vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel terapi günümüzde cinsel sorunlarla karşılaşan pek çok çift veya kişi için umut kaynağı olmuştur.

Cinsel terapi nedir?
Cinsel terapi ile cinsel tedavi eş anlamlıdır. (Terapi = Tedavi)

Cinsel sorunlar kadın erkek herkesin hayatı boyunca başına gelebilecek problemler arasındadır. Maalesef pek çok kişi, (özellikle de erkekler) cinsel sorunlarını aşma yönünde “cinsel terapi” almayı reddetmektedirler.

Hâlbuki ki cinsel sorunların önemli bir kısmı cinsel terapi almaksızın aşılamamaktadır. Hatta zamanla kişinin tüm psikolojisini ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.  O yüzden erken dönemde bir cinsel terapi merkezinin araştırılarak bulunması elzemdir.

Cinsel terapi merkezi seçimi önemlidir!
Ülkemizde pek çok insan cinsel sorununu gizlediği için kendisi için uygun terapist seçiminde interneti kullanmaktadır. Gerçekten de internet cinsel terapiye başlamayı düşünen kişiler için oldukça yol gösterici olmaktadır. Ancak doğru adresi bulmada çok iyi bir araştırmanın yapılması gereklidir.

Cinsel terapi müessesenin bilimsel çalışması, konu ile ilgili bilimsel yayınları, temizliği, hijyeni, personelin iletişimi, yaklaşımı tedavi öncesi güveninizin oluşmasında önemli faktörler arasında olmalıdır.

Yanlış cinsel terapi merkezi seçimi kişilerde maddi manevi zararlara sebep olmakta, kişinin probleminin daha da büyümesine neden olmakta, tedaviye ve hekimlere güvenini kaybetmiş bir hastanın başka Müesseseler de tedavi olma arzusunu da bitirmektedir.

Tedaviye başlayan kişiler terapistine güvenmeli, azimli-kararlı ve sabırlı bir şekilde cinsel terapistinin kendisine verdiği “cinsel tedavi ev ödevlerini” uygulamalıdır.

Okul hayatımızda bize verilen “ev ödevleri” gibi görülen cinsel tedavi için verilen ödevler “görev haline geldiğinde” genelde sıkıcı ve bunaltıcı bulunmaktadır. Belki de can sıkıcı ev ödevleri tabiri yerine “aşk oyunları” tabirini kullanmak daha uygun olacaktır.

Cinsel terapilerde verilen aşk oyunlarının amacı cinsel ilişki öncesi egzersizler ile cinsellikte yeni oluşturulan duygu ve davranışların pekiştirilmesidir. Bu şekilde eşli veya bireysel olarak yapılan egzersizlerle cinsel ilişki bir yerde önce hayal edilerek fantezileştirilmekte, daha sonra da davranışlarla ilişkiye bir model haline gelmektedir.

Cinsel tedavi başarısında eş faktörü
Cinsel tedavilere eşlerin onay vermesi de son derece önemlidir. Eşlerin cinsel problemleri karşısında birbirinin yanında olması, motive edici olmaları, tedaviye karşı birbirine destek vermesi tedavi başarısı açısından önemli unsurlardır.

Cinsel terapi sırasında eşlere verilen bazı ev ödevlerine, her iki eşin de katılması istenebilmektedir. Özellikle vajinismus terapilerinde eş faktörü önemlidir.

Cinsel terapiler kişiye özel olmalıdır!
Evet. Cinsel terapiler bireyselleştirilmeli yani kişiye özel şekle getirilmelidir. Çünkü herkesin cinsel sorunu birbirinden farklı iken bu sorunun oluş biçimi, oluş nedenleri, sorunun gelişimi ve derecesi de birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir.

Cinsel terapiye başvuran çiftlerde davranışçı ve bilişsel psikoterapi, çift terapisi veya evlilik terapisi teknikleri birlikte kullanılmalıdır. Bu şekilde başarı şansı en yüksektir.

Ayrıca müessesemizde uyguladığımız gibi cinsel tedavilere ek olarak uygulanılan hipnoterapi (hipnoz tedavisi) ile cinsel terapiler daha hızlı bir hale getirebilir. Bu şekilde hem tedavi daha hızlanacak hem de daha kolaylaşacaktır.

Örneğin vajinismus sorunu ile cinsel terapiste başvuran bir bayan aynı zamanda eşiyle ilgili olarak da bir takım sorunlar yaşıyor olabilir. Böyle bir bayana verilen bilişsel- davranışsal cinsel terapiler yanında evlilik ve çift terapisi de tedaviye eklenmelidir.

Vajinismus için cinsel terapide eşe verilen egzersizler önemlidir
Çalışmalarımıza göre, vajinismus gibi bir cinsel sorunu uzun bir süredir yaşayan bir bayanın zaman içinde eşinde de erken boşalma, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yalnızca bayanın kendi pelvik taban kaslarını kontrol etmesini sağlamak cinsel ilişki için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle erkeklerde sık görülen erken boşalma, sertleşememe gibi cinsel sorunlarda eş zamanlı olarak erkeğe de bazı egzersizler ve cinsel terapiler uygulanmalıdır.

Cinsel terapi ve cinsel terapist seksolojideki önemli kavramlardır.