Vajinismus hastalığı tedavisinde botoks(botox) uygulamaları tartışma konusudur. Bu bölümde vajinismus hastalığı tedavilerinde botoks uygulaması ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Vajinismus tedavisi amaçlı botoks enjeksiyonu bazı hastalar için kliniğimizde de yapılmaktadır.

Botoks Nedir?

“Clostridium botulinum” isimli bir bakteriden elde edilen botoks, protein yapısında dünyanın en güçlü toksinlerinden birisidir; “botilinum toksini” olarak da bilinir. O yüzden tedavi için kullanılan dozları oldukça düşük miktarlardadır.

Botoks Nerelerde Kullanılır?

Botoks toksini insanda kasları geçici olarak felç etmektedir. İşte bu nedenle tıpta pek çok alanda yararlanma yoluna gidilmiştir. Spastik kas hastalıkları, migren, şaşılık tedavisi, nörojenik mesane ve bazı nörolojik hastalıklar tıpta botoksun en çok kullanıldığı alanlardır. Ayrıca kozmetik amaçlı olarak yüzdeki kırışıklıkları azaltmak, koltuk altı, el ve ayak terlemelerini gidermek için de oldukça sık kullanılmaktadır.

Vajinismus Tedavisi İçin Botoks

Vajinismusta botoks enjeksiyonu ilk defa Pacik isminde bir plastik cerrah tarafından uygulanmıştır. Vajinismus hastalığı tedavisinde botoks uygulaması vajinal kasların geçici felç edilerek kasılmalarının engellenmesi amacıyla düşünülmüştür. Pacik, botoks sonrası vajinismus hastalarının davranışsal egzersizlerle tedavilerini de önermiştir.

Vajinismus Tedavisinde Botoks Nasıl Yapılır?

Öncelikle kuru toz halindeki botoks serum fizyolojik ile sulandırılır. Daha sonra uzun iğnelerle vajinanın 1/3 alt kısmında yer alan pelvik kasların içine enjekte edilir. İşlem sırasında uzun ömürlü lokal anestezik maddeler de enjekte edilebilir.

Vajinismusta botoks enjeksiyonu lokal anestezi eşliğinde veya hafif sedasyonla(uyku anestezisi) rahatlıkla yapılabilmektedir. İşlem sonrası fekal inkontinens(dışkı kaçırma) riskinden ötürü, enjeksiyon mümkün olduğunda anüs kaslarından uzak bir alana yapılmalıdır. Tecrübeli hekimler tarafından yapıldığı zaman riskler minimaldir.

Vajinismus tedavisi için yalnızca botoks enjeksiyonu yeterli gelmeyebilir. Çünkü her ne kadar kas spazmı giderilmiş olsa da, zihindeki korku ve panik duygusu giderilmediği takdirde problem devam edecektir. Hastaların bir kısmı “cinsel ilişki sırasında çok kanamam olacak, çok canım acıyacak…” şeklindeki düşüncelerle partnerlerini iterek ilişkiye hiçbir şekilde izin vermemektedir. O yüzden tedavilere bilişsel – davranışsal cinsel terapilerin de eklenmesi önemlidir.

Kliniğimizde Vajinismus Tedavisi ve Botoks

Kliniğimizde vajinismus tedavisi amacıyla botoks enjeksiyonu yapılabilmektedir. Özellikle aşırı düzeyde vajinal kasılması olanlarda, “Hipertonik vajina” olarak adlandırdığımız vajinada sürekli bir kasılma ile kendisini gösteren durumlarda botoks enjeksiyonu oldukça uygundur. Destekleyici, tamamlayıcı bir yöntem olabilir.

Vajinismus tedavisi için botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra, kesin ve kalıcı sonuç için cinsel terapilere geçilmesini de önermekteyiz. Vajinismus tedavisindeki altın standart bilişsel ve davranışsal cinsel tedavi(BDCT) yöntemleridir.