Vajinismus Ankara, İstanbul, Adana, Bursa, İzmir, Erzurum, Trabzon, G. Antep gibi büyük şehirlerde sık olarak izlenmekle birlikte, kırsal bölgelerimizde de oldukça sıktır. Yapılan çalışmalarda özellikle sosyokültürel düzeyi yüksek olan kesimlerde daha fazla görüldüğünü izlemekteyiz.

Vajinismus hastalarının pek çoğu Ankara ofisimize, Ankara dışından ulaşmaktadırlar. Bunun nedeni bu tür cinsel sorunlarla uğraşan merkezlerin azlığıdır. Örneğin; ülkemizde ‘seksoloji’ adı altında bir tıp alanı yoktur. Bu nedenle buradaki boşluğu genelde bu konuda çalışan ve kendisini cinsel terapiler konusunda yetiştirmiş uzman hekimler sağlamaktadır.

Vajinismus merkezini seçerken merkezin tecrübesi, kaç yıldır hizmet verdiği, çalışan ekibin güvenirliliği, internet siteleri ve bazı forumlardaki yorumlar son derece önemlidir. Maddi manevi sorun yaşamamak için iyi bir inceleme yaptıktan sonra karar vermenizi öneririz.

Diğer taraftan vajinismus hastaları için ‘güven’ çok önemli bir başarı kriteridir. Hastanın kendisine, tedaviye ve terapistine duyduğu güven tedavi sürecini kısaltacak ve kolaylaştıracaktır. İnternet siteleri haricinde facebook, twitter gibi sosyal medya forumları son derece önemlidir.

Vajinismus Ankara ofisine başvuran çiftlere yapılan basit bir jinekolojik muayene sonrasında kesin tanı konularak tedaviye başlanmaktadır. Vajinismus tedavileri için verilen bilişsel davranışsal cinsel terapiler halen dünyadaki altın standart olma özelliğini korumaktadır.

Vajinismus tedavilerinde ‘bireyselleştirilme’ yani tedavinin kişiye özel kılınması da şarttır. Yani her çifte aynı tür tedavi uygulanmamalıdır. Tedavilerde bazı hastalara cerrahi işlemler de uygulanabilmektedir.

Vajinismus Ankara İstatistikler
Vajinismus Ankara ofisinde yapılan çalışmalarda her 100 hastanın 5’inde kızlık zarı ile ilgili bazı sorunların olduğu izlenmiştir. Kızlık zarı sorunlarında cerrahi işlemler ve daha sonrasında uygulanılan cinsel terapiler sonucunda çözüme ulaşmak mümkündür.