Vajinismus hastaları, çocuk sahibi olma düşüncesi ile aşılama tedavilerine başvurabilirler. Vajinismus hastalığını cinsel terapi ile yenmek yerine aşılama, yumurtlama, tüp bebek ya da mikroenjeksiyon gibi kısırlık tedavilerine başvurmak ne kadar doğrudur? Bu bölümde bu konu ele alınacaktır.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Adetin genelde 2. – 5. günleri arasında başlanan bazı ilaç tedavileri ile yumurtalıkların çalıştırılması ve yumurta üretimi sağlanır. Ultrason takiplerinde belli bir ölçüye ulaşan, içinde yumurta içeren foliküller, karından veya kalçadan yapılan ‘çatlatma iğnesi’ ile çatlatılır. Bu şekilde yapılan çatlatma iğnesinden yaklaşık 36 saat sonra yumurtlama(ovulasyon) olayı gerçekleşecektir. Bu dönemde erkek eşten mastürbasyon yolu ile alınan meni(ejekulat, semen) laboratuvar ortamında özel bir işlemden geçirilir ve meni içindeki sağlıklı spermler elde edilir. Bir tüp içerisinde laboratuvardan verilen sağlıklı spermleri içeren bu solüsyon, özel bir kateter ile, jinekolojik muayene pozisyonunda yatan ve vajinası içerisine ‘spekulm’ adında bir alet yerleştirilerek vajinası açılan kadının rahim içine enjekte edilir. İşlem ortalama 5 – 10 dakika sürer.

Aşılama Kimler İçin Uygundur?

Aşılama işlemleri infertilite(kısırlık) tedavilerinde daha çoklukla erkek eşteki sperm problemlerinde, kadındaki yumurtlama sorunlarında, endometriosis hastalığında ve açıklanamayan kısırlık olgularında kullanılmaktadır.

Vajinismus hastalarında aşılama ile gebelik tedavisi verilmesinin bir anlamı yoktur. Çünkü vajinismus bir cinsel sorundur, direkt olarak bir kısırlık problemi değildir.

Vajinismus hastalarının aşılamayı tercih etmemesi için geçerli sebepler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Standart vajinismus tedavisindeki başarı oranı çok daha yüksektir
  Aşılama tedavilerinde başarı oranı ortalama %8 – 12 arasıdır. Bu oran bir anlamda %90 oranında başarısızlık demektir. Vajinismus tedavisinde başarı oranı ise doğru ve bilimsel yöntemlerle %100’e yakındır.
 • Hormon ilaçları ve yan etkileri
  Aşılama ve tüp bebek tedavileri sırasında hastalara uygulanan hormon ilaçlarının yan etkileri oldukça fazladır. Tüp bebek işlemlerinde deneme sayısı arttıkça erken menopoz riski de çoğalır.
 • Vajinismus hastaları aşılama tedavisi sırasındaki tüm jinekolojik muayene ve ultrasonlara girmede sıkıntı yaşar
  Aşılama tedavisi sırasında, yumurtalıklar izlenirken hastalar genelde 3 – 4 kez alttan(vajinal) ultrasona girmek durumundadırlar. Daha önceden tedavi olmamış olan vajinismus hastaları, kısırlık tedavisi sırasında yapılan tüm jinekolojik muayenelerde, alttan ultrason tetkiklerinde ve aşılama işlemi sırasında her zaman için sorun yaşamaktadırlar. Özellikle aşılama sırasında vajina içerisine ‘spekulm’ aletinin takılması gerekeceğinden ötürü genel anestezi uygulanması şarttır. Önceden vajinismus tedavisi almamış olup, vajinismus hastalığı devam eden hastaların vajinal ultrasona girmesi sorun oluşturacağından karından ultrason tetkiki daha uygun bir yaklaşım olacaktır. Karından yapılan ultrasonlardaki görüntü netliği vajinal ultrasonlara göre daha düşüktür. Bu nedenle aşılama sonrası gebelik şansı da azalacaktır. Yumurta izleminde ultrasonun vajinal yoldan ve genel anestezi altında yapılması ise anestezi risklerini barındırmaktadır.
 • Aşılama sonrası gebeliklerde riskler daha fazladır
  Aşılama tedavisi ile oluşan gebeliklerde düşük yapma, dış gebelik(ektopik gebelik) ve ikiz – üçüz gebelik gibi riskler, normal yolla hamile kalanlara göre daha yüksektir.
 • Aşılama tedavilerindeki maliyetler
  Aşılama tedavilerinde kullanılan ilaçların, ultrason izlemlerinin, sperm yıkanması için laboratuvar ücretlerinin ve aşılama işleminin maliyetleri göz ardı edilmemelidir. Ayrıca tek bir aşılama işleminde ortalama başarı oranı %10 oranında olup, 2 veya 3 kez aşılama yapıldıktan sonra gebelik oluşmadığı takdirde tüp bebek işlemine geçilmesi de toplam maliyetleri artırmaktadır.
 • Hamilelik oluşsa bile cinsel ilişki normale dönmeyecektir
  Aşılama sonrasında gebelik oluşsa ve hatta kişi doğum yapsa dahi cinsel ilişkiye girememe sorunu devam edecektir. Vajinismus problemi için verilen standart tedavi sonrasında ise hem gebelik şansı çok daha yükselecek, hem de normal bir cinsel hayat sağlanmış olacaktır.
 • Aşılama yoluyla gebelik elde eden vajinismus hastalarında doğum şekli sezaryendir
  Aşılama yolu ile hamile kalan vajinismus hastalarındaki doğum korkularından dolayı doğum şekli sezaryen olacaktır. Sezaryen ameliyatın da hem cerrahi hem de anestezi açısından riskleri mevcuttur. Vajinismus hastalığı tedavisi yapıldıktan sonra ise, hastalar normal doğum yapma şansına sahiptir.

Tam olarak çözümlenmemiş bir cinsellik problemi zaman içerisinde aldatma veya boşanmaya kadar giden bir sürecin tekrarlanmasına neden olabilir. Vajinismus tedavisi sonrasında verilen bilişsel – davranışsal cinsel terapiler ile kısa sürede ve kalıcı şekilde çözüme kavuşmak mümkündür.

Aşılama ve Tüp Bebek İşlemi Yerine Vajinismus Tedavileri

Vajinismus modern, etik, ve bilimsel tedavi teknikleri ile kalıcı bir şekilde çözümlenebilecek bir cinsel problemdir.

Tedavi için ilk ve en önemli adım, öncelikle iyi bir araştırma yapılarak uygun bir merkezin bulunmasıdır. Daha sonrasında da çözümün ertelenmemesi için bir an evvel tedaviye başlanması şarttır. Sorunun çözümü ertelendikçe, bu cinsel problem farklı boyutlar kazanmakta; iş, içinden çıkılamaz bir hal almaktadır.

Vajinismus hastaları cinsel sorunlarından kurtulduktan sonra normal hayatlarında da çok rahat bir şekilde muayene olabilmekte, doğum korkularını yenmekte ve normal doğum yapabilmektedirler.

Kısırlık tedavileri; aşılama, yumurtlama, tüp bebek ve mikroenjeksiyon gibi yardımcı üreme teknikleri infertilite(kısırlık) sorunu yaşayan hastaların çocuk edinmelerinde çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Ancak vajinismus sorunu yaşayanlarda aşılama ve diğer kısırlık tedavileri asla önerilmemektedir.