Vajinismus BlogVajinismus Merkezi

Vajinismus, cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan istemsiz kasılmalara bağlı olarak tam birleşmenin gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilecek bir cinsel sorundur. Kendi istatistiklerimize göre, sorunu yaşayan kadınların %90’ı bakiredirler.

Vajinismus hastaların bir kısmı ise, bir veya birkaç cinsel ilişki yaşadıktan bir süre sonra ilişkiye girememe sorunuyla karşı karşıya kalmışlardır. Nadiren de olsa bazı vajinismus hastaları cinsel ilişkideki kasılmalara bağlı olarak zorlanarak ilişkiye girebilmektedir. Bu hastalarda, “disparoni” adı verilen ağrılı cinsel birleşme sorunu mevcuttur.

Ağrılı Cinsel ilişki ve Vajinismus

Ağrılı cinsel birleşme vajinismus gibi psikolojik faktörlere bağlı olabileceği gibi, bazı fiziksel sorunlar sonrasında da görülebilir. Kızlık zarının kalın olması, vajina darlığı, vulvar vestibulit sendrom(VVS) sık olarak görülen ağrı sebepleridir. Diğer taraftan vajinal enfeksiyonlar da cinsel ilişkide ağrı nedeni olabilir.

Ağrılı cinsel ilişki sorunu yaşayan hastaların öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır. Bu şekilde cinsel birleşme ağrısının psikolojik mi, yoksa fiziksel mi olduğu ortaya çıkabilecektir.

Cinsel İlişkide Ağrı Sorunu Nasıl Çözülür?

Ağrılı cinsel ilişki ve vajinismus tedavileri tamamen kişinin durumuna göre bireyselleştirilmeli, ve tedaviler nedene yönelik uygulanmalıdır. Cinsel ilişkide ağrı fiziksel nedenlere bağlı ise bu neden belirlenmeli ve tedavisi sağlanmalıdır. Cinsel ilişkideki istemsiz kas kasılmaları psikolojik nedenlere bağlı ortaya çıkıyorsa ve bunun sonucunda tam bir birleşme gerçekleşemiyorsa veya ağrılı cinsel ilişki oluyorsa, bu durumda kısmi vajinismus durumundan söz edilir ve cinsel terapi desteği sağlanarak sorun aşılabilir.