Halk arasında vajinismus egzersizleri olarak bilinen davranışsal cinsel tedavi yaklaşımları başarıya ulaşmada son derece önemlidir. Bu bölümde vajinismus tedavisinde uygulanan egzersizler ele alınmaktadır.

Vajinismusun kesin çözümünde klinik ortamında veya evde uygulatılan vajinismus egzersizleri oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisinde mutlaka birtakım egzersizler uygulanarak çözüm aranmalıdır.

Vajinismus Egzersizlerindeki Amaç Nedir?

Vajinismus egzersizlerindeki amaçlar genital bölgeyi tanımak, pelvik kasları yönetmeyi öğrenmek, cinsel ilişki sırasında gevşemeyi sağlamaktır. Yapılan egzersizlerle genel kaygı düzeyi düşmektedir. Vajinismus hastaları kendi kendilerine evde bir takım egzersizler yaparak çözüm yollarını arayabilirler. Evde yapılan egzersizler genital bölgeyi tanımayı ve vajinal kasları kontrol etmeyi öğrenmeyi hedefler.

En Sık Önerilen Vajinismus Egzersizleri

Aşağıdaki vajinismus egzersizlerinin pek çoğu evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz çalışmaları içermektedir:

Ayna Egzersizi

Vajinismus sorunu olan kadınlarda önerilen bir egzersiz, ayna ile genital alanların incelenmesidir. Ayna egzersizi kişinin kendisini tanıması açısından son derece önemlidir. İdrar deliği, kızlık zarı, makat, iç dudaklar, dış dudaklar ayna ile ayrıntılı olarak incelenebilir. Oturur, yatar ve çömelme pozisyonlarında bu egzersiz yapılabilir.

Çoğu hasta hayatları boyunca genital alanlarını hiç incelememiş, o bölgelerine yabancıdırlar. Ayna ile bakarak genital alanı tanıma kişilere rahatlık sağlar. Çünkü bilmediğimiz ve görmediğimiz bir nesneden korkarız.

Masaj(Dokunma) Egzersizleri

Vajinismus sorununu yenmek için genital masaj ve dokunma önemlidir. Kişinin hem kendi organlarını tanımasını sağlar hem de haz bölgelerini keşfettirir.

“Vulva” adı verilen dış genital bölgeye masaj yapması, kişiyi psikolojik olarak rahatlatmaktadır. Önceleri zor gelen dokunma faaliyeti zamanla rutin haline gelir ve korkuları azaltır. Dokunmak yine vücudun bu ihmal edilen bölgesini tanımak ve hissetmek açısından önemlidir. Dokunurken haz bölgeleri ve klitorisi hissetmek kişideki güveni ve mutluluğu artırmaktadır.

Genital bölgeyi okşama veya dokunma şeklinde tarif edilen masaj “sensate focus” olarak bilinmektedir. Eş tarafından tüm vücuda yapılan okşama(dokunma, erotik masaj) uygulamaları sırasında cinsel partnerin hazza odaklanması önemlidir.

Vajinismus Tedavisi İçin Kegel egzersizleri

Kegel egzersizleri de pelvik taban kaslarının kontrol altına alınmasında etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda cinsel isteksizlik ve orgazm sorunu yaşayan bayanlarda da etkili olmaktadır ve sıkça önerilmektedir. Kegel egzersizleri de tek başına uygulandığında cinsel sorunları çözmekte yetersiz kalmaktadır; bu nedenle ancak diğer cinsel terapi yaklaşımlarına ek olarak uygulanmaktadır.

Vajinal Dilatör Egzersizleri

Vajinal dilatör; yani vajina içine dışarıdan yerleştirilen çubuklar, tüpler, konlar, bujiler ile vajinanın genişletilmesi ile yapılan tedavilerdir. Vajinal dilatör uygulamaları evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz türden egzersizlerden değildir. Bu nedenle bu uygulamaların mutlaka bir terapist veya asistan eşliğinde yapılmasını önermekteyiz. Yanlış uygulandığında sorun daha da çözümsüzleşir. Doğru teknikle yapıldığında ise son derece kolay ve rahattır.

İdeal Vajinismus Egzersizi Nasıl Olmalı?

