Vajinismus MerkeziVajinismus bir erteleme hastalığı olarak da bilinir. Bu sorunu yaşayan çiftlerin çözümü uzun süre ötelediği/ertelediği sıklıkla izlenen bir durumdur. “Bir gün elbet olacaktır, acele etmeyelim…” düşüncesi ile aslında sorun zaman içerisinde büyümekte ve umutsuzluklar her geçen gün daha da artmaktadır.

Vajinismus tedavisinin ertelenmesinde kadınlar kadar erkek eşler de sorumludurlar. Erkek eşlerin problemi önemsememeleri, kendiliğinden geçeceğini düşünmeleri ya da bazen aşırı anlayışlı yaklaşımları ve eşlerinin tedavilerle bunaltmak istememeleri, yıllarca sürecek aseksüel evliliklerin temellerinin atılmasına neden olabilir.

Vajinismus Tedavisi İçin Profesyonel Destek Şarttır!

Vajinismus hastalarına erkek eşler tarafından söylenen “Her şey senin kafanda bitiyor!” lafı çözüme değil, çözümsüzlüğe hizmet eder; adeta yangına körükle gitmek gibidir. Vajinismus sorunu yaşayan eş de zaten bunun farkındadır ve sorunu kendi başına çözümleyememenin verdiği derin sıkıntıyı da içten içe yaşamaktadır. Eşine cevap olarak da “Biliyorum, ama beynime söz geçiremiyorum…” demektedir. Gerçekten de vajinismus sorunu tamamen beyinde biten bir durumdur. Ancak bu bilinçaltı sorununun çözülebilmesi için profesyonel yardım alınması şarttır. Kesin çözüm ancak profesyonel destek sağlandıktan sonra elde edilebilecektir.

Vajinismus tedavisini uygulayacak olan terapistin görevi, vajinismus hastasına çözüm kapılarını göstermektir. Yine o labirent içinden çıkacak olan hastanın kendisi olacaktır. Bunun için hastanın da çaba göstermesi şarttır. Cinsel terapist hastaya doğru ve kısa yolları göstererek girmiş olduğu labirentten rahat bir şekilde çıkmasını sağlamayı amaçlar.

Tabii ki vajinismus tedavisini uygulayan profesyonelin cinsel problemler ile ilgili bilgi ve deneyim düzeyi de kesin başarının elde edilmesinde çok önemli faktörler arasındadır.

Özet olarak, hafif düzeyde bilgi eksiklikleri veya çok hafif düzeydeki cinsel korkuları olan hastaları göz ardı edersek, vajinismus sorunu mutlaka profesyonel bir destek ile çözümlenebilen bir problemdir. Sorunun ertelenmesi, zaman içinde öğrenilmiş çaresizlik dediğimiz bir duruma yol açarak başarısızlığın zihinde iyice kanıksanmasına neden olacaktır.

Vajinismus sorununda, konusunda uzman – profesyonel bir cinsel terapist desteği ile oldukça kısa bir sürede ve rahat geçen bir tedavi süreci ile kalıcı sonuca ulaşmak günümüzde mümkün hale gelmiştir.