vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Ağrılı Cinsel İlişki / Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri
Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Cinsel İlişkide Ağrı Nedenleri

Cinsel ilişki sırasında ağrı, acı gibi hoşnutsuzluk verici duyguların hissedilmesi tıbbi literatürde ‘Disparoni’ olarak geçmektedir.

Disparoni pek çok çiftin evlilik hayatlarını olumsuz yönde etkileyen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken cinsel sorunlar arasında yer almaktadır.

Cinsel ilişkide ağrı nedenleri nasıl sınıflandırılır?
Cinsel ilişkide ağrı ‘derin disparoni’  – ‘yüzeyel disparoni’ olarak ve ‘psikolojik nedenli’ – ‘fiziksel nedenli’ olarak sınıflandırılmaktadır.

Derin disparoni nedir?
Derin disparoni, vajinaya penisin tam olarak girmesinden sonra alt kasık veya karın bölgelerinde ağrı hissedilmesidir.

Rahim, yumurtalık, tüpler ve alt karın bölgesi ile ilişkili hastalıklar derin disparoniye neden olabilmektedir.

Yüzeyel disparoni nedir?
Yüzeyel disparoni ise vajinanın hemen girişinde veya vajina içerisinde hissedilen ağrı, acı hissidir.

Cinsel ilişkide ağrıya, psikolojik nedenlerden çok fiziksel nedenler sebep olmaktadır. O yüzden bu sorunu yaşayanların öncelikle cinsel terapiler konusunda uzman bir hekim tarafından muayeneden geçmeleri şarttır.

Kesin tanı ve tedavi yönteminin belirlenmesi için jinekolojik muayene şart!
Cinsel ilişkide ağrının kesin tanısı, sorunun fiziksel bir nedene mi yoksa psikolojik mi olduğu, ağrı probleminin derin mi, yoksa yüzeyel mi olduğu, cinsel terapiler konusunda uzman bir jinekolog doktor tarafından yapılan ve yalnızca bir kaç dakika süren jinekolojik muayene sırasında konulur. Jinekolojik muayene sonrasında cinsel ilişkide ağrı nedeni belirlenir ve kişi için en uygun tedavi yöntemine başlanılır.

Disparoni probleminde ağrının görüldüğü yerin, disparoninin türünün ve nedeninin belirlenmesi açısından cinsel tedaviler konusunda uzman ve deneyimli bir jinekoloğun muayenesi son derece önemlidir. Bu yüzden bu sorunu yaşayan bayanlara önerimiz, tedaviye başlamadan önce iyi bir araştırma yapıp, doğru merkezde tedaviye başlamaları gerektiğidir.

Cinsel ilişkide ağrı nedenleri arasında psikolojik nedenler ve organik (fiziksel, yapısal) yer almaktadır. Yapılacak tedavi yöntemi de hangi nedene bağlı olduğuna göredir.

CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI NEDENLERİ- PSİKOLOJİK SEBEPLER
Bazı psikolojik sorunlar da cinsel ağrı nedenidir.

Jinekolojik muayenelerinde hiç bir organik neden bulunamayan ve her şeyi normal olarak gözüken hastalardaki disparoni nedeni psikolojiktir ve bu sorun daha çok kadının bilinçaltını etkileyen psikolojik durumlar ile ilgilidir.

Vajinismus
Vajinismus sorunu yaşayan kadınların pek çoğunluğu hiç bir şekilde cinsel ilişkiye girememiş ve halen bakiredirler. Ancak bir kısmı eşleri ile ilişkiye oldukça zorlanarak ve yoğun bir şekilde kasılmalarla girebilmektedirler. Yani, ağrılı cinsel birleşme vajinismus sorununa bağlı olabilir.

Vajinismus Tedavisi Sonrası Ağrılı İlişkiler
Vajinismus problemini tedavi ile tam olarak değil, ama kısmen yenmiş olan pek çok bayanda disparoni problemi görülebilir.

Vajinal kasılmaların tam olarak geçmemesine bağlı olarak ilişki sırasında ağrı, acıma gibi hisler görülebilir.

Bu tür durumlarda disparoni tedavi yöntemleri de tamamen farklıdır.

Vajinismus yani “vajinal kasların cinsel ilişkide istemsiz kasılması” psikolojik nedenlere bağlı disparoni sebebidir.

