vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Ağrılı Cinsel İlişki / Cinsel İlişkide Ağrı Tedavisi – Disparoni
Cinsel İlişkide Ağrı Tedavisi - Disparoni

Cinsel İlişkide Ağrı Tedavisi – Disparoni

Cinsel ilişki sırasında ağrı, acı, yanma, batma gibi olumsuz hislerin yaşanmasına ‘Disparoni’ (Dyspareunia) adı verilir. Ağrılı cinsel ilişki mutlaka tedavi edilmesi gereken cinsel sorunlar arasındadır.

Neden cinsel ilişkide ağrı tedavisi şarttır?
Cinsel ilişkide ağrı tedavisi (disparoni tedavisi) uygun zamanda yapılmadığında çiftler arası ilişkilerde pek çok zorluklara neden olur.

Cinsel tatminin azalması; zamanla cinsel ilişki sıklığının azalması veya tamamen bitmesi, evlilik sorunları, iletişim problemlerine sebep olabilir. Aldatma veya boşanmalara yol açabilir. Ayrıca sorunu yaşayan kadınlarda özgüvende eksilme, kendinin yetersiz veya değersiz görme, depresyon veya kronik mutsuzluk sebebi olabilir.

Unutmayınız ki sebebi ne olursa olsun doğru seçilmiş bir müessesede ağrılı cinsel birleşme sorununun tedavisi günümüzde kesin olarak MÜMKÜNDÜR.

Eşi ile birlikte oluyorken ağrı, acı veya batma gibi hoşnutsuz duygular taşıyan (disparöni problemine sahip) hastalarda, cinsel terapi ve cinsel problemler konularında deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan basit bir jinekolojik muayene sonucunda nedenler belirlendikten sonra tedaviye başlanmalıdır.

Cinsel ilişkide Ağrı Tedavisi Nasıl Olmalı?
Ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi nedene yöneliktir. Altta yatan bir vajinal veya vulvar (dış genital) enfeksiyon ise bunun ilaçla tedavisi ile problem halledilebilir. Ya da organik kökenli başka hastalıklar sonucunda cinsel ilişki ağrılı bir hale geliyorsa bunlar da tedavi edilebilir.

Hiç bir organik neden bulunmadığında cinsel ilişkide ağrının sebebi psikolojik olabilir. Özellikle vajinismus hastalığında vajinal kasların istemsiz kasılmaları sonucunda cinsel ilişki ağrılı hale gelmektedir. Buna “tam olarak çözülememiş vajinismus hastalığı” adı da verilmektedir. Vajinismus hastalığı olan kişilerde psikolojik olarak cinsel terapi yöntemlerine başlanır.

Ancak pek çok disparoni durumunda organik kökenli bazı hastalıklar vardır ve bu durumlarda da bir takım basit cerrahi işlemlerle tam bir kür (tedavi) elde edilebilecektir.

Ağrılı Cinsel İlişki Tedavisinde Cerrahi Yöntemler – Ameliyatlar
Ağrılı cinsel penetrasyon (cinsel birleşme) tedavisinde nedene yönelik olarak medikal tedaviler (ilaç tedavileri) ve cinsel terapiler ile birlikte ameliyatlar (cerrahi yöntemler, operasyonlar) da uygulanabilmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom
Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS)  kadınlarda çok sıklıkla disparoni, bazen de vajinismus sorununa neden olabilir.

Vestibulit sendrom şikayeti olan kişilerde tek tedavi yöntemi cerrahi ile vajina girişinde ağrıya hassas bölgenin çıkartılmasıdır. Bunun için öncelikle bir takım testlerle ağrıya duyarlı bölgeler bir “pamuk uçlu çubuk” testi ile kesin tanı konulmalıdır. Daha sonra lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturularak) bu bölgenin çıkartılması ve/veya vajen girişinin bir miktar genişletilmesi cinsel ilişkide ağrı problemini tümden giderecektir. Tıbbi literatürde bu operasyona “parsiyel vulvar vestibulektomi” operasyonu adı verilmektedir. Operasyonun riski yok denecek kadar azdır ve hastalar tarafından oldukça kolay bir şekilde tolere edilmektedir.

Kötü iyileşmiş doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi
Normal doğum sırasındaki kesilen yerin (epizyotomi) dikilmesi sonrasında iyileşmenin kötü olması durumunda estetik görünüm kötü olabilir ve hatta dikişler ilişkide ağrı problemi oluşturabilir. Bu durumda da uygulanan vajinal estetik operasyonlar ile bu dokuların çıkarılması hem estetik hem de fonksiyonel açılardan iyi sonuçlar vermektedir.

Kızlık Zarı problemleri için ameliyatlar
Kızlık zarının normalden kalın ve yüksek kenarlı olması durumunda da cinsel ilişki ağrılı olabileceğinden lokal anestezi eşliğinde 10-15 dakikalık basit bir cerrahi girişim ile bu durum halledilebilir. Bu cerrahi girişime de “parsiyel hymenektomi” operasyonu adı verilmektedir.

Vajinismus hastalarında kızlık zarı ile ilgili bir anatomik sorun varsa kızlık zarı çıkartılabilir veya kızlık zarına bir kesi yapılabilir. Hiç bir kızlık zarı problemi olmadığı halde kızlık zarının çıkarılması operasyonun yapılması psikolojik nedenli vajinismus tedavisinde önerilmez.

Jinekolojik Problemler için yapılan ameliyatlar
Endometriosis hastalığına bağlı derin disparoni sorunu yaşayan hastalar da laporoskopik cerrahi operasyonlardan fayda görebilmektedir.

Over (yumurtalık) kisti, bartolin absesi, pelvik enfeksiyon gibi jinekolojik nedenlere bağlı cinsel ilişki ağrısı için tedavilerde de cerrahi ve medikal yöntemler (ilaç tedavileri) ön plandadır.

Cinsel ilişki ağrısı günümüzde kesin olarak tedavi edilebiliyor
Cinsel ilişkide ağrı probleminin tedavisi  günümüzde kesin olarak mümkündür. Tedavi disparoni (ağrılı cinsel ilişki) nedenine göre planlanmalıdır. Nedeni tam olarak saptanması için cinsel terapiler konusunda deneyim bir jinekolog doktor tarafından yapılan jinekolojik muayenenin önemi büyüktür.