Vajinismus, çiftlerin hayatını kabusa çeviren, cinsel hayatlarının yanında duygusal ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyen bir tür cinsel problemdir. Bu bölümde vajinismus hastalarının neler yaşadığı, nasıl hissettikleri, bu konudaki duygu ve düşünceleri üzerinde duracağız.

Vajinismus Hastalarının Yaşadığı Psikolojik Sorunlar

Vajinismus hastaları, ilişki esnasında kendilerini kasarak birleşmeye izin vermedikleri için zamanla bu problem yüzünden sinir krizleri, ağlama nöbetleri gibi sorunlar da yaşayabilmektedir. Unutulmamalıdır ki vajinismus, yalnızca bir cinsel problem değildir. Vajinismus hastaları kötü giden cinsel hayatlarının etkisi ile hem psikolojik, hem de sosyal sorunlar ile karşılaşırlar.

Problemleri yüzünden kendilerini eksik hisseden vajinismus hastalarının bu durumları yürüyüşlerine ve oturuşlarına bile yansır. Vajinismus hastaları, yaşadıkları öz güven eksikliği yüzünden zamanla daha tedirgin ve çekingen, neredeyse korkak denebilecek bir ruh hali içine girer.

Problem çözülmezse zamanla vajinismus hastalarının yaşadığı sıkıntılar büyüyerek başka psikolojik problemlerin de ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bunlar içinde en sık rastlanılanları genel anksiyete(içsel bunaltı) bozukluğu, OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk/Takıntı – Saplantı Bozukluğu), depresyon ve panik ataktır.

Vajinismus Hastalarının Yaşadığı Sosyal Problemler

Vajinismus problemi çözülmediği takdirde, hastaların içinde bulunduğu duygu durumu dışa yansıyarak sosyal hayatlarında da birtakım olumsuzluklara neden olabilir. Kendilerini eksik ve yetersiz hisseden vajinismus hastaları artık her ortamda sanki cinsellik konuşulacakmış gibi düşünerek arkadaşlarıyla da görüşmek istemez. Zamanla iyice kendi içine kapanan hastalar hiç kimsenin kendilerini anlamayacağı fikrine kapılarak sosyal ortamlarından tamamen uzaklaşıp arkadaşlarıyla ve hatta aileleriyle bile görüşmeyi kesebilmektedir.

Özet olarak; vajinismus problemi çözülmediği takdirde hastaların hem psikolojik hem de sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemekte, hastaları zaman içinde içe kapanma, özgüven eksikliği, depresyon tarzında duygu durum bozukluklarına kadar sürükleyebilmektedir. Sadece bir cinsel problem olmayan vajinismus, hastaların hayatını daha fazla etkilemeden bir an önce çözümlenmesi gereken, etki alanı geniş bir sorundur.

Kendi Ağzından Bir Vajinismus Hastasının Hissettikleri…

Kliniğimize Kars’tan gelen bir vajinismus hastamızın yaşadıkları:

5 yılık evliyim. Bir ilçede büyüdüm. Ailem küçük bir yerde yaşadığımız için son derece tutucu bir yapıya sahipti. Tek düşünceleri birilerinin hakkımızda bir şeyler söylememesiydi. Abilerim bile daha küçük yaşlardan itibaren tek başıma sokağa çıkmamı istemezdi. 18 yaşındayken teyzemin oğluyla evlendirildim. Evlendirildim diyorum, çünkü evlenmeyi ben kendim istememiştim. İlk gecede bizde töre usulü ‘çarşaf gösterme’ vardır. Kendimi öylesine kastım ve eşimi ittim ki anlatamam. Eşim tıraş bıçağı ile kolunu keserek çarşafa sürdü ve o geceyi bir şekilde atlattık. O gecenin kabusu bitti ama bizim sorunumuz hala devam ediyordu. Eşim Allah’tan çok anlayışlı ve sabırlı birisiydi. Sürekli denemelerimize rağmen sonuç alamıyorduk. Gerçi biraz ilerleme olmuştu, eskisi kadar kasılmıyordum, ama yine de tam bir birleşme yaşayamamıştık. Zamanla kendime güvenim ve inancım azalmaya başladı. Vajinismus hastalığında 5 yılı doldurmuştuk. Artık hep üzgün hep mutsuz bir şekilde dolaşıyordum. Yine de bir türlü tedavi olma cesaretim olmuyordu. Sorunumuzu kimseye anlatamıyorduk. Benimle birlikte evlenen kendi arkadaşlarımın bile çocukları olmuştu. Ama ben başaramamıştım. Onları dahi görmez olmuştum. Yaşadığım olaylar kabusa dönüşmüştü. Sessiz sessiz ağladığım geceleri unutamam. Gerçekten çok zormuş. Eşimin desteği ve yardımlarıyla gittiğimiz internetten bulduğumuz klinik sayesinde 4 günde hayatımız değişti. Tedavi sonunda şunu anladım ki ben bu sorunu asla kendi başıma yenemezmişim. Bu sorunu yaşayan vajinismus hastaları, benim yaşadıklarımı yaşamamaları için sorunlarını ertelemesinler. Çünkü zamanla çektiğiniz sıkıntılar katlanarak artıyor. Ben çok yıprandım. Süleyman Bey’in de dediği gibi vajinismus tedavi sonrasında bambaşka bir insan olup çıkıveriyorsunuz. Şu anda 3 aylık hamileyim. 6 ay önce yaşadıklarımı, hislerimi düşününce her şey hayal gibi geliyor. Allah herkese şifa nasip etsin.

Görüldüğü üzere vajinismus hastalığı kişinin öz güvenini, psikolojik sağlığını, ve çevresiyle olan ilişkilerini derinden etkiler. Bu yüzden bu problem yalnızca bir cinsel sorun olarak görülmemeli, kişinin hayatını etkileyebilecek geniş çaplı bir sorun olarak düşünülüp bir an önce harekete geçilmelidir. Vajinismus hastalarının çoğu tedavilerden sonra oldukça rahatlamakta, hayatları ani bir şekilde değişmekte, öz güven artışı ile kendilerini gerçek anlamda bir kadın gibi hissetmeye başlamaktadırlar. Daha önceden cinsel ilişkiyi hayal bile edemeyen kadınlar bu sayede artık bir çocuk sahibi olmayı düşünmeye başlamaktadır.