Diğer Psikolojik Nedenler
Vajinismus problemi haricinde, cinsel ilişkideki ağrıya  neden olan diğer psikolojik sebepler arasında;  hamilelik endişesi, partner ile ilgili uyumsuzluklar, cinsellikle ilgili yanlış veya eksik bilgilendire sahip olma gibi durumlar da bulunmaktadır.

CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI NEDENLERİ- FİZİKSEL SEBEPLER
a) Yüseyel Disparoni Nedenleri
Cinsel ilişkide ağrı sorunu nedenleri arasında en sıklıkla organik yani psikolojik olmayan, yapısal (fiziksel) sebepler yer almaktadır. Bu yapısal sorunların bir kısmı sonradan ortaya çıkmış, bazıları da önceden beri vardır.

Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS)
Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS) Vulva ile vajina arasında hymen (kızlık zarı) bitişiğinde kalan bölgede kızarıklık ve ağrıya karşı hassasiyet ile kendisini gösteren bir durumdur. Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS) problemi taşıyan kişiler partnerleri ile cinsel ilişki sırasında aşırı derecede ağrı şikâyeti ile karşı karşıyadır.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) ağrılı cinsel birleşmede en sık olarak görülen organik (fiziksel) nedenlerin başında gelmektedir. Vulvar Vestibulit Sendromda ağrı yüzeyseldir, yani vajina girişindedir.

Bu sorunun teşhisi ancak jinekolojik bir değerlendirme sonucunda yapılabilir. Tedavisi ise 10-15 dakika kadar kısa süren basit cerrahi bir işlemle o bölgenin yüzeyel şekilde deri kısmının çıkarılmasıdır.

Vajinit
Vajina içindeki iltihabi rahatsızlıklara verilen genel isimdir. En sık vajinit nedenleri arasında mantar enfeksiyonları (özellikle Candida albicans, Candida Glabrata), Trichomanas ve diğer parazit enfeksiyonları, Gardnerella enfeksiyonları (= Gardnerella vajiniti, non-spesifik vajinit, Bacterial vaginosis) sayılabilir.

Vulvit
Kadınlarda dış genital bölgeye “vulva” adı verilmektedir. Vulvanın mikrobiyal (enfeksiyöz) ve mikrobial olmayan (enflamatuar, yangısal) problemlerine “vulvit” denir ve bu durumda da cinsel ilişki sırasında ağrı oluşabilir.

Vulvanın enfeksiyöz durumları arasında candida vulviti (mantar enfeksiyonları), herpes tip 2 (genital uçuk), HPV (genital siğil) enfeksiyonları yer almaktadır.

Vulvanın enfeksiyöz olmayan (enflamatuar) patolojileri arasında lichen sclerosus, sedef hastalığı (psöriazis) ve egzemalar yer almaktadır. Lichen sclerosus dış genital alanda atrofi (küçülme) ile kendisini gösteren yangısal bir hastalıktır.

Vajen Girişinin Darlığı
Doğumsal veya hormonal bir takım nedenler sonucunda vajen ve vulva normalden küçük olabilir, bu durumda da ilişki ağrılı olabilmektedir.

Vajinal kuruluk
Kadınlarda hipofizden salgılanan prolaktin hormonu (süt hormonu) fazlalığında (hiperprolaktinemi) ve doğumdan sonraki emzirme dönemlerinde vajinal ıslaklıktaki azalmaya bağlı olarak ilişki problemli hale gelebilir. Cinsel isteksizlik, depresyon ve kişiye bağlı bünyesel özellikler sonucunda da vajenin kayganlığını sağlayan sekresyonların (salgıların) az olması ile gelişen vajinal kuruluk yüzeyel disparöniye sebep olabilir.

Menopoz
Menopozdaki kadınlarda vajen epitelinin sağlamlığını ve kayganlığını sağlayan estrojen hormonu eksikliği nedeni ile disparoni şikâyeti olmaktadır. Bu problem, menopozal hormon tedavisi ile kolaylıkla düzelebilmektedir. Çünkü menopoz sonrasındaki kadınlara östrojen verilmesi vajina ve klitoristeki kan akımını artırır.

