vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Ağrılı Cinsel İlişki / Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi

Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi

Günümüzde kadınların en fazla yakındıkları cinsel sorunlar arasında cinsel ilişki ağrısı gelmektedir. Cinsel ilişkide ağrı nedenleri arasında Vulvar Vestibulit Sendrom (Vulvar Vestibulitis) sık olarak izlenmektedir. Bu bölümde toplumda aslında oldukça sık görülen Vulvar Vestibulit Sendrom tedavisi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS), ‘vulvar vestibulitis’ veya ‘vestibuler adenitis’ isimleri ile de bilinmektedir. Kadınlarda en fazla ağrılı cinsel ilişki ve cinsel ilişkiye girememe (vajinismus) nedenidir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) Hakkında
Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) cinsel ilişkide acı, ağrı hissine neden olan ve hayat kalitesini oldukça düşüren bir cinsel sorundur. Vajina girişinde keskin bir acıya bağlı kasılma izlenmektedir. Acının keskin bir şekilde hissedilmesi zamanla cinsel uyarılmanın azalmasına, bu da vajinal kuruluğa ve cinsel isteksizlik sorununa neden olmaktadır. Zaman içerisinde cinsel ilişki sıklığı da azalmaktadır.

Dış genital alandaki ağrılar ‘Vulvodynia’ (vulvodini) olarak da bilinmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) cinsel ilişkide ağrı-acı şikâyetleri ile zamanla çiftleri cinsel ilişkiden soğutabilir, hatta ilerleyen süreç içinde kadındaki probleme reaksiyonel olarak erkeklerde bile bir takım cinsel sorunlara yol açabilir.

Son yıllarda tanımlanan bu cinsel sorun maalesef hala pek çok hekim ve jinekolog tarafından bilinmemekte bu yüzden bu sorunu yaşayan hastalara doğru teşhisler konulamamaktadır.

Bu nedenle bu sorunu yaşayan ve doktor doktor dolaşmaktan bunalan pek çok hasta durumunu kabullenmekte ve evliliğini bu şekilde devam ettirme yoluna gitmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) tedavisi ertelenmemesi gereken ve  tedavisi mümkün olan bir sorundur.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) tedavisini kimler yapar?
Vulvar vestibulit Sendrom (VVS) cinsel tedaviler konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından kesin tanısı konulabilen ve tedavi edilebilen bir cinsel sorundur. Hastaların maddi ve manevi yıkım yaşamamaları açısından hekim ve merkez seçimine dikkat etmeleri önemlidir.

Vulvar Vestibulit Sendrom Tedavisi
Vulvar Vestibulit Sendromun tedavisi oldukça kolaydır. Ancak, doğru tedavi tekniğinin uygulanmaması veya yetersiz uygulanması durumlarında çiftler arasında pek çok sorunun yaşanmasına neden olur. Bu yüzden özellikle cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog doktor tarafından tedavisi şarttır.

Vulvar vestibulitis nasıl tedavi edilir?
Kesin etiyolojisi (nedenleri) bilinmese de VVS tanısı alan bayanlarda tek ve en etkin tedavi yöntemi, bu bölgedeki cilt kısmının basit bir ameliyatla yüzeyel ve parsiyel (kısmi) olarak çıkarılmasıdır. Buna “parsiyel vulvar vestibulektomi” operasyonu adı verilir.

Deneyimlerimize göre de kısa süren ve genelde lokal anestezi ile (uyuşturularak) yapılan bu basit cerrahi operasyonlar ile tedavi (kür) sağlanabilmektedir.

Deneyimli bir jinekolog tarafından jinekolog muayenehanesinde dahi kolay bir şekilde yapılan bu operasyonun herhangi bir riski bulunmamaktadır. Vajina içinde bir genişleme ortaya çıkmaz, bu nedenle ileriki dönemlerde cinsel hazzı asla etkilemez.

Kayganlaştırıcı kremler işe yaramaz
Pek çok hekim tarafından cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan hastalara verilen kayganlaştırıcı kremler, hormon içeren ilaçlar işe yaramamaktadır.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) Tedavisi ile ilgili Bilimsel Sunumumuz
14-19 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılan Türkiye’nin en büyük kadın-doğum kongresi konumunda olan ve Antalya Su Sesi Deluxe Hotel’de yapılan 6. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde “vulvar vestibulit sendromundaki cerrahi yaklaşımlarımız ve tedavi sonuçlarımız”  bildirilmiştir.

Günümüzde kadının cinselliğe bakışı değişiyor…
Geçmişte pek çok kadın ilişkide ağrı ve acı çekse de bunun doğal bir şey olduğunu, cinsel ilişki sırasında erkeğin zevk aldığını, bunun (ütü yapmak, çamaşır yıkamak gibi) bir kadınlık görevi olduğunu ve bu şekilde yaşanması gerektiğini vs. düşünmekte ve yıllarca acı çekmeye devam etmekteydi.

Ancak gerek internet gerek de medyadan bilgi transferi ile kadınlarımız son yıllarda biraz daha bilinçlenmekte ve cinsellikten beklentileri de artmaktadır.

Artık günümüzde pek çok kadın cinsel terapi müesseselerinde cinsel ilişkiden haz alamama, cinsel isteksizlik, anorgazmi (orgazm olamama) gibi sorunlarla başvurabilmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) Tedavisi ile kesin çözüm mümkündür…
Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan kadınlarda zaman içerisinde depresyon, öz güven kayıpları, cinsellikten uzaklaşma ve genel anlamda mutsuzluk hali sık olarak görülmektedir. Bu durum kendi hayatı ile birlikte eşiyle olan evlilik ilişkisini de olumsuz yönde etkiler. Evlilik sorunları, aldatma veya boşanmaya kadar giden sorunlar sık olarak izlenmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom, cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan doğru tedavi tekniği ile çözümlenebilir bir cinsel sorundur. Cinsel ilişkide ağrı, acı gibi şikâyetler yaşayan kadınların yaşam kalitelerini arttırmak ve evlilik ile ilgili sorunlar yaşamamak adına mutlaka tedavi olmalarını önermekteyiz.