Vajinismus hastalarının tedaviye başlamadan önce en büyük sorunu hangi doktora, hangi kliniğe başvuracakları konularıdır. Çok fazla kimseye danışamadıklarından ötürü en etkili iletişim aracı internet olmaktadır.

Cinsel terapilerde güven son derece önemlidir. O yüzden hastaların güvenebilecekleri bir kliniği seçmeleri çok önemlidir. Vajinismus tedavisi için klinik seçiminde işinize yarayacak bilgiler için bu bölümü iyi okumanızı öneririm.

Hastalığı Tedavi Etmek, Hekimlerin Görevidir

Ülkemizde cinsel terapi veya diğer adı ile seksoloji konusunda bir üst ihtisas alanı bulunmamaktadır. Cinsel terapiler ile ilgili çalışan kişiler, cinsel terapiler konusunda kendi imkânları ile eğitimler almış ve kendisini geliştirmiş hekimlerdir. Cinsel terapiler konusunda ülkemizde daha çok jinekolog ve psikiyatr hekimler çalışmaktadır.

Aile danışmanı, psikolog, PDR(Psikolojik Danışmanlık – Rehberlik) branşlarında çalışan sağlık personelleri de tedavi değil yalnızca danışmanlık hizmetleri verebilirler. Hasta tedavileri ile ilgili tüm uygulamalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tamamen hekimlerin görevidir. Ancak maalesef bu kural çoğu zaman ihlal edilmekte ve bilgisi olmayan hastalar “vajinismus tedavi merkezi” adı altında çalışan çeşitli yerlerde maddi – manevi kayıplara uğramaktadır.

Vajinismus sorununun bir cinsel problem olduğu, mutlaka tedavi ile çözümlenmesi gerektiği düşünüldüğünde, vajinismus ve cinsel tedaviler konusunda deneyimli bir cinsel terapist hekimin seçimi önem kazanmaktadır.

Vajinismus Tedavisi İçin Klinik Seçiminde Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

  • Vajinismus tedavi merkezinin deneyimi(Kaç yıldır bu konuda çalıştığı, toplamda kaç hastayı tedavi ettiği, kliniğin kaç yıldır açık olduğu, yılda kaç hastayı tedavi ettiği),
  • Tedavilerdeki başarı yüzdesi,
  • Tedavi garantisinin olup olmadığı,
  • Bazı internet siteleri, dijital medya veya sosyal medya(facebook, twitter) forumlarındaki yorumlar,
  • Tedavi görmüş olan hastaların referans olma durumları, kliniğin tedavi ettiği hastalarla görüşme yapabilme ayrıcalığı,
  • Vajinismus tedavi merkezinin bilimsel çalışmaları,
  • Tedavi süresi ve maliyet,
  • Tedavi süresince eş katılımı şartı olup olmadığı…

Bunların yanı sıra; hekimin size yaklaşımı ve onunla kurduğunuz iletişim, klinik ve vajinismus terapistinin size verdiği güven, sizde oluşturduğu intiba, yardımcı personelin duyarlılığı, samimiyeti ve güler yüzlülüğü, tedavi göreceğiniz ortamın temizliği, konforu ve size yaşattığı rahatlık ve tedavi merkezinin size sunduğu konaklama gibi imkânlar da, yapacağınız tercihte göz önünde bulundurulmalıdır.

Abartılı Söylemlere Kulak Vermeyin

1 günde vajinismusta kesin çözüm, 15 dakikada %100 çözüm, 1 saatte hallediyoruz…” gibi gerçekçi olmayan söylem veya reklamlara asla kanmayın! Bunlar genellikle doğruyu yansıtmaz.

Vajinismus yıllar içerisinde pek çok faktörün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan önemli bir cinsel sorundur. Sorunun kalıcı şekilde halledilmesi bir miktar zaman alır. Bu yüzden, “Vajinismus için tek seansta kesin çözüm” şeklinde reklam yapan kişi veya kuruluşlara asla itibar etmeyiniz.

Problem, mutlaka doğru adreslerde, bilimselliği kanıtlanmış tedavi yöntemleri ile kesin olarak aşılmaktadır. 15 dakika veya bir saat gibi net bir süre verilerek bu sürede kesin çözüleceğinin iddia edilmesi son derece yanlıştır, yanıltıcıdır. Maddi ve manevi kayıplar yaşamamak için vajinismus klinik seçimi baştan doğru şekilde yapılmalıdır.