Yaşlanma ve menopoz sonucu sıklıkla karşılaşılan diğer cinsel yakınmalar istek kaybı, ağrılı cinsel birleşme, cinsel cevabın azalması, orgazma ulaşmada zorluk (anorgazmi) ve genital duyarlığın azalmasıdır. Ayrıca testosteron düzeylerinde menopoz sonrası dönemlerdeki azalmalar cinsel uyarılmada, libido ve orgazmdaki azalmalara neden olmaktadır.

Cerrahi operasyonlar
Yapılan vajinal daraltma operasyonları, vajinal histerektomi (rahmin alttan çıkarılması) operasyonları, idrar torbası sarkması durumunda yapılan ameliyatlar (kolporafi) ve rektum (barsağın son kısmı) sarkması için yapılan operasyonlar sonrasında da disparoni görülmektedir.

Normal doğum (epizyo) kesisi
Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması için yapılan kesilere “epizyotomi” veya “epizyo kesisi” adı verilir. Epizyotomi kesileri uygun şekilde onarılmazsa ilerleyen zamanlarda ilişki sırasında problem yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Normalden kalın ve sert kızlık zarı (rigid hymen)
Kızlık zarının kalın veya yüksek kenarlı olması durumunda da cinsel ilişki ağrılı olabilmektedir.

b) Derin Disparoni Nedenleri
Derin disparoni, ilişki sırasında ağrının kasık, karın ve bel seviyesinde hissedilmesidir. Nedenleri:

Endometriozis
Batın içinde yapışıklıklarla giden bir hastalıktır. Endometriosis ilişki sırasında ağrı, sancılı adet görme (dismenore) ve infertilite (gebe kalamama) gibi problemlere yol açabilen bir rahatsızlıktır. Kesin tanısı laporoskopi ile konur.

Sistit
Mesane (idrar kesesinin) enfeksiyonudur. Sık ve ağrılı idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve sızlama ile birlikte cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme gibi semptomlar (bulgular) sistit ile uyumludur.

Myomlar
Rahmin kas dokusundan türeyen myomlar büyüklük ve yerleşimlerine göre ilişki sırasında ağrılara neden olabilir.

Over kistleri (yumurtalık kistleri)
Yumurtalıklardan köken alan kistler ilişki sırasındaki travmalara bağlı olarak kasık bölgesinde ağrılara sebep olabilmektedir.

PIH (Pelvik iltihabi hastalık)
Rahim içi zarının iltihabi durumları (endometrit), tüplerin enfeksiyonları (salpenjit, adneksit) veya yumurtalıkların enfeksiyonları (ooforit) gibi durumlarda da cinsel ilişki ağrılıdır. Tüm bu enfeksiyonların genel adı PIH (Pelvik iltihabi hastalık veya Pelvik inflamatuar hastalık) olarak geçmektedir. Basit bir jinekolojik muayene ve laboratuvar testleri ile kesin tanı konulabilmektedir.

Ağrılı cinsel ilişki nedenleri saptanması önemlidir!
Ağrılı cinsel ilişki nedenlerinin tam olarak saptanması önemlidir. Çünkü ona göre bir tedavi yöntemi belirlenecek ve tedaviye başlanacaktır. O yüzden hastanın ilk kabulünde jinekolog doktor tarafından yapılan jinekolojik muayene son derece önemlidir.

Ağrılı cinsel ilişki nedeni veya nedenleri tam olarak saptandıktan sonra bireye özgü uygulanan tedavi yöntemleri ile çok kısa sürede tedavi sağlanabilmektedir. Tedaviler psikolojik destek terapilerinden, ilaç tedavilerine veya cerrahi yöntemlere kadar çok değişkenlik gösterebilir.

Ağrılı cinsel birleşme tedavisi nasıldır?
Disparoni (cinsel birleşmede ağrı) cinsel tedaviler konusunda deneyimli bir jinekolog doktor tarafından tedavi edilebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Daha önce belirtildiği gibi doğru tedavinin uygulanabilmesi için nedenin saptanmasında önceden yapılan bir jinekolojik değerlendirmenin önemi büyüktür.

Ağrılı cinsel birleşmede tedavi nedene yöneliktir.

Ağrılı cinsel penetrasyon tedavilerinde bir takım ilaç tedavileri, cerrahi müdahaleler, gerekli durumlarda yapılan bazı ameliyatlar ve psikolojik destek tedavileri yer almaktadır.