Vajinismus TedavisiVajinismus tedavisi için ücretler, fiyatlar, maliyetler

Tedavi fiyatları, vajinismus sorunu yaşayan çiftlerin merkez seçiminde belirleyici olmaktadır. Nitekim vajinismus hastalarının pek çoğunda görülen “Acaba gerçekten tedavi olabilecek miyim, yoksa verdiğim paralar boşa mı gidecek? Ya başarısız olursam?” benzeri negatif düşünceler, tedavilerini aylarca ertelemelerine sebep olmaktadır.

Maddi kaynakların iyi kullanılması son derece önemlidir; ancak doğru zamanda, tecrübeli vajinismus klinikleri tarafından tedavinin yapılması ve sonuca ulaşılması, ödenen maddi meblağın karşılığını fazlasıyla verecektir.

Unutmayın ki en maliyetli vajinismus tedavisi, başarısızlıkla sonuçlanandır. Çünkü bir vajinismus merkezini yalnızca daha ucuz tedavi fiyatları uyguladığından dolayı seçmek ve tedavinin başarısızlıkla sonuçlanması hem maddi, hem de manevi yönden bir yıkım demektir.

Yanlış, eksik ve birey veya çifte uygun olmadan yapılan tedaviler ve sonrasında oluşan başarısızlık, umutların tamamen yıkılması anlamına gelecektir. Zihinde önceden oluşan başarısızlık korkuları bu sayede daha da büyüyecek, ve ileride başka tedavi merkezlerine gidilmesini de engelleyecektir.

Vajinismus Tedavisine Eşlerin Yaklaşımı

Vajinismus hastalarının partnerlerinin bir kısmı zaten tedavilere sıcak bakmamaktadır. Eşlerin pek çoğunda “Sorun senin kafanda bitiyor; başkası sana nasıl yardımcı olacak ki? Bu sorunu ancak kendin çözebilirsin!” gibi olumsuz düşünceler, tedavinin ertelenmesindeki en sık nedenler arasındadır. Pek çok kişi bu tür yanlış inanışlarla eşlerinin tedavi olmalarını engellemektedir.

Zar zor bir şekilde tedaviyi kabul eden, ancak tedaviden başarısızlıkla ayrılan çiftlerde erkek eş desteği de bitmekte, tedaviyi uygulayan hekimlere güvenin azalması sonucunda, ilerleyen zamanlarda tedavi düşünceleri de tamamıyla sonlanmaktadır. Umudun tükenişi evli vajinismus çiftleri için aldatma ve boşanma sebebi olabilmektedir.

Tüm bu sebeplerden ötürü, yalnızca maddiyatı düşünmemeniz, tedavi konusunda başarılı olacağına inandığınız vajinismus tedavi merkezini bulmaya özen göstermeniz büyük önem taşımaktadır.

Gerekli Maliyetlerden Kaçınmak Üzerine Küçük Bir Öykü…

Büyük bir fabrikanın birinde çalışan ana makinelerden biri arıza yapmıştır. Fabrika sahipleri bu arızanın giderilmesi için çevrelerinde “uygun fiyata” iş yapan pek çok mühendis ile temasa geçmiş, başarısızlıkla sonuçlanan tamir denemelerine bir sürü de para harcamış, ancak sorun halen bir türlü giderilememiştir.

Zaman içerisinde problem büyümüş, fabrikada üretim tamamen durmuş, çalışan işçiler maaşlarını alamaz hale gelmiş ve iflas durumu belirmiştir. Daha sonra fabrika sahipleri yaptıkları detaylı bir araştırma doğrultusunda, sorunu kökten halledebilecek, konusunda uzman, ülkede tek bir mühendis olduğunu saptarlar ve bu mühendisi fabrikalarına davet ederler.

Mühendis eline aldığı küçük bir tahta bir çekiç ile makinenin değişik yerlerine hafifçe dokunur ve bir saatlik bir çalışma sonrasında hatalı yeri bulur ve “Arızalı parça burada, bu parçayı değiştirin.” der. Gerçekten de parça değiştirildikten hemen sonra makine çalışır hale gelir.

Çalışmaya başlayan ana makine ile fabrikadaki üretim yeniden başlar ve işler düzelir. Ancak verdiği hizmet sonrası mühendis tarafından muhasebeye kesilen fatura, fabrika sahipleri tarafından yüksek bulunur ve “Yalnızca bir saatlik bir çalışmanız için bu meblağ biraz yüksek değil mi?” şeklinde bir soru gelir. Mühendis de cevaplar: “Yalnızca bir saatlik bir çalışma değil, 20 yıllık emek ve tecrübe artı bir saatlik çalışmanın bedelidir bu.

Görüldüğü gibi, bir işi doğru halletmek için gereken maliyetten kaçınmak, uzun vadede hem maddi hem manevi çok daha büyük maliyetlerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Vajinismus Tedavileri Nasıl Ücretlendirilir?

Vajinismus tedavi ücretleri uygulamalarında merkezlerin bir kısmı seans ücret tarifesi, bir kısmı ise paket ücretlendirme tarifesi uygulamaktadır.

Vajinismus tedavisi için seans ücreti alan merkezler, her görüşme sonrasında bir tedavi ücreti alırlar. Vajinismus tedavisi için paket ücret alan merkezlerde ise ilk seansta sabit bir ücret belirlenmekte, ve tedavi süresi uzasa da bu sabit ücret artmamaktadır. Genel olarak bakıldığında vajinismus tedavisi fiyatları açısından seans ücretlendirmeleri daha makul görünmektedir. Çünkü ilk seansta ne kadar bir tedavi ücreti ile karşılaşılacağını bilmek ve yola o şekilde çıkmak hastalar için daha rahatlatıcı bulunmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Maliyetleri İçin Diğer Etkenler

Vajinismus tedavisi için hastaların pek çoğu şehir dışından, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlere ulaşmaktadır. Pek çoğu iş yerlerinden izin almakta, farklı bir şehirde konaklamanın verdiği maddi – manevi sıkıntıları da yaşamaktadır. O yüzden tedavinin kısa sürmesi de maliyet açısından önemlidir. Nitekim vajinismus tedavi maliyetleri haricinde iş yerinden uzak kalma ve farklı bir şehirde konaklamanın da ayrı bir maliyeti olacaktır.

Tedavi ne kadar kısa sürerse çift için hem maddi hem de manevi yönden kazançlar daha fazla olmaktadır. Hem ödenen maliyetler azalacak, hem de omuzlardaki yük hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. O yüzden; vajinismus tedavisine başlamadan önce araştırdığınız merkeze, tedavinizin ortalama olarak kaç gün süreceğini de sormanızda fayda vardır.

Vajinismus Tedavi Fiyatları ve Başarı

Vajinismus tedavi fiyatlarının çiftler açısından külfet getirdiği doğrudur. Ancak tedavi sonrası kazanılan başarı evliliğin yeniden yoluna girmesi, sıkıntıların ortadan kalkması ve büyük bir rahatlamayı da beraberinde getirecektir. Bu yüzden vajinismus hastaları, tedavi için merkez araştırırken ayrıntılı bir değerlendirme yapmalıdırlar.

Vajinismus tedavi fiyatları, ödeme koşulları, tedavilerin ne kadar süreceği, cinsel tedaviler konusundaki merkezin tecrübesi, başarı yüzdesi, tedavi garantisinin olup olmadığı, konaklama konusunda merkezin destek verip vermediği gibi faktörler oluşan toplam maliyetleri belirlemektedir.