Vajinismus, tanım olarak yalnızca cinsel soğukluktan çok farklı bir kavramdır. Farklı nedenlerden ortaya çıkabilen birden fazla vajinismus çeşidi vardır. Bu yazıda, pek çok kadının yaşadığı bu cinsel problemin farklı türlerine, ve ilgili diğer cinsel sorunlara kısaca değineceğiz.

Primer Vajinismus (Birincil vajinismus)

Bir kez bile olsun cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus hastalarının %90’ından fazlası primer vajinismustur. Primer vajinismus türündeki hastaların tamamı halen bakiredirler.

Sekonder Vajinismus (İkincil vajinismus)

Önceden sağlıklı şekilde cinsel ilişki mümkün iken, yaşanmış bir cinsel veya genital travma sonrası(olaylı bir doğum, düşük, kürtaj, kaba bir şekilde yapılan bir jinekolojik muayene, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) gelişen vajinismus durumudur.

Hera Klinik’e başvuran, vajinismus sorununa sahip kadınların büyük bir çoğunluğu hiçbir zaman ilişkiye girememiştir, yani halen bakiredir(Primer vajinismus). Bununla birlikte bazı kadınlar önceden cinsel ilişkiyi başarabilmişken, sonradan cinsel ilişkiye girememe durumu ile karşı karşıya kalmışlardır(Sekonder vajinismus).

Disparoni(Ağrılı penetrasyon, disparonia) ve Aparoni

Aparoni, birtakım engellerden dolayı bireyin cinsel ilişkiye girememesidir. Vajinismus problemi de bir tür aparonidir. Disparoni ise cinsel ilişki sırasında ağrı veya acı hissetmek olarak tanımlanabilir. Ağrılı cinsel ilişki(disparoni) vajinismusa bağlı olabileceği gibi, çeşitli fiziksel sebepler sonucunda da ortaya çıkmış olabilir.

Vulvar Vestibulitis Sendrom(VVS)

Kızlık zarının alt kısmında aşırı derece duyarlılık, hassasiyet oluşu sonucunda vajinismus, disparoni ve anorgazmi(orgazm olamama) gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile ilgili bir sendromdur. Kadınlarda en çok cinsel ilişki sırasında vajina girişinde ağrı, yanma, batma gibi disparoni şikayetlerine neden olur.

Hastanın kendi ifadesine göre cinsel ilişkinin son derece ağrılı oluşu veya hiç olmaması sonrasında şüphelenilerek yapılan bir jinekolojik muayene ile, vajina girişindeki kızarık ve ödemli bölge incelenir. Bu bölgeye pamuk uçlu bir çubukla dokunulduğunda ağrı oluşuyorsa Vulvar Vestibulit Sendrom(VVS) kesin teşhisi konulabilmektedir.

Vulvar vestibulitis’in tam olarak neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Tedavide ise basit bir cerrahi operasyon ile bu bölgenin çıkarılması sorunu tamamen ortadan kaldırabilir(parsiyel himektomi ameliyatı). Genelde lokal veya bazen de genel anestezi eşliğinde yapılan bu operasyonlar 10-15 dakikalık bir sürede problemin çözülmesinde etkinlik sağlamaktadır.

Jinekolog Tarafından İlk Değerlendirme Önemlidir!

İlk görüşme sırasında yapılan jinekolog değerlendirmesi ile kesin tanı konulabilmekte, vajinismus türleri ortaya konulabilmekte ve tedavi ile ilgili bir yol haritası oluşturulmaktadır. Bu nedenle vajinismus tedavisi öncesinde yapılan jinekolojik değerlendirmenin önemi büyüktür.