Vajinismus belirtileri kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Pek çok kişi kendisindeki sorunları araştırırken vajinismus belirtileri ile kendi şikâyeti arasında benzerlikler kurar, hatta kendi tanısını kendisi koyar. Ancak vajinismusun belirtileri birden fazladır, ve bu konuda emin olabilmek için her zaman bir uzmana görünülmesi tavsiye edilmektedir.

Acaba Vajinismus Muyum?

Acaba vajinismus olabilir miyim? Vajinismus belirtileri nelerdir?” gibi sorular, kliniğimize gelen hastalarımız tarafından bize sık olarak yöneltilmektedir.

Vajinismus hastalığı, cinsel ilişki sırasında vajinanın aşağı kısmında yer alan pelvik kasların ilişki sırasında kontrol dışında kasılması sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya çok zor, ağrılı bir şekilde gerçekleşmesi ile kendisini gösteren bir problemdir. Bazen bunun neden olduğu korkular o kadar yoğundur ki, kişi partneriyle bırakın sevişmeyi deneyip kasılmayı, cinsel birleşmeyi denemeyi dahi düşünemez.

Bununla birlikte, bu sorun yalnızca cinsel ilişki sırasında kendisini göstermez. Vajinismusun başka belirtileri de olabilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri herkes için farklı olabilir. Ancak belirtiler içerisinde genel olarak cinsel ilişkiye girememe sorunu veya ilişkide oldukça zorlanma vardır. Bazen disparoni, yani ağrılı cinsel birleşme şeklinde de kendisini gösterebilir.

Vajinismus belirtileri özetle şu şekilde sıralanabilir:

 • Partneri ile cinsel ilişkiden korkma ve birleşmeyi(penetrasyon) deneyememe,
 • Ön sevişmede sorun yokken birleşme anı geldiğinde istem dışı kasılma, korku ve aşırı panik hali,
 • Disparoni,
 • İlk bir veya birkaç zorlu cinsel ilişkiden sonra gerisinin gelmemesi, ilişkiye girememe, ilişkiyi reddetme,
 • İlişki sırasında bacakları açamama, elle, ayakla iterek veya kalçayı kaydırarak eşi reddetme,
 • Cinsel ilişkinin yarım olarak gerçekleşmesi(vajina içine penisin ancak bir kısmının girebilmesi),
 • Vajina içerisine ped veya tampon yerleştirememe,
 • Vajina içine parmak sokamama,
 • Jinekolojik muayenelerden korkma ve çekinme, masaya çıkamama,
 • Vajinal ultrasona girememe, smear testi yaptıramama,
 • Genital alana bakamama, dokunamama,
 • Eşin genital bölgeye dokunmasına izin vermeme, eşin yanında çıplak kalamama, utanma,
 • Vajina içine tedavi amaçlı fitil(ovül) türü ilaçlar sokamama,
 • Farklı cinsel pozisyonlarda cinsel ilişkiye girememe, yalnızca bir veya birkaç pozisyonla ilişkiyi sınırlama,
 • Genelde cinsel isteksizlik sorunu olmamasına rağmen zamanla cinsel haz eksikliği, uyarılma azlığı, vajinal kuruluk gibi belirtiler…

Vajinismus Bir Hastalık Mıdır?

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) sağlık tanımına göre, sağlık; kişinin fiziksel, ruhsal ve psikolojik olarak iyi olması halidir. Sağlığın bozulması ise ‘hastalık’ olarak ifade edilir. Vajinismus kadınlarda psikolojik ve sosyal açıdan pek çok problemi de beraberinde getirir. Bu nedenle ‘hastalık’ olarak kabul edilmeli ve tedavisi de yalnızca hekimler tarafından yapılmalıdır.

Cinsel İlişki Korkusu ve Fobiler

Vajinismus aslında bir kaygı(anksiyete) bozukluğudur. Bu nedenle bazı seksologlar tarafından “cinsel fobi” veya “cinsel ilişki korkusu” olarak da tabir edilir. Sorunu yaşayanların pek çoğunda ilk cinsel deneyime karşı derin bir korku vardır. Bu başta ağrı, acı duyma, daha sonra ilk gecede aşırı kanama, yırtılma, parçalanma, kilitlenme korkusu şeklinde kendini gösterebilir. Hatta hastaların bir kısmında ilişkide ölme korkusu bile mevcuttur.

