vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Vajinismus Blog / Vajinismus Nedir?
Vajinismus Merkezi

Vajinismus Nedir?

İnsanların hayatlarında yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi de vajinismustur. ‘Vajinismus sorununu yalnızca yaşayanlar bilir’ şeklindeki cümle de aslında gerçekleri yansıtmaktadır. Gerçekten vajinismus sorunuyla karşı karşıya kalan çiftlerde pek çok sorunlar oluşmaktadır. Peki o zaman bu vajinismus nedir?

Vajinismus Nedir?
Vajinismus cinsel ilişkide vajinanın 1/3 aşağı kısmında yer alan kasların istemsiz kasılması neticesinde ilişkinin tam manasıyla oluşamamasıdır. Vajinismus sorunu yaşayanların çoğu hiçbir şekilde ilişkiye giremediklerinden ötürü evlilik veya birlikteliklerine rağmen bakiredirler. Bazı çiftler ise zorlanarak da olsa cinsel ilişkiyi yaşayabilmektedirler; onlarda, cinsel ilişkide ağrı sorunu mevcuttur.

Vajinismus sorunu günümüzde kesin ve kalıcı olarak çözüme kavuşmaktadır. Bunun için sorunu yaşayan çiftlerin öncelikle durumlarının ciddiyetini kavrayarak bir an evvel profesyonel yardım almalarını önermekteyiz. Sorun yalnız ve yalnız profesyonel yardımla çözümlenebilmekte, yardım alınmadığı takdirde büyüyerek çok farklı evlilik sorunlarına dönüşebilmektedir.

Vajinismus: İlk Gece Korkusu
Vajinismus bir tanıma göre ‘ilk gece korkusu’ dur. Sorunu yaşayan kadınlar çok küçük yaşlarda veya evlenmeden hemen önce duydukları ilk gece hikayelerine bağlı olarak, eşleriyle ilişki sırasında kendilerini kasmakta ve eşlerine izin vermemektedirler. Ön sevişme son derece rahatken, birleşme anında gelişen aşırı korkuyla kadın kendisini aşırı düzeyde kasmakta, ıslanma sonlanmakta, eşini eliyle veya ayağıyla iterek birleşmeye izin vermemektedir. Kalçayı geri çekme, bacakları kapatma, ağlama krizleri sık izlenen davranışlardır.

Vajinismus sorunu bir cinsel korku veya ‘cinsel fobi’ olarak da tanımlanmaktadır. Cinsel ilişki korkusu çözümlenmediğinde zamanla büyümekte ve farklı problemlere yol açmaktadır.

Vajinismus tedavisi nedir?
Vajinismus sorunu yaşayanların erken dönemde tedavi almaları şarttır.

Vajinismus tedavisi için dünyada sık olarak kullanılan yöntemler arasında bilgilendirme ve uygulama terapileri bulunmaktadır. Kendi tecrübelerimizle 2002 yılından bu yana vajinismus tedavileri konusunda hizmet veren müessesemizde, parmak egzersizleri ile ilgili çalışmalar yoktur.

Vajinismus doğru ve bilimsel methodlarla günümüzde kalıcı olarak çözümlenebilmekted