vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Vajinismus Tedavileri / Vajinismus Egzersizleri
Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus Egzersizleri

Halk arasında “vajinismus egzersizleri” olarak bilinen davranışsal cinsel tedavi yaklaşımları başarıya ulaşmada son derece önemlidir.

Bu bölümde vajinismus tedavisinde uygulanan egzersizler, pelvis kas çalışmaları yani vajinismus egzersizleri ele alınmaktadır.

Vajinismusun kesin çözümünde evde uygulatılan, halk arasındaki tabiri ‘vajinismus egzersizleri’ oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisinde mutlaka bir takım egzersizler uygulanarak çözüm aranmalıdır.

AİLE DANIŞMANI BAYAN ASİSTANLARIMIZ EŞLİĞİNDE EGZERSİZLER
Müessesemizde vajinismus egzersizleri için BAYAN AİLE DANIŞMANI asistanlarımız yardımcı olmaktadır.

Vajinismus egzersizlerinin amaçları nedir?
Vajinismus, özellikle bizim toplumumuzda kadınlarda sık görülen bir cinsel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Vajinismus hastalarına bir takım egzersizler verilmekte ve kişilerin bu şekilde kendilerini tanımaları sağlanmaktadır. Amaç kadının genital organlarını tanıması ve vajinadaki kas gruplarını yönetmesini öğrenmesidir.

Vajinismus egzersizleri nelerdir? Vajinismus hastaları nasıl çalışabilirler?
Vajinismus hastaları kendi kendilerine evde bir takım egzersizler yaparak çözüm yollarını arayabilirler. Ayrıca kliniklerde cinsel terapi alan hastalara verilen bir takım ev ödevleri arasında da değişik egzersizler yer almaktadır.

Vajinismus egzersizleri ne türdür?
Halk arasında vajinismus egzersizleri olarak da bilinen yöntemler aslında “davranışsal cinsel (sex) tedavi yöntemleri” dir. Bu yöntemler arasında klinikleri kendi tercihlerine göre dünyada en sık olarak parmak egzersizleri veya gevşetici – genişletici egzersiz çalışmaları bulunmaktadır.

“Evde Kendi Kendinize Vajinismus Egzersizleri”
Vajinismus egzersizleri neler?

Vajinismus tedavisi için “evde kendi kendinize vajinismus egzersizleri” de uygulayabilirsiniz. En sık olarak önerilen egzersizler:

  • Ayna egzersizi
  • Dokunma, masaj egzersizi (sensate focus)
  • Parmak egzersizi
  • Kegel egzersizi
  • Dilatörle egzersizi
  • Eşlere verilen bazı egzersizler
Ayna egzersizleri
Vajinismus sorunu olan kadınlarda başka bir egzersiz ayna ile genital alanların incelenmesidir. Ayna egzersizi kişinin kendisini tanıması açısından son derece önemlidir.

Çoğu hasta hayatları boyunca genital alanlarını hiç incelememiş, o bölgelerine yabancıdırlar.  Ayna ile bakarak genital alanı tanıma kişilere rahatlık sağlar. Çünkü bilmediğimiz ve görmediğimiz bir nesneden korkarız.

Masaj (Dokunma) egzersizleri
Vajinismus sorununu yenmek için genital masaj ve dokunma önemlidir. Kişinin hem kendi organlarını tanımasını sağlar hem de haz bölgelerini keşfettirir.

“Vulva” adı verilen dış genital bölgeye masaj yapması psikolojik olarak rahatlatmaktadır. Önceleri zor gelen dokunma faaliyeti zamanla rutin haline gelir ve korkuları azaltır. Dokunmak yine vücudun bu ihmal edilen bölgesini tanımak ve hissetmek açısından önemlidir. Dokunurken haz bölgeleri ve klitorisi hissetmek kişideki güveni ve mutluluğu arttırmaktadır.

Genital bölgeyi okşama veya dokunma şeklinde tarif edilen masaj “sensate focus” veya “sensitif fokus” olarak da bilinmektedir. Eş tarafından tüm vücuda da yapılan okşama (dokunma, erotik masaj) uygulamaları sırasında cinsel partnerin hazza odaklanması önemlidir.

Vajinal Dilatör Egzersizleri
Vajinal dilatör yani vajina içine dışarıdan yerleştirilen çubuklar, bujiler ile vajinanın genişletilmesi ile yapılan tedavilerdir. Vajinal dilatör uygulamaları, evde kendi kendinize uygulanabilecek türden egzersizlerden değildir. Bu nedenle bu uygulamaların mutlaka bir terapist veya asistan eşliğinde yapılmasını önermekteyiz. Doğru teknikle yapılması şarttır.

