Vajinismus nedir?” sorusunu yanıtlamadan önce, vajina ve vajinal kaslar ile ilgili birkaç genel bilgi vermekte fayda var…

Vajina Hakkında

Kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği anatomik bölge, vajina(vagina, vajen) olarak bilinir.

Vajina, cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanal olmasının yanı sıra, kadınlarda aynı zamanda doğum kanalı, adet kanalı ve idrar kanalının da geçtiği bölgedir. Vajinal kanalın, tıpkı bir akordeon gibi esneme özelliği vardır. 8-9 cm’lik vajinal kanal bu uzama ve esneme özellliği sayesinde 16-18 cm’ye kadar genişleyebilmektedir. Bu özellik hem normal doğumda, hem de ilişkide yarar sağlamaktadır.

Vajinismus Ne Demek?

Vajinismusun tarifi, vajinal kasların istemsiz bir şekilde kasılmaları sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşememesi veya oldukça ağrılı olması şeklinde yapılabilir. Cinsel ilişkiye girememe, kasılma veya “ilk gece korkusu” gibi vajinismus tanımları da vardır.

Bilinçaltına yerleşmiş birtakım korkular ve cinsellik ile ilgili yanlış bilgilendirmeler sonucunda, vajinal kanalın 1/3 dış kısmındaki pelvik kaslar, vücudun “kendini koruma mekanizmasının” bir sonucu olarak, kişinin kendi kontrolü dışında kasılır. Böylece cinsel birleşme yani penetrasyon olanaksız hale gelir. Bu pelvik kaslar içinde en çok bilineni Pubococcygeus(PC, pubokoksigeus) kasıdır. Hastaların bir kısmı, problemlerinin tanımını yaparken, vajinalarının kapalı veya vajina girişlerinde bir kemik olduğunu düşünmektedirler. Erkek partnerin bakış açısından ise, ilişki esnasında bu bölge geçilmesi imkânsız “etten bir duvara” dönüşmektedir. PC kasında istemsiz kasılma şeklinde kendini gösteren bu vajinal refleks, sadece cinsel ilişki esnasında değil, kadının jinekolojik muayenesi sırasında, tampon kullanımı durumunda ya da parmağın vajinaya sokulması gibi vajinaya herhangi bir girişim içeren durumlarda da ortaya çıkabilir. Vajinismus problemine sahip kadınlarda, kasılmalar vajinal girişe ek olarak aynı anda karın, bel, sırt, bacak gibi vücudun pek çok bölgelerinde de ortaya çıkar. Bu nedenle de çiftlerin ilişki denemeleri sonrasında kişilerin bu bölgelerinde yaygın olarak kas ağrıları görülebilir. Bu durum biraz da vajinismusun derecesi ile ilişkilidir.

Vajina, diğer organlarımız gibi kendine göre fonksiyonları olan sıradan bir organ, bir geçiş bölgesidir aslında. Vajina çevresindeki güçlü PC kası ise hem üreme sisteminin hem de üriner(işeme) sistemin işlevinde anahtar rol oynamaktadır.

Normalde bir kadın idrarı geldiğinde tuvalete giderken PC kasını kasar, idrarını yaparken de gevşetir. Yani aslında PC kası kişinin kendi isteminde çalışan bir kastır. Ancak vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda cinsel ilişkide kasılma olmakta, yani bu kontrol kaybedilmektedir. Yani normalde kendi idrarını tutabilen bir kişi, cinsel ilişki sırasında bu bölgedeki kaslarına söz dinletememektedir. Kendi başına buyruk olarak çalışan bu kas da dışarıdan gelen her türlü girişimi(jinekolojik muayene, vajinal tampon gibi) veya cinsel ilişki sırasında penisi tehdit olarak gördüğü için reddetmektedir.

Vajinismus hastalığı, bazılarının düşündüğünün aksine yalnızca bizim gibi çoğunlukla Müslümanların yaşadığı, tutucu çevrelerin olduğu ülkelerde değil, bütün dünyada sık olarak rastlanan bir problemdir. Bununla birlikte, bizde görülme sıklığı Batılı ülkelere göre ortalama 10 kat daha fazladır.

