Vajinismus tedavi süresi, kliniğe ve uygulanacak tedavi yöntemlerine göre değişiklik gösterebilir. Genelde vajinismus tedavileri uygulanan klasik yöntemlerle ortalama 3 – 6 ay arasında sürer. Ancak bu süre doğru merkezde uygulanacak doğru tedavi şekli ile bir kaç güne kadar inebilir.

Yurt Dışında Vajinismus Tedavi Süresi

Özellikle Avrupa ve ABD’de vajinismus tedavisi gören bazı hastaların ifadesine göre, yurt dışında vajinismus tedavi süresi 3 – 4 aydan, birkaç yıla kadar uzayabilmektedir. Bu sürecin bu kadar uzun sürmesinin nedeni, belki de oralardaki doktorların tecrübelerinin azlığıdır. Bu nedenle kliniğimize yurt dışından gelen hasta sayısı her geçen yıl artmaktadır.

Kliniğimizde Vajinismus Tedavi Süresi

Kliniğimizde vajinismus tedavisi süresi genel olarak 3 gün arasında olup, uygulanan cinsel tedavi programına ve vajinismusun derecesine göre bu süre 1 – 5 gün arasında değişmektedir. Kliniğimizde uygulanan vajinismus tedavisi programında parmak egzersizleri de uygulatılmaz. Çünkü parmak egzersizleri ile vajinismus tedavisi pek çok hasta için oldukça mutsuzluk verici, sıkıcı ve itici bir deneyim halini almakta, hatta pek çok hasta için tedaviyi bırakma sebebi olmaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Vajinismus tedavi süresini etkileyen faktörlerin başında kişinin tedaviye inancı ve uyumu yer alır. Kararlı, azimli ve güvenli bir şekilde tedaviye başlamak süreci kısaltmaktadır. Tedavilerde dönem dönem bilinçaltı müdahalelerinden dolayı bazı gelgitler yaşanabilmektedir. Yani iniş çıkışlar olabilmektedir ki; bu son derece normaldir. Diğer taraftan vajinismus tedavisi başarısı için eş desteği de son derece önemlidir.

Erkek Cinsel Sorunları İçin Tedaviler

Özellikle evlilik/birliktelik süresi uzadıkça erkek partnerlerde de bazı cinsel problemler gelişmektedir. Bu nedenle olası cinsel sorunlar açısından vajinismus tedavisine alınan hastaların eşleri de, daha ilk seansta sorgulanır. Kliniğimizde vajinismus tedavisi süresince, eş zamanlı olarak erkek eşlere de tedaviler verilmektedir. Bu nedenle toplam tedavi süresi uzamaz.

Görüldüğü üzere vajinismus tedavisindeki süreyi pek çok faktör etkilemektedir. İnançlı, kararlı ve sabırlı bir hastada vajinismus tedavi süresi ortalama 3-5 gündür.