Vajinismus TedavisiVajinismus Merkezi

Bu yazıda sizlere bahsedeceğimiz, son yıllarda git gide daha popüler hale gelen “hasta dostu yöntemler”, vajinismus tedavisinde geleneksel tedaviler ile kıyaslandığında çok daha kısa sürede sonuç veren, kalıcı, ve hasta konforunu ön planda tutan yöntemlerdir.

Vajinismus Tedavisinde Önerilmeyen Bir Yöntem: Parmak Egzersizleri

Pek çok merkez tarafından vajinismus hastalarına önerilen ve klasik yöntemler arasında yer alan parmak egzersizleri, kişinin kendi genital alanını ve vajinasını tanımasında faydalı olabilir. Ancak kişiden vajinasının içine boğum boğum parmak sokmasının istendiği ve bu sayede ona vajinal kas hakimiyetini kazandırmanın amaçlandığı bu egzersizler, genelde 2 – 6 ay gibi uzun bir döneme yayılır. Bu egzersizler pek çok hastaya zor ve sıkıcı gelmektedir.

Vajinismus hastalarının önemli bir kısmı yorucu ve uzun süren parmak egzersizlerinden bunalarak vajinismus tedavilerini bırakmaktadır. Bu aşamada çok daha kısa süreli ve hastalar tarafından çok daha kolay uygulanabilen hasta dostu tedavi yöntemleri kurtarıcı olabilir.

Hasta Dostu Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavisinde uygulanan hasta dostu yöntemler, aşağıdaki özellikleri taşımaktadır:

  • Bu tedavi yöntemleri esnektir; yani ilk seansta yapılan jinekolojik değerlendirmede vajinismusun derecesine ve hastanın durumuna göre uygulanmaktadır(Yöntemler bireye göre özelleştirilir).
  • Tedavilerde, bilişsel – davranışsal cinsel tedavi yöntemleri, sistematik duyarsızlaştırma tekniği ile uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine ilave olarak farklı terapi teknikleri de kişinin durumuna göre eklenebilir.
  • Klasik parmak egzersizleri yoktur.
  • Her hastanın yapabileceği bazı pelvik taban kas egzersizlerini içerir.
  • Kesinlikle ağrısız, acısızdır.
  • Hastalar her gün tedaviye alınır, günde 1,5 – 2 saatlik yoğunlaştırılmış bir tedavi programı, uzman eğitmenler tarafından hastalara uygulatılır.
  • Ortalama vajinismus tedavi süreci 3 gündür. Tedavinin kısa sürede sonuca ulaşması özellikle kötü giden(boşanma eşiğine gelmiş) evliliklerde önemlidir.
  • Penetrasyon(cinsel birleşme) odaklıdır. Cinsel ilişkide hazzın oluşması çiftten çifte birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişebilir.
  • Vajinismus tedavisi sonrası elde edilen sonuçlar kalıcı iyileşme sağlar; sorun bir daha tekrar etmeyecektir.