Cinsel İlişki Denemeleri Sırasında Neler Olur?

Birbirini seven, belki de cinsellik harici hiçbir problem yaşamayan çiftlerde her şey yolunda giderken, hatta son derece keyifli sevişmeleri olurken, ilişkinin birleşme noktasında adeta panik atak benzeri bir durum gelişir. Kadın kendisini birden kasar, bacaklarını kapatır, eşini iter, kendisini de geriye çeker. Bu arada vajinadaki ıslanma da azalır.

Vajinismus problemine sahip kişilerde ortaya çıkan bu panik durumu, bilinçaltına yerleşmiş yanlış bilgiler ve ön yargılara bağlıdır. Sanki bir el beyindeki bir düğmeye basmış, ve sistemi kilitlemiştir.

Bu panik atak benzeri durumda kalp atışının hızlanması, nefes nefese kalma, korku ve heyecan sonrası kadın kendini olabildiğince sıkar, kasar ve bu şekilde penisin içeriye girmesi mümkün olamaz. Bu durumda bazen ağrı olabilir, bazen ise yalnızca korku vardır. Bu deneyimi bir kere yaşamış olmanız, sonraki denemelerinizde yine aynı şeyin başınıza geleceğine ve ağrı hissedeceğinize şartlanmanıza, bu da gerçekte olmayan ağrıları hissetmenize sebebiyet verebilir. İlişki sırasında ağrı beklentilerinin artması kişinin kasılmasına, kişinin kasılması ise gerçekten daha fazla ağrı hissetmesine sebebiyet vererek bir kısır döngü oluşturur. Oluşan ağrı, vajen(vajina) kasının “hafızasına yerleşerek” her türlü girişimde kasılmasına neden olur, zamanla artan kaygı ve korkular ile daha da büyüyerek beslenir.  Bu durum tam olarak yerleştiğinde her ne kadar kadın “eşimle cinsel ilişkiye girmeyi arzuluyorum” dese de, denenen her ilişkide kendi bedenindeki kontrolü tamamen kaybetme kaygısını artarak yaşayacaktır.

Hâlbuki dünyanın en keyifli şeylerinden birisi olarak kabul edilen cinsel ilişki sırasında aslında ıstırap ve acı yoktur; haz ve keyif vardır. Zaten cinsel ilişkinin en önemli amacı da haz almak değil midir?

Sahip olunan bu sorun, zaman içinde bir cinsel problemden öte bir aile problemine dönüşebilir ve çığ gibi büyüyerek daha önceden tahmin bile edilemeyen çok farklı sorunlara yol açabilir. O yüzden bir an önce profesyonel destek almak önemlidir.

Vajinismus Tedavinizi Ertelemeyin!

Vajinismus hastalığı tedavilerinde pelvik kasların çalışması kontrol altına alınarak, istemsiz kasılmaların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir. Tedavideki temel unsur ise kas belleğinin yeniden oluşturulması, ve hastaya pelvik kaslara söz geçirebilmeyi öğretebilmektir.  Bu da verilecek bilişsel ve davranışsal terapiler ile mümkündür.

Günümüzde modern vajinismus tedavi yöntemleri ile kısa bir süre içerisinde kalıcı sonuca ulaşabilirsiniz. Zaman içerisinde sorununuz bir çığ gibi büyüyecektir. O yüzden düşünün; sorunun çözümünü ertelemekteki sebebiniz nedir?

Tayin olma, kariyer, okul, iş yoğunluğu gibi daha sayılabilecek pek çok değişik bahanelerle vajinismus tedavilerini sürekli erteleyerek gereksiz şekilde bu sorundan kaçan hastalar birkaç seanslık basit bir tedavi programından sonra olumlu sonucu görürler ve kendilerine hep aynı soruları sorarlar: “Acaba niye bunca yıl bekledim? Vajinismus tedavisi bu kadar basit miymiş? ”