Cinsel terapi günümüzde cinsel sorunlarla karşılaşan pek çok çift veya kişi için umut kaynağı olmuştur. Bu yazımızda, cinsel terapiden, ve cinsel sorunların çözülmesindeki öneminden kısaca bahsedeceğiz.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi ile cinsel tedavi eş anlamlıdır. Cinsel sorunların çözümü için alınan tedavileri içerir. Vajinismus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, ereksiyon problemleri, ağrılı cinsel ilişki gibi problemler ülkemizde en fazla cinsel terapi uygulanan sorunlardır.

Cinsel sorunlar kadın erkek herkesin hayatı boyunca başına gelebilecek problemler arasındadır. Maalesef pek çok kişi(özellikle de erkekler) cinsel sorunlarını aşma yönünde cinsel terapi almayı reddetmektedirler. Hâlbuki cinsel sorunların önemli bir kısmı cinsel terapi almaksızın aşılamamaktadır, bu durum ise zamanla kişinin tüm psikolojisini ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. O yüzden erken dönemde bir cinsel terapi merkezinin araştırılarak bulunması elzemdir.

Cinsel Terapi Merkezinin Seçimi Önemlidir!

Ülkemizde pek çok insan cinsel sorununu gizlediği için kendisi için uygun terapist seçiminde interneti kullanmaktadır. Gerçekten de internet cinsel terapiye başlamayı düşünen kişiler için oldukça yol gösterici olmaktadır. Ancak doğru adresi bulmada çok iyi bir araştırmanın yapılması şarttır.

Cinsel terapi merkezin bilimsel çalışması, konu ile ilgili bilimsel yayınları, temizliği, hijyeni, personelin iletişimi, yaklaşımı tedavi öncesi güveninizin oluşmasında önemli faktörler arasında olmalıdır.

Yanlış cinsel terapiler kişilerde maddi manevi zararlara sebep olmakta, problemin daha da büyümesine neden olmakta, tedaviye ve hekimlere güvenini kaybetmiş bir hastanın başka merkezlerde tedavi olma arzusunu da bitirmektedir. Tedaviye başlayan kişiler terapistine güvenmeli; azimli, kararlı ve sabırlı bir şekilde cinsel terapistin kendilerine verdiği cinsel tedavi ev ödevlerini uygulamalıdır.

Cinsel Terapiler ve “Aşk Oyunları”

Okul hayatımızda bize verilen ev ödevleri gibi görülen cinsel tedavi ödevleri, bir görev olarak görüldükleri zaman genelde sıkıcı ve bunaltıcı bulunmaktadır. Belki de can sıkıcı “ev ödevleri” tabiri yerine, “aşk oyunları” tabirini kullanmak daha uygun olacaktır.

Cinsel terapilerde verilen aşk oyunlarının amacı cinsel ilişki öncesi egzersizler ile belli başlı duygu ve davranışların pekiştirilmesidir. Bu şekilde eşli veya bireysel olarak yapılan egzersizler sayesinde cinsel ilişki önce hayal edilerek fantezileştirilmekte, daha sonra da davranışlarla hayata geçirilmektedir.

Cinsel Tedavi Başarısında Eş Faktörü

Cinsel tedavilere eşlerin onay vermesi de son derece önemlidir. Eşlerin cinsel problemleri karşısında birbirinin yanında olmaları, motive etmeleri, birbirlerine destek vermeleri, tedavi başarısı açısından önemli unsurlardır.

Cinsel terapi sırasında eşlere verilen bazı ev ödevlerine, her iki eşin de katılması istenebilmektedir. Özellikle vajinismus terapilerinde eş faktörü oldukça önemlidir.

Ayrıca Hera Kinik’te 2003 yılından bu yana yaptığımız gözlemlere göre, vajinismus gibi bir cinsel sorunu uzun bir süredir yaşayan bir kadının zaman içinde eşinde de erken boşalma, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yalnızca kadının kendi pelvik taban kaslarını kontrol etmesini sağlamak cinsel ilişki için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle vajinismus eşlerinde sık görülen erken boşalma, sertleşememe gibi cinsel sorunlarda da destek sağlanmalıdır.

Cinsel Terapiler Kişiye Özel Olmalıdır

Çünkü herkesin cinsel sorunu birbirinden farklı olduğu gibi; bu sorunun oluş biçimi, oluş nedenleri, sorunun gelişimi ve derecesi de birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir.

Cinsel terapiye başvuran çiftlerde davranışçı ve bilişsel psikoterapi, çift terapisi veya evlilik terapisi teknikleri birlikte kullanılmalıdır. Bu şekilde başarı şansı en yüksektir.

Cinsel Terapiye Destek Olacak Ek Yöntemler

Hera Klinik olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de faaliyet gösteren kliniklerimizde de tercih ettiğimiz hipnoterapi(hipnoz tedavisi), akupunktur tedavisi, EMDR gibi ek yöntemler sayesinde, cinsel terapiler daha da hızlandırılabilir. Cinsel terapinin bu yöntemler ile desteklenmesi halinde hem tedavi süresi kısalacak, hem de tedaviler daha kolay bir hale gelecektir.