Bazı durumlarda muayenehane ortamında yapılan basit ameliyatlar, vajinismus sorununu tamamen çözebilir. Bu nedenle baştan yapılan jinekolojik değerlendirmeler, kesin tanı konulmadan yapılan gereksiz cinsel terapilerin ve psikolojik yaklaşımların önüne geçebilecektir.

Kızlık zarı, vajina ve dış genitalya(vulva) ile ilgili daha çok doğuştan, nadiren de sonradan ortaya çıkan problemler cinsel ilişkinin yaşanamamasına neden olabilir.

Kızlık Zarına Bağlı Vajinismus Problemi

Kızlık zarına ait sorunlar, vajinismusa sebep olan fiziksel nedenler arasında en sık görülenlerdir. Kızlık zarının normalden kalın, sert(rigid hymen) ve yüksek oluşu(yüksek kenarlı himen) cinsel penetrasyon sırasında penisin içeriye girmesine engel olarak cinsel ilişkiyi olanaksız hale getirebilir.

Maalesef pek çok hasta bu tür bir probleme sahip iken ve bu tür bir sorunun tek tedavi seçeneği basit bir cerrahi operasyon iken gereksiz yere aylarca psikoterapilerle maddi manevi yıkıma uğramaktadırlar.

Kliniğimize başvuran hastamız A.L bunlardan yalnızca birisidir.

1.5 yıllık evli olan hastamız gittiği iki ayrı psikolog tarafından 10 ay boyunca pek çok cinsel terapi almasına rağmen sorununda en ufak bir azalma olmaması üzerine tarafımıza başvurmuştur. Zamanla kendisine olan güveni iyice azalmış, eşiyle ilgili evlilik sorunları da baş göstermiştir.

İlk değerlendirmede yaptığımız jinekolojik muayene sonucunda hastada kızlık zarının yüksek kenarlı ve oldukça kalın olduğu tespit edilmiştir. Hastaya durumu ile ilgili bilgi verildikten sonra, basit bir ameliyatla kızlık zarını çıkartılmıştır. Kızlık zarının alınmasından 1 ay sonra yapılan 2 günlük bilişsel davranışsal terapiler sonrasında vajinismus sorunu tamamen ortadan kalkmıştır.

Diğer taraftan organik(fiziksel) neden yok iken, gereksiz yere kızlık zarı ile ilgili yapılan cerrahi ameliyatlar fayda değil, zarar verir.

Cinsel Sorunlarda İlk Jinekolog Muayenesi Önemli

Her türlü cinsel problemde kesin tanı için gidilecek ilk adres bu konuda uzman bir jinekoloğun muayenehanesidir. Tüm kadın cinsel fonksiyon problemlerinde(vajinismus, disparoni, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi) yapılacak bir dakikalık basit bir jinekolojik değerlendirme ile kesin bir tanı koyulup, sonra tedaviye başlanmalıdır.

Vajina Yapısına Bağlı Vajinismus Problemi

Vajina ile ilgili anatomik engeller cinsel ilişkiye girememe nedeni olabilir. Bunlar arasında:

  • Vajinanın dar olması,
  • Kısa ve kör vajina,
  • Vajina içerisinde ara bölmeler(vajinal septum) yer alması(doğuştan),
  • Vajina içerisinde kistler, myomlar, enfeksiyonlar olması(sonradan edinilmiş), vajinismus nedenleri arasındadır.

Vajina ile ilgili doğuştan problemlerde yapılan cerrahi işlemler kalıcı şekilde cinsel sorunun çözümünü sağlayabilir. Yapılacak ameliyatlarda genel(uyutma) veya lokal anestezi(belli bir bölgenin uyuşturulması) yöntemleri kullanılabilir.

Vajinanın doğuştan gelen anormallikleri kızlık zarına göre çok daha az sayıdadır.

Dış Genital Alan İle İlgili Vajinismus Problemi

Dış genital alan “vulva” olarak bilinir. Vulvadaki;

  • Enfeksiyonlar(HPV, HSV enfeksiyonları),
  • Darlıklar(Lichen skleroz türü cilt enfeksiyonları, menopoz),
  • Bartholin apseleri,
  • Bartholin kistleri, cinsel ilişkide sorun yaşanmasına ve vajinismusa neden olabilir

Yapılan basit ameliyatlarla veya medikal tedavilerle sorun çözüme kavuşabilmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom(VVS)

Vajinanın girişinde yer alan “vestibulm” bölgesindeki yangısal olaylar cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkide aşırı derece ağrı, batma ve yanmaya neden olabilir. Vulvar Vestibulit Sendromu(VVS) adı verilen bu durumun nedeni tam olarak bilinemese de yapılan basit bir ameliyat sonrasında yapılacak cinsel terapilerle sonuca ulaşılabilmektedir. Yani cinsel ilişki ile ilgili sorunlar çözülebilmektedir.

Vajinismus Tedavisi İçin Ameliyatlar Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi için başvuran hastalarda kızlık zarı veya vajina ile ilgili doğuştan gelen anormalliklerde cerrahi(ameliyat) işlemlerin yapılması şart olabilir. Genelde lokal anestezi altında(o bölgenin uyuşturulmasıyla), bazen de hafif uyku anestezisi ile yapılan ameliyatlar oldukça kısa sürer ve riskleri yok denecek kadar azdır. Ameliyat sırasında vajina girişi bir miktar genişletilebilir.

Ameliyatlar Riskli mi?

Vajinismus tedavisi için yapılan ameliyatların ilerleyen dönemlerde gebe kalma, gebelik, doğum veya cinsel haz üzerinde en ufak bir olumsuz etkisi yoktur. Her operasyonda mevcut olan riskler haricinde, hiç bir ekstra komplikasyon içermezler. Vajinismus tedavisi için ameliyat yapan hekimin tecrübesi ve bilgisi de, tedavinin başarısında son derece önemlidir.