vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Tedaviye Başlarken / Cinsel İlişkiye Girememe – Vajinismus ve Jinekolog Doktor
Cinsel İlişkiye Giremeyenler Ne Yapmalı - Kime Başvurmalı?

Cinsel İlişkiye Girememe – Vajinismus ve Jinekolog Doktor

Cinsel ilişkiye girememe sorunu, hem kadın hem de erkeklerde, hem psikolojik hem de sosyolojik pek çok sorunlara yol açmaktadır.

Kadınlarda cinsel ilişki sorunları; hiç cinsel ilişkiye girememe veya ağrılı, ıstıraplı bir şekilde olması durumunda başvurulacak ilk adres güvenebilecek bir jinekolog olmalıdır.

Erkeklerdeki cinsel sorunlardaki ilk adres de bir ürolog olmalıdır. Böylelikle organik (yapısal) bir sorunun olup olmadığı araştırılacaktır.

Cinsel ilişkiye girememe – Vajinismus
Vajinismus kadınlarda cinsel ilişkiden korkma ve kasılma sonucunda ilişkiye girememe sorunudur.

Vajinismus kadınlarda cinsel ilişkiye girememe sorunları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Kadınlarda cinsel problemlerdeki sorunlar basit bir jinekolojik muayene ile kesin teşhis edilebilmektedir. Vajinismus % 90 psikolojik, % 10 oranında organik (yapısal) sebeplere bağlıdır.

Vajinismusun En Sık Psikolojik Nedenleri:

  • Yetiştirme tarzı (Geleneksel, koruyucu aile yapısı)
  • İlk gece ve cinsellik ile ilgili duyulan yanlış bilgiler
  • Yaşanılan cinsel travmalar (taciz, tecavüz ve ensest ilişkiler)

Vajinismusun Organik (Yapısal) Nedenleri:

  • Vajinanın atrofik (normalden oldukça küçük) olması
  • Vajinal ıslanmanın az veya yetersiz olması
  • Vajina içindeki perdeler (septumlar)
  • Vajinanın kör bir şekilde sonlanması (Rokitansky Kustner Hauser Meier sendromu)
  • Kızlık zarının normalden sert, kalın veya yüksek kenarlı olması gibi anatomik nedenlere bağlı olarak da cinsel ilişkide sorunlar oluşabilecektir.

Disparoni nedir?
“Dyspareunia” (disparoni) ise “ağrılı cinsel birleşme” demektir. Her ne kadar vajinismus da bir disparoni nedeni olsa da bu durumda altta genellikle bir takım hastalıklar yatabilmektedir ve bu durumda bir takım cerrahi veya ilaç tedavileri ile kesin çözüm imkânı olabilmektedir.

Vajina ve vulvar bölgedeki enfeksiyonlar, önceden geçirilen vajinal ameliyatlar, doğum sırasında perine bölgesine yapılan kesilerin (epizyotomi) iyi iyileşmemesi, tumörler, vulvar vestibulitis durumlarında hastalar cerrahiden veya ilaç tedavilerinden fayda görebilmektedirler.

Vajinismus ve cinsel ilişkiye girememe problemlerinde tedavileri kimler yapar?
Cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan hastalar mutlaka profesyonel destek almalıdırlar.

Vajinismus tedavisi cinsel tedaviler konusunda “özel bir eğitim almış” jinekolog veya psikiyatr hekimler tarafından yapılabilmektedir. Bu konuda önemli olan tedaviyi verecek olan hekimin bilgi, deneyim ve cinsel terapiler konusunda aldığı eğitimleridir.

Psikologlar ise hastalık ile ilgili tedavileri yapma yetkisi olmaksızın kendi danışanlarına “danışmanlık” hizmeti sunabilirler.

Ülkemizde henüz “seksoloji” gibi bir uzmanlık alanı olmadığından bu konuda kendilerini yetiştirmiş olan az sayıda bazı uzman doktor kendi deneyimleri doğrultusunda çalışmaktadır.

Unutulmaması gereken; cinsel ilişkiye girememe probleminin kesin çözümü için, doğru merkezde, kişiye özel yöntemlerle, uygun şekilde tedaviye başlamanın çok önemli olduğudur.