Diğer taraftan bu probleme sahip kadınların pek çoğunda başka korkular da olabilmektedir. Hera Kliniğinde yaptığımız çalışmalara göre bunlar; kan aldırmak, muayene olmak, diş tedavisi olmak, iğne, yükseklik, karanlık, yalnızlık, hastalık, ölüm, kedi, köpek vb. fobileri olabilir.

Sorun Birleşme Anındadır

Vajinismus problemine sahip kadınlar eşleri ile sevişmelerinden zevk alabilir, hatta kendi başlarına veya eşlerinin uyarıları ile orgazm da olabilirler. Ancak zaman içinde ilişki denemeleri azalmakta, umutsuzluklar ve sıkıntılar artmaktadır. Denemelerin azalması ile birlikte kişilerin cinsel ilişkiden aldığı zevk de azalmakta ve isteksizlik ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi olmayan veya olamamış çiftler ya kendilerini bu şekilde kabul ederek evliliklerine aseksüel (ilişki olmaksızın) devam etmekte ya da maalesef boşanma aşamasına kadar gidebilmektedirler.

İlişkide Panik Atak Vajinismus Belirtileri Arasındadır

Vajinismus problemine sahip kadınlarda ilk zamanlarda rahatlatıcı ve güzel bir ön sevişme sonrası eşleriyle birleşme anı geldiğinde “panik atak benzeri bir durum” ortaya çıkmaktadır. Bu durumda aniden heyecanlanıp vücutlarını bir korku ile kasarlar, kalp atışları hızlanır, nefes alış verişleri artar ve kendilerini geri çekerek bacaklarını kapatıp eşlerini iterek ilişkiye son verirler. İlişki sırasında yaşanılan aşırı kaygı ve panik atak genelde ağrı, acı duyma korkusuna bağlı olup vajinismusun belirtileri arasındadır.

Kas Kasılmaları, Kramplar ve Kas Ağrılarının Vücuda Yayılması

Hastaların cinsel deneyimlerde yaşadıkları kasılmalar çoğu kez vajinal kaslarla sınırlı değildir. Hera Klinik’e 2003 yılından bu yana başvuran 8000’den fazla hastada yaptığımız gözlemlere göre, vajinismusun derecesi ile de bağlantılı olarak kas kasılmaları kalça, karın, bel, sırt, omuz, bacaklar ve hatta ayak parmaklarına kadar yaygın olabilir. Bu nedenle de ilişki denenen günlerden sonra vücudun genelinde veya bir kısmında kas ağrıları(yaygın myaljiler) görülebilir.

Bu belirtiler, vücudun ağrı duymaya(veya ağrı duyma korkusuna) karşı kendisini savunma amacıyla verdiği refleks cevaplar ile ilişkilidir. Yani beden bilinç altından aldığı uyarılar sonrasında tehdit olarak gördüğü bir olaydan kendisini korumaktadır. Çözüm de bilinç altına yerleşmiş yanlış bilgi ve inanışların silinerek yerine doğru bilgilerin işlenmesi ile mümkün olacaktır.

Vajinismusta Jinekolojik Muayenenin Önemi

Vajinismusun kesin tanısı deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda konur. Son derece kolay, ağrısız ve yalnızca birkaç dakika süren bu jinekolojik muayene için masaya yatmak bile pek çok hasta için gereksiz şekilde korkutucu ve rahatsız edici olabilmektedir. Ancak bu jinekolojik değerlendirme ile hastalığın doğru tanısı konulabilir ve derecelendirmesi yapılabilir. Bu da tedavinin şeklini etkileyecektir.

Vajinismus Belirtilerinin Görülme Sıklığı

Batılı kaynaklarda nadir rastlandığı ileri sürülen vajinismus, ülkemizde cinsel işlev bozuklukları ile hastanelere başvuranlar arasında en sık olan problemdir. Cinsel terapi kliniklerine başvuranların %43-73 arasında ana problem vajinismustur. Toplum genelinde ise neredeyse her 10 kadından birinin problemi budur… Bu yüksek görülme sıklığında Türk kültüründeki kalıplaşmış değerler, cinselliğin anlamı, cinsel ilişkinin tanımı, cinsel işlev bozukluğunun algılanamaması gibi bazı etkenler rol oynamaktadır.

Vajinismus belirtileri gösteren kadınların eşlerinde de zaman içerisinde erken boşalma ve ereksiyon sorunları(sertleşme problemi) ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, bu sorun aslında bir çift problemidir.