Vajinismus TedavisiVAJİNİSMUS TEDAVİSİCinselliği Ertelemeyin! ÖzğürleşinMenü
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerimizde tedavi öncesi yapılan jinekolojik inceleme yaklaşık olarak 15 saniye kadar sürmekte ve yalnızca görsel bir incelemeden ibarettir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi nasıl mümkün, yıllarca aşamadığım başkasının yardımı ile nasıl aşacağım” şeklindeki sorular pek çok vajinismus hastasının aklını kurcalamaktadır. Halbu ki sorunun kalıcı çözümü için tedavi şarttır.

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Bu bölümde vajinismus tedavisi ve tedavi yöntemleri, kliniğimizde uygulanılan vajinismus tedavileri hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisi Öncesi Jinekolojik Değerlendirme

Vajinismus probleminin teşhisi ve vajinismus tedavi süreci için öncelikle jinekolojik bir değerlendirme yapılmalıdır. Tüm diğer cinsel sorunlarda da olduğu gibi vajinismus tedavisine başlamadan önce kişinin deneyimli bir jinekolog tarafından basit bir jinekolojik değerlendirilmesi yapılarak, tanı netleştirilmelidir.

Jinekolojik değerlendirme yapılmadığı takdirde, sorunun kaynağı tam olarak tespit edilmediği için tedavide yanlış kararlar alınabilir. Örneğin vajinismus sorunu organik (fiziksel) engellerden kaynaklandığı halde, gereksiz psikoterapilerle maddi ve manevi kayıplara uğrayan pek çok çift vardır. Bu şekilde bizlere başvuran, gereksiz tedavilere maruz kalmış pek çok hasta mevcuttur.

İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerimizde tedavi öncesi yapılan jinekolojik inceleme yaklaşık olarak 15 saniye kadar sürmekte ve yalnızca görsel bir incelemeden ibarettir. Kesinlikle ağrısız ve oldukça rahat bir şekilde yapılmaktadır.

Biz kliniğimizde de ilk seansta yaptığımız değerlendirme ile aynı zamanda hastalığın derecelendirmesini de yapmaktayız. Derecelendirme, kişi için uygulanacak vajinismus tedavi yöntemi için de belirleyici olacaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismusun nedeni sıklıkla % 90 oranında geçmişte zihne atılan psikolojik kaygı ve endişelerden kaynaklanır, geri kalan % 10’luk oranda ise kişinin doğuştan gelen (fiziksel yapısından kaynaklanan organik engeller bulunmaktadır; yani psikolojik harici fiziki engeller yer almaktadır. Nedeni psikolojik kökenli olmayan vajinismus problemlerinde cinsel ilişkiye girememeye neden olan organik (yapısal) nedenler basit cerrahi operasyonlarla halledilebilir.

Vajinismus tedavilerinde de dünyada en sıklıkla davranışsal ve bilişsel cinsel tedavi yaklaşımları tercih edilmektedir. Hipnoterapi (hipnoz tedavileri) ise nispeten yeni tedavi yöntemleri içinde yer almaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Bilişsel Yaklaşımlar

Bilişsel yaklaşımlar arasında; vajina ve kızlık zarı yapısı hakkında geçmişte zihne atılan yanlış bilgiler düzeltilerek, eksik bilgiler tamamlanır. Verilen bilgilerle kişilerin cinselliğe bakış açısı değiştirilerek farkındalık kazanması sağlanır.

Davranışsal Yaklaşımlar, Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus tedavisi içinde yer alan davranışsal yaklaşımlar halk arasında ‘Vajinismus egzersizleri’ olarak bilinir. Vajinismus egzersizleri arasında ayna egzersizi, masaj (sensate focus),kegel egzersizleri, parmak egzersizleri ve dilatör çalışmaları yer almaktadır.

Vajinismus sorununda normalde kişinin kendi kontrolü altındaki vajinal kaslar cinsel ilişki anında kontrol dışı çalışmaktadır. Tedavilerdeki amaç, bu kasların cinsel ilişkide de kontrol edilmesinin sağlanmasıdır. Yani, uygulanan pelvik egzersizlerle kişiye istem dışı kasılan vajen (vajina) kaslarını kontrol etmesi öğretilir. Örneğin “Kegel egzersizleri” ile vajinadaki ana kas olan pubokoksigeus (PC) kasının çalışmasının denetimi sağlanabilmektedir.

Erkek Eşlere Verilen Tedaviler

Cinselliğin halen tabularla dolu olduğu ülkemizde bilişsel davranışsal cinsel tedavi programları erkek eşlere de uygulanmalıdır. Çünkü bu konuda erkeklerin de pek çok bilgi eksiklikleri vardır ve bu sebepler de cinsel ilişkiye engel durumlar yaratabilmektedir. Cinsel ilişki, hem erkek hem de kadının uyum içinde birbirine yaklaşmalarını gerektiren ortak bir konudur.

Erkeklerdeki bir takım ürolojik problemler de vajinismusa sebep olabileceğinden erkek eşlerle de mutlaka görüşülmelidir.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların eşlerinde başlarda hiçbir sorun olmamasına rağmen zamanla vajinismus probleminden kaynaklı bazı cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Erkeklerde en sık görülen problemler cinsel isteksizlik, sertleşme ve erken boşalma problemleridir.

Kliniğimizde bu tarz cinsel sorunları yaşayan erkek eşlere de takviye tedaviler uygulanmaktadır. Burada önemli olan nokta; erkekte sonradan ortaya çıkan bu tarz problemlerin çoğunun kadındaki vajinismus sorunu hallolduktan sonra otomatik olarak yoluna gireceğidir.

Vajinismus Tedavisi Bireye Özgü Kılınmalıdır!

Vajinismus tedavisi tamamen bireye özgü olmalıdır. Tedavi yöntemleri herkes için standart tek bir yöntem olamaz. Çünkü her bireyin sorunu, derecesi ve oluş nedenleri diğerinden farklıdır. Bu nedenle vajinismus tedavisi için yöntemler belirlenirken bu faktörlerin tamamı gözden geçirilmelidir. Vajinismus tedavisine başlarken kişilerin “acaba vajinismus tedavisi nasıl uygulanacak, egzersizleri yapabilecek miyim, ya başarısız olursam ne olacak, vajinismus tedavisi nasıl olacak” türünden kaygıları bir kenara bırakmalarını ve bir an evvel destek almalarını önermekteyiz. 

SORU SOR
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiCinselliği Ertelemeyin! Özğürleşin
0850 303 2000