Düzenli bir cinsel hayat olmadan da hamilelik olabilir. Peki ya vajinismus hastaları? Onlar için de aynı şey geçerli mi? Bu sorunun cevabını, ve hamilelikte vajinismus tedavisi ile ilgili bilgileri bu sayfada bulabileceksiniz.

Vajinismus Hastaları Hamile Kalabilir mi?

Evet, bu mümkündür. Bu soruyu ayrıntılı bir şekilde cevaplamadan önce, hamileliğin nasıl oluştuğu konusunda bilgiler verelim.

Hamilelik; kadın genital bölgesine atılan spermlerin vajina içerisinden rahme, rahimden de tüplere çıkması ile yumurtalıktan tüpe atılan yumurta hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. Yani “fallop tüpleri” adı verilen tüplerde, yumurta hücresi döllenmektedir. Döllenmiş yumurta yaklaşık bir hafta kadar süren bir yolculuk ile tüplerden iner ve rahim içerisine yuvalanır(implantasyon olayı). Daha sonrasında da rahim içi yastığında bölünerek çoğalır ve fetüsün ilk halini şekillendirir.

Erkeğin boşalması ve meni içerisindeki spermlerin yüzme özelliği ile de son derece nadir olarak hamilelik oluşabilir. Dışa boşalma yöntemi ile bakire bir genç kız veya bir vajinismus hastası bu şekilde gebe kalabilir. Bu son derece nadir bir durumdur, ancak mümkündür.

Peki vajinismus hastaları nasıl hamile kalabilir?

  • Yukarıda da belirtildiği gibi dışa boşalan meni içindeki spermlerin yüzerek tüplere ulaşması ile,
  • Penisin uç kısmı vajina girişindeyken boşalma sonucu spermlerin az bir miktarının vajina içerisine atılması ile,
  • Ya da vajinismus hastalığı ortaya çıkmadan önce gerçekleşen bir cinsel ilişki sonucunda hamile kalınması şeklinde bu durum gerçekleşebilir.

Görüldüğü üzere bir vajinismus hastasının hamile kalabilmesi mümkün olsa da oldukça güç, hatta mucizevi bir durumdur.

Peki, bir şekilde hamile kalan vajinismus hastası, vajinismus tedavisi için doğum sonrasını beklemek zorunda mı, yoksa hamilelikte de vajinismus tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelikte Vajinismus Tedavisi Artık Mümkün!

Hamilelik ile ilgili herhangi bir riskli durum olmadığı sürece, hamilelikte ilk üç aydan sonra vajinismus tedavisi uygulayabilmekteyiz. Hamilelikte vajinismus tedavisi için en uygun zaman 3. ve 7. aylar arasındadır(İkinci trimester dönemi).

Hamilelikte vajinismus tedavisinin uygulanabilmesi için gebeliğin riskli grupta yer almaması gereklidir. Yani erken doğum veya düşük riski, rahim ağzı açıklığı, kanama, plasenta previa, su gelmesi, karında düzenli krampların olması gibi riskli durumlar yoksa hamilelikte vajinismus tedavisi uygulayabilmekteyiz.

Bunun için kliniğimize başvuran hamile vajinismus hastalarına öncelikle bir gebelik ultrasonu yapılır. Gebelikle ilgili riskli bir durum olmadığı anlaşıldığında ise tedaviye geçilir.

Hamilelikte Vajinismus Tedavisi Neden Tavsiye Edilir?

  • Gebelikte vajinismus tedavisi ile bir an önce sorununuzdan kurtulmuş olursunuz; yani tedavi için doğum sonrasını beklemek zorunda kalmazsınız. Nitekim doğum sonrası bebeğinizin bakımı ile ilgili zaman darlığınız olacak, bu da hem kendiniz hem de evliliğiniz açısından tedaviye başlamanızı engelleyecektir.
  • Hamilelikte vajinismus tedavisi ile jinekolojik muayeneler ve doğum hakkındaki kaygılarınız da azalacaktır. Çünkü vajinismus hastalarının çoğunda bu tür korkular da vardır. Böylelikle çok daha rahat bir şekilde doğum yapma şansınız olacaktır.
  • Vajinismus sorununuzu aştıktan sonra normal doğum yapmanızda bir sakınca kalmayacaktır. Eğer tedavi görmezseniz sezaryen olmanız kaçınılmazdır.
  • Hamilelikte vajinismus tedavisi ile bu sorunu yenmeniz size psikolojik destek sağlayacak, kendinize olan güveninizin artmasına neden olacaktır. Gebelik sürecinin psikolojik bir yönünün de olduğunu düşünürsek bunun önemi daha rahat anlaşılacaktır.