Vajinismus Tedavisi İçin Kegel egzersizleri
Kegel egzersizleri de pelvik taban kaslarının kontrol altına alınmasında etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda kegel egzersizleri cinsel isteksizlik ve orgazm sorunu yaşayan bayanlarda da etkili olmaktadır ve sıkça önerilmektedir. Kegel egzersizleri de tek başına uygulanıldığında cinsel sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır; bu nedenle ancak diğer cinsel terapi yaklaşımlarına ek olarak uygulanmaktadır.

Vajinismusta parmak egzersizleri nasıldır?
Parmak egzersizi pek çok klinik ve vajinismus terapisti tarafından önerilen vajinismus egzersizleri arasında yer almaktadır. Kişinin kendi parmağı ile yaptığı egzersizler “in vivo duyarsızlaştırma” , eşinin parmağıyla veya dilatörle yaptıkları ise “in vitro desensitizasyon” olarak adlandırılır.

Parmak egzersizlerindeki amaç, kişinin çatı kaslarını rahat bir şekilde gevşetebilmesini öğretmektir. Pek çok zaman yalnızca bir kaç seanstan sonra bile kasılmaların pek çoğu geçmekte ve kişilerin kendilerine olan özgüvenleri artmaktadır.

Parmak egzersizlerinde kişinin kendisinin ve zaman içinde eşinin parmağını vajina içine sıkıcı, zor ve bazen zaman alıcıdır. Parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından cazip bulunmamakta, sıkıcı gelmekte ve hatta tedavinin yarım bırakılmasına neden olmaktadır. Bazı hastalarda ise hastanın kendi vücudunu tanıması açısından faydalar sağlamaktadır.

Tarafımızdan verilen tedavilerde “in vivo duyarsızlaştırma” olarak bilinen parmak egzersizi YOKTUR.

Vajinismus tedavileri için son yıllarda yaygın olarak uygulanan “hasta dostu”  tedavi yöntemleri ile çok daha kısa sürede kalıcı sonuca ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

Vajinismusta kendi kendinize ev ödevleri
Vajinismus egzersizleri adı altında hastalara öğretilen bu tür pratik uygulamaların “ev ödevleri” şeklinde evde tekrarlamaları istenmektedir. Ev ödevlerinin iyi çalışılması tedavi süresi ve başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

İyice gevşemesini öğrenen kişilerde bu uygulamalar ve ev ödevleri son derece kolay şekilde tolere edilebilir.

Vajinismusta Tedavi Süresi – Tarafımızdan Uygulamalar
Vajinismus tedavileri için genel olarak tedavi süresi ile ortalama 2 ile 5 gün arasında değişmektedir. (Ortalama 3 gündür) Tedavilerde bilişsel davranışsal cinsel terapiler ön plandadır.

Vajinismus tedavilerinde Ankara ofisimizdeki seanslar genelde gün aşırı veya her gün şeklindedir. Değişen durumlara ve hasta isteklerine göre bazen yalnızca hafta sonları için randevular ayarlanabilmekte ve hastalardan hafta içi zamanlarda evlerinde ev ödevlerini uygulamaları istenmektedir.

Tarafımızdan verilen cinsel tedaviler kişiye özel yani bireysel şekildedir. Vajinismus tedavisi için toplu şekilde (grup terapileri) YOKTUR. Çünkü vajinismus gibi özel bir cinsel konunun kişilerin özel hayatlarında gizli kalması gerektiğine inanmaktayız.

Tedavilere eş katılımı mecburiyeti bulunmamaktadır. Ancak dileyen kocalar tedavileri süresince eşlerinin yanlarında olabilirler. Yanında bulunmasa da kocaların eşlerine verdikleri psikolojik destek ve motivasyonlar tedavinin başarısını ve süresini etkileyen çok önemli faktörlerden birisidir.

Yalnız olmadığınızı görün!
Sekreterliği arayarak daha önceden tedavi olup vajinismusu yenmiş ve başkalarına referans olan hastaların telefonlarını alabilirsiniz.

En ideal vajinismus egzersizi nasıl olmalı?
Hasta tarafından kolay uygulanabilir, rahat, sıkıcı ve zor olmayan, bilimsel, etik (ahlaki), kısa sürede kesin sonuca ulaşan, cinsellikten tiksinme nedeni olmayan vajinismus egzersizleri idealdir. Ayrıca vajinismus egzersizleri sonrasında elde edilen sonuçların kalıcı olması da son derece önemlidir. Günümüzde son zamanlarda uygulanan bu tür tedavi tekniklerine ‘Hasta Dostu’ yöntemler adı verilmektedir.