Ülkemizde son yıllarda pek çok genç ve bekar çift, cinselliği evlilik sonrasına ertelemeden, evlilik öncesi bir dönemde yaşama arzusundadır. Partnerleriyle evlilik öncesi cinsel tecrübeyi ilk kez yaşamayı arzulayan genç kızlar yaşadıkları korku ve kaygılar sonucunda kendilerini kasarak tam bir cinsel penetrasyona(cinsel birleşmeye) izin veremeyebilir. Bu durum daha sonraki ilişki denemelerinde de devam edebilir. Böylelikle cinsel terapi elzem hale gelebilir.

Cinsellikle ilgili eksik, yanlış ve abartılı bilgiler, geçmiş dönemlerde yaşanan ve bilinçaltında yer eden cinsel travmalar evli kişilerde olduğu gibi bekarlarda da vajinismus probleminin en sık sebeplerindendir. Çoğu zaman ise bu sorunu yaşayan kişiler nedeni tam olarak bilememekte ve bu sorunun kendilerinde var olmasına anlam verememektedir.

Vajinismus sorunu yaşayan ve bu amaçla tedavi olmak isteyen bekar hastalarımızın da tedavisini kliniğimizde gerçekleştirmekteyiz. Tedavilere partner(eş) katılım şartı da yoktur.

Kliniğimize cinsel terapi için başvuran bekar hastalarımız arasında:
• Özellikle üniversite çağlarındaki öğrenciler,
• Önceki evliliğinde vajinismus sorunu nedeniyle boşanan ve daha sonraki ilişkilerinde sorun yaşamak istemeyen kadınlar,
• Evliliği düşünen nişanlı veya sözlü kadınlar,
• Ciddi bir arkadaşlık ilişkisi olup evlilik planları yapan ve cinsel sorun yaşayan kadınlar,
• Cinsel partnerleri ile sağlıklı, mutlu ve tatminkâr bir cinsel birliktelik kurmak isteyen genç kızlar veya ileri yaşlardaki bekar kadınlar,
• Henüz bir partneri olmamasına rağmen önceki ilişkilerinde cinsel problem yaşadığı için ilişkisini bitiren ve bir daha aynı şekilde sorun yaşamak istemeyen kadınlar,
• Anorgazmi(orgazm olamama), cinsel isteksizlik(cinsel soğukluk), cinsel ilişki sırasında ağrı(disparoni) sorunu yaşayan kadınlar yer almaktadır.

Bekar olan ve vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda öncelikle jinekolojik bir değerlendirme şarttır. Yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında problemin yapısal mı yoksa psikolojik mi olduğu anlaşılacaktır. Ayrıca vajinismusun derecesi de saptanarak uygun tedavi yöntemleri belirlenebilecektir.

Vajinismusta Jinekolog Muayenesi

Vajinismus probleminin teşhisi ancak jinekolojik bir değerlendirme sonucunda anlaşılabilmektedir. Jinekolojik muayene ile değerlendirme yalnızca birkaç saniye sürmektedir, kesinlikle de ağrısızdır ve muayene sırasında vajinal giriş, dış genital organlar da görsel olarak ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Jinekolojik muayenede özellikle kızlık zarının(himen) normalden kalın, sert ve yüksek kenarlı olması durumu söz konusu olabilir. Bu tür kızlık zarına “rijid hymen” adı verilmektedir.

Genital alanda herhangi bir anatomik problemi olmayan bu bekar kadınlarda da vajinismusun nedeni evli çiftlerden farklı olmaksızın ”psikolojik ya da organik” kökenlidir ve tedavi yöntemleri de evli çiftlerdeki gibidir.

Kliniğimizde Bekar Kadınlar İçin Vajinismus Tedavisi

Cinsel ilişki sorunu yaşayan bekâr kadınlar da hiç çekinmeden ve tereddüt etmeden kliniğimizdeki tedavilerine yalnız başlarına veya partnerleri ile birlikte katılabilirler.

Cinsel tedaviye karar verdikten sonra hemen harekete geçerek tedaviye başlamak çok önemlidir ve karar verip tedaviye başvurmak bile tedavinin %50’si demektir. Bunun için utanma ve sıkılmaya gerek olmadığı, sağlıklı bir cinsel hayat yaşamanın her zaman bir hak olduğu unutulmamalıdır.

Kliniğimizde uygulanan modern holistik(bütüncül) cinsel terapiler; bilişsel ve davranışsal tedaviler sonucunda kişiler pelvik taban kaslarını kontrol etmeyi öğrenebilmekte, cinsel haz ve duyarlılık artmakta, kişiler bilinç dışındaki yanlış ve olumsuz bilgilerden tamamen kurtulabilmekte ve bu şekilde tüm cinsel problemlerin çözümünde kesin ve kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Tüm cinsel tedavilerde olduğu gibi vajinismus tedavilerinde de tedaviye başlamak için cinsel terapiste ve cinsel terapi merkezine “güven” son derece önemlidir. Bu nedenle bekar vajinismus hastalarına öncelikle kendilerinin güvenebilecekleri, bilgi ve deneyime sahip merkezleri iyice araştırmalarını öneririz.