Vajinismus tedavisi için hekimler tarafından hastalara verilen, ancak bilimsel olmadığı için asla önerilmeyen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu bölümde vajinismusta önerilmeyen tedavi yöntemleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Hem vajinismus hastalarının duyup kendi kendilerine uyguladığı, hem de hekim veya psikologlar tarafından hastalara önerilen ancak doğru olmayan birtakım tedavi yöntemlerini, yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

Unutmayınız ki, yapılan her türlü başarısız girişim tedaviye olan inancın azalmasına neden olmaktadır.

Vajinismus tedavisinde önerilmeyen yöntemler, şu şekilde sıralanabilir:

Alkol Alıp İlişkiye Girme

Kişinin alkolle sarhoş olması ilişki için yeterli olmayacak, tam aksine cinsellikten soğutabilecek ve ayrıca kişinin dini inançlarını da rencide edebilecektir. Ayrıca her cinsel ilişki öncesi alkol almak kişiyi alkol bağımlısı haline getirebilir. Bu şekilde alkol bağımlısı haline gelen pek çok kişi mevcuttur.

20 yıllık tecrübemizde maalesef uyuşturucu madde kullanıp da ilişki deneyenlere dahi şahit olduk. Uyuşturucu kullanımı, yalnızca vajinismus ya da herhangi bir sorunun çözümünde değil, hiçbir zaman, hiçbir şekilde kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir uygulamadır.

Antidepresan veya Sakinleştirici İlaçlar Kullanma

Sersemlik yapıcı, uyku verici, sakinleştirici ilaçların kullanılmasına rağmen vajinismus hastalarının cinsel ilişki sırasındaki kasılmaları devam etmektedir. Diğer taraftan antidepresan ilaçların cinsel isteksizlik, ağızda kuruluk, sersemlik, uyku hali gibi pek çok yan etkileri de mevcuttur. Bu tür ilaçlar verilirken kar/zarar oranı hesaba katılmalıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde, vajinismus problemine eşlik eden bir depresyon(içe çökkünlük) durumu yok ise antidepresan ilacının alınmasına gerek yoktur. Pek çok hastada olan hafif sıkıntılar ise cinsel tedavi sonrası dönemde kendiliğinden düzelecektir.

Genel Anestezi Altında(Uyutularak) Cinsel İlişkiyi Deneme 

Bir kere yapalım, gerisi gelir…” mantığı ile son derece yanlış bir şekilde hekimler tarafından yönlendirilerek, muayenehane ortamında genel anestezi yardımı ile çiftlerden ilişki yaşaması beklenmektedir. Hatta bazı anestezi uzmanları – teknikerleri hastaların evlerine giderek hastaları uyutmakta ve bu şekilde eşleri ile birlikte olmalarını istemektedir. Eşi anestezi altında uyurken erkek eşten ilişkiye girmesini istemek, tecavüzü andıran bir uygulamadır. Psikolojik şikayetleri de beraberinde getirir.

Diğer taraftan bir şekilde genel anestezi altında cinsel birleşme gerçekleşse dahi, vajinismus problemine sahip kadınlar anestezinin etkisi bittikten sonra kendilerine gelince ilişkiden kaçınmaya devam etmektedirler. Ayrıca bu tür anlamsız girişimler çiftleri cinsellikten soğutabilmektedir.

Belden Uyuşturma ile Cinsel İlişki(Epidural veya Spinal anestezi)

Muayenehane veya ev ortamında, epidural veya spinal anestezi adı verilen yöntemlerle belden yapılan iğnelerle belden aşağısı uyuşturulduktan sonra ilişki denemesinde bulunmak başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Çünkü çoğu vajinismus hastası ilişki sırasında yalnızca ağrı yaşamaktan çok, ilişkide kanamaktan, hatta yırtılmaktan korkmaktadırlar.

Bu tür tedaviler de yarar yerine zarar getirir ve kişilerin umutlarını kırar.

Kızlık Zarının Çıkarılması(Himenektomi)

Pek çok jinekolog tarafından vajinismus hastalarına rutin olarak uygulanan himenektomi işlemi, yani kızlık zarının ameliyatla çıkartılması, eğer kızlık zarında yapısal bir problem yoksa gereksiz bir işlemdir ve sorunu çözmez. Çünkü vajinismus sorununun nedeni büyük oranda kızlık zarında değil, bilinç dışında yatmaktadır.

