Cinsel ilişkiye girememe ve cinsel ilişkiden korkma şeklinde kendisini gösteren vajinismus hastalığı, aslında bir buz dağının yalnızca görünen kısmıdır. Öyle ki vajinismus hastalarının pek çoğunda farklı psikolojik problemler de kendini göstermektedir. Hastaların bir kısmında bu psikolojik problemler sonradan ortaya çıkmıştır, bazılarında ise çok önceden beri mevcuttur.

Bu yazıda, vajinismus ve ilgili psikolojik problemler ele alınacaktır.

Vajinismusa Eşlik Eden Psikolojik Problemler

Vajinismus bir hastalık değil, aslında tıbbi bir bulgudur. Vajinismusun ortaya çıkışından aylar-yıllar sonrasında birtakım psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabileceği gibi, kişide bu cinsel probleme aynı anda eşlik eden bazı ruhsal sorunlar da mevcut olabilir. Vajinismusa sıklıkla eşlik eden psikolojik problemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Depresyon
Pek çok vajinismus hastasında görülen depresyon, dönemsel periyotlarda veya daha ağır bir şekilde uzun süreli olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bazılarında ise farkında olmadıkları bir gizli depresyon söz konusudur.

Sosyal Fobi
Sosyal fobinin en belirgin özellikleri sosyal hayattan uzak durma, toplum içinde bulunmaktan korkma ve çekinme, toplum içinde bazı aktivitelerden korkma ve çekinme, kendi kabuğuna çekilerek bir yaşam sürme, yeni aktivitelerden kaçınma, yeni kişi ve ortamlardan uzak durma şeklindedir. İşkolik olma veya kariyer peşinde koşma gibi faaliyetlerin aslında gerçek anlamı evden kaçış ve cinsellikten uzaklaşmayı bir şekilde telafi etmedir.

Diğer Fobiler
Yaptığımız gözlemler sonucunda pek çok vajinismus hastasında içsel korkuların olduğunu gördük. En sık olarak: Karanlık, yalnızlık, iğne, kan aldırma, muayene, dişçi, kedi, köpek, yükseklik, asansör korkuları gibi fobiler karşımıza çıkmaktadır. Genel korku düzeyleri yüksektir.

Somatoform Bozukluk
Kısaca ‘İçsel sıkıntıların bedensel ifadeleri’ olarak tanımlanan somatoform bozukluklar vajinismus hastalarında yaygın olarak görülebilmektedir. Fiziksel sıkıntılar(uyuşma, karıncalanma, değişik yerlerdeki ağrılar, boğazda düğümlenmeler gibi) hiçbir organik hastalığa bağlanamaz ise genelde psikolojik kökenlidir.

Panik Atak

Vajinismus hastalarının bir kısmında panik atak da mevcuttur. Zaten ilişkide ortaya çıkan tabloyu bir ‘panik atak benzeri durum’ olarak değerlendirebiliriz.

Obsesif Kompulsif Bozukluk(OKB, Saplantı Takıntı Hastalığı)
Aşırı titizlik, sık sık elini yıkama, temizlik yapma, batıl inançlara ve saplantılara bağlı şekilde yaşama gibi daha pek çok bulgu ile kendisini gösteren obsesif kompulsif hastalıklar pek çok filme dahi konu olmuştur ve bazen vajinismusa da eşlik eden bir hastalık durumudur.

Hipokondriyazis
‘Hastalık hastası’ şeklinde tanımlanan hipokondriyak kişiler kendileri ile ilgili çeşitli problemler üretip doktor doktor dolaşmaktan kaçınmazlar. Sürekli bir yerlerinden şikayetleri vardır. Vajinismus hastalarında bu patoloji nadiren de olsa görülebilir.

Genel Anksiyete Bozukluğu
Genel anlamda ‘kaygı bozukluğu’ olarak da bilinir. Vajinismus da zaten anksiyete bozuklukları içinde yer alır. Genel anksiyete bozukluğuna sahip kişilerin hayatlarında pek çok kaygıları bulunmaktadır.

Madde Kullanımı
Nadir de olsa sigara ve alkol kullanımı olabilir. Pek çok hasta dost tavsiyelerini dinleyerek yalan yanlış şekilde alkol alımı sonrasında eşleri ile ilişkiyi denerler. Sonuç yine hüsrandır. Alkol alımının sıklaşması ile alkole bağımlı hale gelen vajinismus hastaları televizyondaki haber bültenlerine konu olmuştur. Ülkemizde nadir de olsa, daha ötesi maalesef cinsel ilişki öncesi uyuşturucu kullanımını deneyen hastalar da mevcuttur.

Vajinismus Edinilmiş Bir Başarısızlıktır

Vajinismus bir hastalık değil hayata atfedilmiş “kazanılmış bir başarısızlıktır” ve aslında “buz dağının yalnızca görünen kısmıdır”. Bu nedenle problemin çözümünü de bazen derinliklerde aramak gerekir. Ancak güzel olan şudur ki; bu sorunun aşılması kişi için öz güven arttırıcı bir unsur olacak ve pek çok beraberindeki problemin de aşılmasında öncülük edecektir.

Artık “Bu sorun neden benim başıma geldi! ” şeklindeki yakınmaları bırakarak, karar vermek ve bir an önce tedaviye başlamak ileride ortaya çıkabilecek tahmin edemeyeceğiniz boyuttaki problemlerinizi de engelleyecektir.

NLP‘ye Göre Vajinismus Tedavileri

Şikayetçi olan pek çok kişi çeşitli nedenlerden ötürü tedaviyi ertelediği için bir çeşit “erteleme-kaçınma hastalığı” olarak da görülebilecek olan vajinismustan kurtulmanın tek çaresi, vakit kaybetmeden karar vererek doğru merkezde, doğru bir metot ile tedaviye başlamaktır.

NLP’ye(Neuro Linguistik Program) göre “bir şeylere karar vermek, bir şeylerden vazgeçmek demektir”. Sizin de işlerinize veya kariyerinize biraz ara vererek bu tedaviye başlamanız, vajinismus yüzünden sahip olduğunuz pek çok sıkıntıyı üstünüzden alıp götürecek ve hayata bakışınız değişecektir.

Vajinismus Tedavisi Sonrası Psikolojik Problemler Azalır

Vajinismus tedavisi sonrası, psikolojik problemlerde de bir azalma izlenir. Kişilerde özgüven artışına bağlı olarak genel bir ruhsal rahatlama göze çarpmaktadır. Hayat başarısı, hayat tatmini ve sosyal başarı belirgin ölçüde fark edilecek şekilde olumluya dönmektedir. Tedavi sonrası dönemde her zaman dillendirdiğimiz gibi: “Vajinismus tedavisi sonrasında hayat başkadır…