Vajinismus tedavisinden sonraki dönemde, hayatınızda pek çok olumlu gelişme sizi beklemektedir. Ancak tedaviden hemen sonraki süreçte veya tedavinin son seanslarında vajinismus hastaları bazı olumsuz düşüncelere kapılabilir.

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde neler gelişir?

Vajinismus tedavisinden sonra ilişkinin başlaması çiftlerde son derece memnuniyet yaratan, yüzleri güldüren bir durumdur. Ancak özellikle tedavi sonrasında ilk ilişki denemelerinden önce kafalarda bir takım “acaba” düşünceleri vardır: “Acaba tam bir ilişki yaşayabilecek miyim, acaba eşimi tatmin edebilecek miyim, acaba haz alabilecek miyim, orgazm olabilecek miyim?

Tam olarak bir ilişkiyi gerçekleştirebilme ile ilgili kaygılar kişilerin ilişkiden haz almalarından çok, ilişkiyi bir görev gibi algılamalarına neden olabilir. Bu nedenle vajinismus tedavisi sonrasında cinsel haz zaman içerisinde, kaygıların azalmasıyla başlamaktadır.

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde artık cinsellikten haz almaya odaklanın…

Unutmayınız; cinsel ilişkinin ana amacı haz almaktır; yalnızca çocuk doğurmak veya eşinizi tatmin etmek değil. Eğer tek amaç çocuk doğurmak olsaydı, çocuk doğuran tüm çiftler bir daha birbirleri ile ilişkiye girmezlerdi. Bu nedenle vajinismus tedavisi sonrası, ilk cinsel deneyimlerinizi yaşayıp tam bir birliktelik sonrası üzerinizdeki stresi attıktan sonra hazza, keyif almaya odaklanmanız cinsel doyumunuzu çok daha olumlu kılacaktır.

İlişkileri sıklaştırın

İlişkileri mümkün olduğunca sıklaştırın. Bu güven duygunuzun zamanla daha fazla artmasını sağlayacaktır. Çiftler, genelde 15-20 ilişkiden sonra daha da rahatlamaktadır. Bunun için mümkünse tedaviden sonra bir süre tatile çıkabilirsiniz.

Cinsel İlişkide hazzı artırmak için oto-kontrolünüzü azaltın…

Vajinismus tedavisi sonrası kadınların yersiz bir şekilde “acaba kontrolümü kaybeder miyim” tarzı korkularının olması, orgazm problemleri yaşamalarına da sebep olmaktadır. Çünkü kendini tam manasıyla rahat bırakamayan bir kadının ilişkiden yeterince zevk alması veya orgazm olması beklenemez. Anorgazmi olarak bilinen orgazm olamama sorunundaki en büyük neden kişinin ilişkiden zevk alırken kontrolünü kaybetme korkusudur.

Vajinismus tedavisi sonrası ilk aylarda korunun

Kesin bir kural olmasa da, Hera Klinik olarak vajinismus tedavi sonrası hastalarımıza 2-3 aylık bir periyotta gebe kalmamalarını, güvenilir bir aile planlaması yöntemi ile korunmalarını önermekteyiz. Bu süre zarfında her geçen gün ilişkiler tam olarak oturacak, çiftlerin kendilerine güvenleri artacak ve cinsel hazda artış yaşanacaktır.

Her ne kadar normal geçen bir hamilelikte cinsel ilişki kısıtlaması gerekmese de, gebeliğe bağlı ortaya çıkabilecek olası problemler; bulantılar, kanamalar, düşük ve erken doğum tehditleri sonucunda hekim tarafından cinsel ilişki kısıtlaması getirilebilir.

Vajinismus tedavisi sonrası kullanılabilecek aile planlaması yöntemleri kondom, doğum kontrol hapları veya geri çekme(dışarı boşalma) yöntemi olabilir. Bazı prezervatiflerin içlerinde boşalmayı geciktirici etki gösteren ilaçlar vardır ki bu özellikle erken boşalma problemi yaşayan erkeklerde işe yarayabilir.

Bazı çiftler vajinismus tedavisi sonrasında acele etmekte, bazıları ileri yaş, bazıları da çevrelerinden gelen “hadi artık çocuk yapın” baskıları ile bir an önce anne – baba olmak istediklerini dile getirmektedirler. Bu tür hastaların bir an önce gebe kalmalarında tam bir sakınca bulunmamaktadır.

Vajinismus tedavisi sonrası folik asit

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde korunmayı kestikten sonra folik asit kullanmayı da ihmal etmeyin. Gebelikten önce en az üç ay süreyle folik asit(B9 vitamini) içeren hapların kullanılması bebeğin omurga ve beyin yapısının gelişimini olumlu yönde etkiler.

Vajinismus tedavisi sonrası doğum nasıl olmalı?

Vajinismus tedavisi sonrası hastalar rahat bir şekilde jinekolojik muayene olabilirler. Vajinal ultrasona girebilirler. Diğer taraftan gebelik veya bebek ile ilgili herhangi bir sorun yoksa, normal doğum da yapabilirler. Yani, tüm jinekolojik yaklaşımlar vajinismus sorunu olmayanlardan farklı değildir.