Buradaki tek istisnai durum ise kızlık zarının normalden oldukça kalın ve yüksek kenarlı olması(rigid hymen) ile kızlık zarı kenarında bulunan bölgenin aşırı hassasiyeti olarak bilinen “vulvar vestibulitis sendrom”dur. Her iki durum da basit bir jinekolojik muayene sonrasında tecrübeli bir jinekolog tarafından rahatlıkla tanınabilir ve cerrahi olarak kızlık zarının bölgesel olarak çıkarılması ile tedavi edilebilir.

Tüm diğer durumlarda vajinismus hastalarına himenektomi operasyonu önerilmez. Böyle bir işlem sonrası sorun çözülmeyecek, tam aksine umutsuzluk ve karamsarlık artacaktır.

Tek Seanslık Vajinismus Tedavileri

Çok hafif düzeyde vajinismus problemi taşıyan hastalar haricinde tek seanslık cinsel tedaviler asla işe yaramamaktadır. Çünkü vajinismus sorunu çok küçük yaşlardan itibaren gelen derin bir problemdir.

Yalnızca bilgi eksiklikleri ve tecrübesizliklere bağlı cinsel ilişkiye girememe sorunlarında tek seanslık cinsel tedavi çözüm olabilir. Onun haricinde sonuç almak mümkün değildir. Çünkü kimsenin elinde bir sihirli değnek yoktur.

Vajinismus tedavisi için önerilmeyen diğer yöntemler:

  • Sıcak suda oturma banyoları, buhar banyoları… Bunlar, yalnızca bir miktar rahatlama sağlar.
  • Vajinal kayganlaştırıcılar(vajinal lubrikanlar) kullanarak ilişki denemesinde bulunma: Zihindeki korkular geçmeden fayda sağlamaz.
  • Kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçlar kullanarak ilişki denemesinde bulunma: Olayın zihin kısmı çözülmediğinden sorun aşılamayacaktır.

Vajinismus Farkındalığı Artıyor

İyi tarafından bakıldığında ise özellikle son yıllarda cinsel sorunlar ve vajinismus hastalığı toplumumuzda daha sık olarak konuşulmaya, jinekolog ve psikiyatr hekimler tarafından daha sık olarak ele alınmaya başlamıştır. Medya da yavaş yavaş üstü kapalı bu konuyu gündemine almaya başlamıştır. Yine de aile içinde pek çok dolaylı ve direkt sorunlara yol açan vajinismus sorunu ile ilgili olarak ülkemizde bilimsel anlamda çalışmaları olan klinik sayısı oldukça azdır.

Hera Kliniğe başvuran pek çok eğitimli hastalarımız dahi, vajinismus ismini taşıyan böyle bir rahatsızlığı, ilk defa kendi başlarına gelince duyduğunu ve öğrendiğini bize ifade etmektedir.

Bilgi ve deneyim eksikliğine bağlı olarak; bazı doktorlar tarafından vajinismus hastaları yanlış bir şekilde yönlendirilebilmekte, çiftler uygulanan hatalı tedavilerin kurbanı olabilmektedir.

Vajinismus Tedavi Kliniği Seçerken…

Özellikle hekim tavsiyeleri ile yapılan ve sonuç alınamayan her türlü deneme umutsuzlukları, karamsarlıkları getirerek çiftlerin tedaviye inançlarını kırmaktadır. O yüzden yukarıda belirtilen bilimsel olmayan tedavi yöntemlerinden uzak durunuz. Aksi takdirde vajinismus probleminiz adeta bir çığ gibi büyüyerek çözümü daha zor bir hal almaktadır.

Çaresizlik içinde çözüme ulaşamayan pek çok hastanın yolu adeta denize düşen yılana sarılır misali cinci hocalar, büyücüler ve şarlatanlara düşmektedir. Bu şekilde doğru tedavi kliniğini bulamadığı için şarlatan hocaların eline düşen pek çok çift vardır.

Bu nedenle biz vajinismus hastalarına araştırarak mutlaka doğru yerde ve doğru bir tedavi yöntemi ile kendilerinin güvendikleri bir merkezi seçmelerini önermekteyiz. Bilimsel yöntemlerden şaşmayınız. Vajinismusta önerilmeyen yöntemleri uygulamak çiftlerde hem maddi hem de manevi çok ciddi zararlara neden olur, sorunlar yaşatır. Ayrıca, daha sonraki tedavi girişimlerindeki umutsuzlukları da artırır. Bu yüzden ilk andan itibaren, güvenebileceğiniz tek bir merkezde sorununuzu aşma yoluna gidiniz.