Hasta tarafından kolay uygulanabilir, rahat, sıkıcı ve zor olmayan, bilimsel, etik(ahlaki), kısa sürede kesin sonuca ulaşan, cinsellikten tiksinme nedeni olmayan vajinismus egzersizleri idealdir. Ayrıca vajinismus egzersizleri sonrasında elde edilen sonuçların kalıcı olması da son derece önemlidir.

Önermediğimiz Bir Yöntem: Parmak Egzersizleri

Parmak egzersizi pek çok klinik ve vajinismus terapisti tarafından önerilen vajinismus egzersizleri arasında yer almaktadır. Kişinin kendi parmağı ile yaptığı egzersizler “in vivo duyarsızlaştırma”, eşinin parmağı ile yaptıkları ise “in vivo desensitizasyon” olarak adlandırılır.

Serçe parmağından başlanarak işaret parmağına kadar, boğum boğum vajina içine sokularak yapılan bir çalışmadır. Daha sonra iki parmak ve eşin parmağı ile yapılır ve ilişki denenir. Parmak egzersizlerindeki amaç, kişinin çatı kaslarını rahat bir şekilde gevşetebilmesini öğretmektir. Pek çok zaman yalnızca birkaç seanstan sonra bile kasılmaların birçoğu geçmekte ve kişilerin kendilerine olan öz güvenleri artmaktadır.

Parmak egzersizlerinde kişinin kendisinin ve zaman içinde eşinin parmağını vajina içine zor ve zaman alıcıdır. Pek çok hasta tarafından cazip bulunmamakta, sıkıcı gelmekte ve hatta tedavinin yarım bırakılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle biz kliniğimizde “in vivo duyarsızlaştırma” olarak da bilinen parmak egzersizlerini hastalarımıza YAPTIRMAMAKTAYIZ. Bizler daha kolay ve “hasta dostu” tedavi yöntemlerini tercih etmekteyiz.

Vajinismus Ev Ödevleri

Vajinismus egzersizleri adı altında hastalara öğretilen bu tür pratik uygulamaların ev ödevleri şeklinde evde tekrarlanmaları istenmektedir. Ev ödevlerinin iyi çalışılması tedavi süresini ve başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. İyice gevşemesini öğrenen kişilerde ev ödevleri son derece kolay şekilde uygulanabilir.

Vajinismus Tedavisi Hera Klinik İle Kısa, Kolay, Ağrısız…

Vajinismus tedavi süreleri merkezin çalışma sistemine ve bireylerdeki problemin düzeylerine göre birkaç gün ile birkaç ay arasında olabilir.

Hera Klinik’te hızlı, ağrısız, kolay ve kişiye özel hasta dostu vajinismus tedavileri ortalama 2 – 5 seans arasında sürmektedir ki; bu da her gün tedaviye gelen bir hasta için yaklaşık 2 – 5 gün arasında bir tedavi süresi demektir. Ortalama tedavi süresi 3 gündür. İleri düzey hastalarda 4 – 5 günü bulabilir.

Vajinismus tedavilerinde İstanbul, Ankara ve İzmir merkezlerimizde seanslar genelde her gün veya gün aşırı şeklindedir. Değişen durumlara ve hasta isteklerine göre bazen yalnızca hafta sonları için randevular ayarlanabilmekte ve hastalardan hafta içi evlerinde ev ödevlerini uygulamaları istenmektedir.

Kliniğimizdeki tedaviler bireysel olarak yapılmaktadır. Vajinismus tedavisi için toplu tedavi yoktur. Çünkü vajinismus gibi özel bir cinsel konunun kişilerin özel hayatlarında gizli kalması gerektiğine inanmaktayız. Ancak vajinismus tedavisi öncesi güveni kazanmak isteyen hastalarımız kendi durumlarında olan tedavisi bitmiş veya halen devam eden hastalarla yüz yüze veya telefonla görüşebilirler.

Merkezlerimizdeki tedavilere eş katılımı mecburiyeti bulunmamaktadır. Ancak dileyen kocalar tedavileri süresince eşlerinin yanlarında olabilirler. Yanında bulunamıyorlarsa da kocaların eşlerine verdikleri psikolojik destek, motivasyonlar tedavinin başarısını ve süresini etkileyen çok önemli faktörlerdendir.