vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus tedavisi için parmak egzersizleri, parmak çalışmaları

Vajinismus

Vajinismus hastalığı bir cinsel fobidir. Diğer bir ifade ile cinsel ilişkiye girememe korkusudur. Bazı cinsel terapistler tarafından ‘Cinsel ilişki korkusu’ veya ‘İlk gece korkusu’ olarak tarif edilmektedir.

Diğer bir tarife göre de vajinismus; cinsel ilişkide istemsiz olarak gerçekleşen vajinal kasılmalara bağlı olarak cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesidir. Vajinismus sorunu yaşayanların bazılarında ‘disparuni’ olarak tarif edilen ‘cinsel ilişkide ağrı’ problemi vardır.

Vajinismus hastalarının hemen hemen neredeyse tamamında olan ortak bir özellik de vajina içine yabancı bir cismin girememesidir. Kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine ilişki sırasında penis, ilişki haricinde ise parmak, fitil tampon gibi yabancı bir cismin alınamamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü tanımında da vajinismus ‘kadının kendi istemine rağmen vajina içine yabancı bir cismi alamaması’ olarak tanımlanmaktadır.

Vajinismus sorunu yaşayan hastalarının pek çoğunda farklı korkular da mevcuttur. Karanlık, yükseklik, kapalı alan, iğne, kan aldırma, böcek, kedi, köpek, jinekolojik muayene korkuları normal popülasyondan daha fazla olarak izlenmektedir. Bu da sorunun aslında çok boyutlu olduğunu gösterir.

Vajinismus: Erteleme hastalığı
Vajinismus bir erteleme hastalığıdır. Sorunu yaşayanların değişik bahanelerle çözümü ertelemeleri sık rastlanılan bir durumdur. Maddi kaynakların farklı yerlere aktarılması, kariyer, iş değişikliği, atanma, şehir değişikliği gibi değişik sebeplerle doktora gitmenin ertelenmesi nadir değildir.

Vajinismus hastalarının pek çoğu tedavilerde başarısız olma kaygılarını yaşamaktadırlar. Bu nedenle de tedavilerin geciktirilmesi azımsanmayacak ölçüdedir. Hâlbuki ki denemeden sonuçları görmek mümkün değildir.

Günümüzde vajinismus sorunu bilimsel temelli yöntemlerle, 3 gün gibi kısa bir sürede çözüme kavuşabilmektedir.