Bazı durumlarda hatalı doktor veya jinekolog tutumlarına bağlı olarak vajinismus problemi ortaya çıkabiliyor. Bu bölümde tıp içinden kişilerin, özellikle de jinekolog hekimlerin neden oldukları vajinismus problemlerine değinilecektir.

Jinekolog Muayenesi Sonrası Vajinismus Ortaya Çıkması

Vajinismus genellikle hiç ilişkiye girememiş, başka bir deyişle bakire olan kişilerde gözlenen bir problemdir(Primer vajinismus). Bazen de kişiler daha önceden normal bir şekilde cinsel ilişkiye girmiş olmalarına rağmen, sonradan vajinismus sorunu yaşayabilmektedirler(Sekonder vajinismus).

Bu sonradan ortaya çıkan vajinismus, ağrılı doğum ve birtakım cinsel travmalardan kaynaklanabilirken, bazen de jinekolog doktorlar tarafından yapılan hatalı jinekolojik müdahaleler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Jinekolog doktorların jinekolojik muayene, kürtaj ve doğum gibi olaylar sırasındaki bilinçsiz/hatalı tutum ve davranışlarından kaynaklanan vajinismusa, “iatrojenik vajinismus”(hekim veya tıbbi hata nedenli vajinismus) adı verilir.

Hızlı, sert ve kaba şekilde yapılmış bir jinekolojik muayene tecrübesi sonrasında gelişen vajinismus, bunun bir örneğidir. Bu tip yaklaşımların sonucunda, hastalarda cinsel soğukluk bile gelişebilmektedir.

Örneğin, kliniğimize daha önceden hiçbir problemi yok iken daha sonradan kazanılmış bir vajinismus problemi ile gelen, 40 yaşında ve iki çocuk annesi bir hastamız, kendisindeki sorunun tamamıyla daha önce gittiği bir jinekolog tarafından uygulanan sert bir jinekolojik muayene sonrasında ortaya çıktığını bizlere ifade etmekteydi.

Zor geçen, yeterli anestezi verilmeden yapılan, ağrılı jinekolojik işlemler de vajinismusa sebebiyet verebilir. Bir vajinismus hastamız, yeterli anestezi almadan yapılan ve canının çok yandığı kötü bir kürtaj tecrübesi sonrasında vajinismus problemi yaşamıştı. Bu tür ağrı verici jinekolojik cerrahi girişimler kişilerin bilinçaltındaki derinliklere korku tohumları ekerek eşi ile olan cinsel hayatını etkileyebilir.

Ergenlik Dönemindeki Jinekolog Muayeneleri Önemlidir!

Ergenlik döneminde vajinal akıntı, adet düzensizlikleri veya kasık ağrıları gibi değişik nedenlerle jinekolog doktor tarafından yapılan ilk jinekolojik görüşme ve muayeneler son derece önemlidir.

Normal olarak bu ilk jinekolojik muayeneleri sırasında genç kızlar son derece sıkılgan ve utangaç davranabilirler. Daha sonraki hayatlarında bu hassas ve genç beyinlerin derinliklerinde jinekolojik muayene fobileri oluşmaması için jinekolog doktorların yargılayıcı, aceleci, aşağılayıcı ve küçümseyici olmaması; olabildiğince rahat, anlayışlı, sabırlı ve sakin bir tavır sergilemesi önem taşır.

Ayrıca bize vajinismus problemleri ile başvuran bazı hastalarımızla yaptığımız görüşmelerden aldığımız bilgilere göre, bazı hastalara, evlenmeden önce gittikleri jinekolog doktor muayenelerinde “Senin kızlık zarın çok kalın, ilk gecede kanaman ve ağrın çok olacak…” gibi olumsuz telkinlerde bulunulmuştur. Bu kesinlikle hatalı bir yaklaşımdır. Zira bir kişide ağrı ve kanama beklentisi yaratmak, ne yazık ki vajinismus için potansiyel aday oluşturmak demektir.

Jinekolog Doktor Seçiminin Önemi

Gerek toplum gerekse jinekolog doktorlar tarafından istemeden bireylerin zihnine işlenen cinsellik, kızlık zarı, ilk gece ile ilgili her türlü yanlış/abartılı bilgiler ile birlikte jinekolojik muayenelerde yaşanan travmalar; başta vajinismus olmak üzere pek çok cinsel probleme davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle, jinekolog doktor seçimi -özellikle gençlerde ve bakire kadınlarda- üstüne düşülmesi gereken çok önemli bir konudur.