Vajinismus bir kızlık zarı problemi midir, yoksa tamamen psikolojik bir sorun mudur? Cinsel ilişkiye girememe şeklinde kendini gösteren vajinismus sorununda kızlık zarının ameliyatla alınması hangi durumlarda yapılmalıdır? Vajinismus tedavisi kızlık zarına zarar verir mi? Tüm bu konuları ele almak için öncelikle vajinismus ve kızlık zarı ile ilgili genel bilgiler verelim.

Kızlık Zarı Nerededir? Yapısı Nasıldır?

Tıpta himen(hymen) olarak bilinen kızlık zarı, vajinanın hemen girişinde yer alan 1,5 – 2 mm ebatlarında çoğu zaman ince ve elastik bir deri katlantısından oluşmaktadır. Genellikle halka şeklinde ve ortası deliktir. Bu delikten adet kanı dışarıya akmaktadır.

Kızlık zarının yapısı çoğu zaman elastik ve yumuşak olmasına rağmen, bazen fibrotik(sert) de olabilir. Bu durum “rigid hymen” olarak adlandırılır. Farklı görünümlerde de olabilir.

Kızlık Zarı Tipleri

Kızlık zarının doğuştan gelen farklı yapısal çeşitlilikleri vardır.

  • Anüler tip: Yuvarlak halka şeklindedir. En sık görülen tiptir.
  • Septalı tip: Ortası perdeli, yani ara bölmelidir. Bu tipte girişte bir büyük delik olması gerekirken, birden fazla küçük delikler vardır ve giriş daralmıştır.
  • Yarımay tip: Yüksek kenarlı yapıdan dolayı cinsel birleşme ya hiç gerçekleşemez ya da ağrılı şekilde gerçekleşir.
  • Cribriform tip: Nadir görülür. Bu tipte zar, elek gibi küçük küçük pek çok delikten oluşmaktadır.
  • İmperfore(deliksiz) tip: Çok nadir görülür. Ortasında delik bulunmaması nedeniyle, kişi buluğ çağına geldiğinde adet görememe ve karın ağrısı şikâyetleri yaşar. Bu durumda, zar cerrahi müdahale ile açılır.

Cinsel İlişkiye Girememe Kızlık Zarının Yapısından da Kaynaklanabilir

Vajinismus ilişki sırasında birleşme anı geldiğinde kaygı ile kadının kendisini kasması ve cinsel birleşmeye engel olması halidir. Çoğu zaman durum tamamen psikolojiktir; korku ve kaygıyı azalttıkça sorun rahatlıkla çözüme kavuşmaktadır.

Ancak her 100 kadının 10-15’inde yukarıda sayılan zara bağlı doğuştan gelen kusurlar(perdeli zar, sert zar, elek veya yarım ay şeklinde zar) nedeniyle vajinismus sorunu gelişebilir. Zar, cinsel ilişki sırasında vajinal girişi kapatarak penisin girmesine engel olabilir. Kasılmaların da etkisi ile cinsel birleşme hiçbir şekilde gerçekleşmeyebilir veya oldukça ağrılı şekilde gerçekleşebilir.

Vajinismusta Kızlık Zarı Problemleri Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus veya cinsel ilişkiye girememe/ağrılı birleşme sorunu yaşayan her kadına, daha ilk seansta deneyimli bir jinekolog tarafından jinekolojik bir muayene yapılmalıdır. 10-15 saniye süren bu basit jinekolojik muayenede; zarda doğuştan gelen bir kusur olup olmadığı kolaylıkla belirlenebilmektedir. Bunun neticesinde zarın çıkartılması veya kesi atılması gibi işlemler uygulanabilir.

Kızlık Zarının Çıkartılması

Aşırı düzeyde sert, kalın ve etli bir yapı mevcutsa zarın çıkarılması operasyonu yapılmalıdır. Zarın cerrahi olarak alınması lokal veya sedasyon(hafif uyku) anestezisi eşliğinde olabilir. Bu basit operasyon ortalama 10-15 dakika sürer ve operasyondan hemen sonra normal hayata dönülebilir.

Zarın ameliyatla alınması işlemi ilerki dönemlerde gebelik, gebe kalma ve doğum yapma ile ilgili hiçbir soruna yol açmaz. Cinsel hazzı etkilemez. Deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapıldıktan sonra riski yok denecek kadar azdır.

Kızlık zarı çıkartılması ameliyatı himenektomi(Hymenectomy) olarak da bilinir.

Vajina Genişletme Ameliyatı

Kızlık zarı kalın ve vajina girişinde darlık olan vajinismus hastalarında, zar çıkartılırken vajina girişi de rahatlatılabilir(Vajina girişi genişletme operasyonu). Böylelikle cinsel ilişki son derece rahat bir hale gelecektir.

Kızlık Zarının Kesilmesi

Hafif yüksek kenarlı ve ince yapıdaki zarlar, cinsel ilişkiye girme ile ilgili sorun üretiyorsa çıkartılmaya gerek duyulmadan, basit bir şekilde kesilebilir. Böylelikle vajina girişi genişlemiş olacaktır.

Zarın kesilmesi operasyonu bir dakikadan kısa sürer, genelde lokal anestezi(bölgesel uyuşturma) ile yapılır. Küçük bir kesi olduğundan genelde dikiş atılmasına da gerek yoktur. Kızlık zarı kesim işlemi himenotomi(Hymenotomy) olarak da bilinir.

Ameliyat Sonrası Psikolojik Desteğin Önemi

Kızlık zarına bağlı fiziksel sebeplerle cinsel ilişkiye girememe veya ilişki sırasında acı duyma şikayeti nedeniyle cerrahi işlemler geçiren hastalara psikolojik destek de sağlanmalıdır. Çünkü her ne kadar fiziksel sorun giderilmişse de, zaman içinde psikolojik kaygılar da yerleşmektedir. O yüzden kızlık zarı ameliyatı sonrası cinsel terapi de önermekteyiz.

Vajinismusun Çözümü Her Zaman Kızlık Zarı Ameliyatı Değil

Vajinismus sorunu yaşayanların pek çoğunun kızlık zarları jinekolog hekimler tarafından gereksiz yere alınmaktadır. Kızlık zarı ile ilgili bir sorun olmadığı sürece, zarın ameliyatla alınması yanlıştır. Bu tür uygulamalar kesinlikle sorunu çözmeyeceği gibi çözümü daha da zorlaştırmaktadır.

Hera Klinik olarak gözlemlerimize göre; cinsel ilişkiye giremeyen veya vajinismus sorunu ile başvuran her 100 kadının yalnızca 10-15’inde kızlık zarı ameliyatları gerekmektedir. Özetle, isminde “vajina” geçse de aslında vajinismusta sorun çoğu zaman vajinada veya zarda değildir. Genelde psikolojiktir ve bilişsel tedavi gerektirir.