Bazı merkezler tarafından vajinismus tek seansta, hatta 15 dakikada bile çözülebilen bir cinsel sorun olarak lanse edilmektedir.

Bu son derece yanıltıcı ve aldatmaya yönelik bir söylemdir! Vajinismus, çoğu durumda kökleri çok derinlere kadar uzanan ciddi bir problemdir. Her ne kadar evlilik süresince bu problem ile yüzleşseniz de problemin nereye kadar indiğini yani nereden itibaren başladığını kesin olarak bilmek mümkün değildir.

Çocukluk çağından itibaren; cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile ilgili alınan olumsuz telkinler ve ön yargılar zamanla -adeta bir bilgisayarın belleğine giren virüs gibi- bilinçaltına yerleşmektedir. Tüm bu gereksiz korkuların silinmesi, yerine doğru bilgilerin verilmesi ve bu şekilde belleğin yeniden şekillendirilmesi bir miktar zaman alır.

Tek Seanslık Tedavilere İnanmayınız!

Nasıl bir çocuğun emeklemeden koşması beklenemezse, vajinismus hastalarının da gerekli diğer aşamaları atlayarak birden tedavi olmaları beklenemez. kişinin cinsel yönden eksikliklerinin ve korkularının giderilerek psikolojik olarak hazırlanması da biraz zaman alacaktır.

O yüzden vajinismusun tek seansta çözülebilmesi mümkün değildir. Bu şekilde ülkemizde maalesef pek çok çift mağdur edilmekte, maddi – manevi çok ciddi kayıplara uğramaktadır. Hüsranla biten her olumsuz tedavi girişimi daha sonraki tedavi arayışlarını da baltalar.

Vajinismus tedavi merkezi olarak reklam veren ve 15 dakikada sorunu yendiğini iddia eden bazı kişi ve kurumların kullandığı yöntemler arasında belden uyuşturma, lokal veya genel anestezi verildikten sonra cinsel ilişki gibi uygulamalar yer almaktadır. Bunlar son derece sakıncalı, ve kalıcı problemler üretebilen uygulamalardır ve vajinismus tedavisinde kesinlikle önerilmezler.

Tek Seansta Vajinismus Tedavisi – İstisnai Bir Durum

Tek seansta vajinismus tedavisi için yalnızca bir istisnai durum olabilir. Yalnızca bilgi düzeyinde eksikliği olan, korkularının ve kasılmaları fazla olmayan hafif düzeydeki vajinismus hastaları bu grubu oluşturur. Hastaların ve/veya partnerlerinin cinsel tecrübelerinin az olduğu bu gibi durumlarda çiftlere gerekli bilgiler verilerek sorun tek seansta çözülebilir. Onun haricinde vajinismus tek seansta, tek günde veya bir saatte tedavi edilemeyecek bir cinsel sorundur.