vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Vajinismus Blog / Ağrılı Cinsel İlişki ve Vajinismus
Vajinismus Merkezi

Ağrılı Cinsel İlişki ve Vajinismus

Vajinismus sorunu cinsel ilişkideki istemsiz kasılmalara bağlı olarak ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Ankara ofisimizdeki kendi istatistiklerimize göre, sorunu yaşayan kadınların % 80’i halen bakiredirler. Hastaların bir kısmı ise bir veya birkaç cinsel ilişkiden sonra ilişkiye girememe sorunuyla karşı karşıya kalmışlardır. Nadiren de olsa bazı vajinismus hastaları cinsel ilişkideki kasılmalara bağlı olarak ‘güç bela’ ilişkiye girebilmektedir. Yani, ‘disparoni’ adı verilen ‘ağrılı cinsel birleşme’ sorunu mevcuttur.

Ağrılı cinsel ilişki ve Vajinismus sorunu
Cinsel ilişkide ağrı; ilişkide acı, yanma, batma gibi istenmeyen duyuların hissedilmesidir. Ağrılı cinsel birleşme vajinismus gibi psikolojik faktörlere bağlı olabileceği gibi bazı fiziksel sorunlar sonrasında da görülebilir. Kızlık zarının kalın olması, vajina darlığı, vulvar vestibulit sendrom (VVS) sık olarak görülen cinsel ağrı sebepleridir. Diğer taraftan vajinal enfeksiyonlar da cinsel ilişkide ağrı nedenidir.

Ağrılı cinsel ilişki sorunu yaşayan hastaların öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır. Bu şekilde cinsel birleşme ağrısının psikolojik mi, yoksa fiziksel (organik) kökenli mi olduğu ortaya çıkabilecektir.
Cinsel ilişkide ağrı fiziksel nedenlere bağlı ise bu nedenin belirlenerek tedavisi sağlanacaktır.

Cinsel ilişkideki istemsiz kas kasılmaları psikolojik nedenlere bağlı ortaya çıkıyorsa ve bunun sonucunda tam bir birleşme gerçekleşemiyorsa veya ağrılı cinsel ilişki oluyorsa bu durumda cinsel terapi desteği sağlanarak sorun aşılabilmektedir.

Ağrılı cinsel ilişki ve vajinismus tedavileri tamamen kişinin durumuna göre bireyselleştirilmeli ve tedaviler nedene yönelik uygulanmalıdır.