vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Ağrılı Cinsel İlişki / Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS)
Vulvar vestibulit sendrom nedir?

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS)

 

vulvar-vestibulit-sendromCinsel ilişki sırasında ağrı (disparoni) problemi toplumumuzda oldukça sık görülmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS, vulvar vestibulitis) cinsel ilişkide ağrı veya acı sorununun en sık nedenleri arasındadır. Üstelik çoğu kez hekimler tarafından da atlanılmakta veya görmezden gelinmektedir. Halbuki uygun şekilde tedavi yapılmadığı takdirde kişilerde ve çiftlerde ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Vulvar Vestibulit Sendrom, “vulvar vestibulitis” olarak da bilinmektedir.

Kadınlarda dış genital alanda hissedilen ağrı, acı ve hoşnutsuzluk üreten hisler genel anlamda Vulvodynia – Vulvodini olarak bilinmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) nedir?
Vulvar vestibulit sendrom (Vuvar vestibulitis); dış genital bölgede, vajinanın hemen girişinde, kızlık zarının komşuluğunda “vestibulm” adı verilen bölgenin enflamasyonu (yangısı) anlamına gelmektedir.

Vulvar Vestibulit Sendromu (VVS) olan hastaların vulva ile vajina arasında himen (kızlık zarı) bitişiğinde kızarıklık ve temas sonucunda ağrı, acı şikâyeti mevcuttur. Ayrıca bu bölgeye her türlü müdahalede ağrıya bağlı hassasiyet olmaktadır. Bu nedenle VVS problemi taşıyan kişiler partnerleri ile cinsel ilişki sırasında aşırı derecede ağrı, acıma, batma şikâyetleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Cinsel ilişki sırasında hastalar ne hissederler?
Vulvar vestibulit sendromuna sahip hastaların ön sevişmeleri son derece normal ve haz doludur. Tam bir birleşme olmadığı takdirde hastalar ilişkide klitoral orgazm dahi olabilirler ve rahattırlar. Sorun penisin vajina içine girişi sırasında (yani cinsel birleşmede) yaşanmaktadır. Cinsel birleşme esnasında hassasiyet gösteren bölgeye temastan dolayı ilişkide yanmaya benzer acı hissederler.

Hastalar cinsel birleşme sırasında yaşadıkları bu derin acıyı, o bölgeye “sanki iğne batıyormuş, sanki açık yaraya tuz basıyormuş veya etleri bıçakla kesiliyormuş gibi” değişik şekillerde tarif ederler.

Vulvar Vestibulitis nelere yol açar? Nelere sebep olur?
Vulvar vestibulitis kadınlarda cinsel ilişkide ağrı sorununa neden olur. Nadiren de kadınlarda ilişki sırasındaki yoğun kasılmalar bağlı olarak vajinismus problemine yol açar.

Vulvar vestibulit sendrom tedavi edilmediği takdirde zaman içinde kadınlarda başka cinsel problemleri de beraberinde getirebilir. Zamanla kadınlarda ilişki sırasında haz alamama, cinsel isteksizlik ve ilişki sırasında anorgazmi (orgazm olamama) sorunlarına da sebep olabilir. Çünkü haz ve acı bir terazinin iki kefesi gibidir; ilişkide haz varsa acı olmaz, acı varsa da haz olmaz. Yani cinsel ilişkide acı duyan bir kadının haz alması mümkün olmaz.

Sık mantar enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları da görülebilir
Cinsel ilişki sırasında yeterli uyarılmanın olmaması ilişkide vajinal kuruluk nedenidir. Vajinal kuruluk da hem ilişki sırasındaki ağrıları arttırır, hem de birleşme sırasında vajina içerisinde mikro-çatlamalara neden olur. Vajina epitelindeki mikro-çatlaklıklar arasında mantar (candida albicans) üremesine bağlı hastalar sık olarak mantar enfeksiyonu ile karşı karşıya kalırlar.

Benzer şekilde sistit ve üretrit gibi idrar yolları enfeksiyonları da sık olarak izlenmektedir.

Vulvar Vestibulitis (VVS) neden kaynaklanır?
Kesin olarak nedeni bilinmemektedir. VVS neden kaynaklandığı (etiyolojisi) hakkında değişik hipotezler üretilmiş ve bilimsel çalışmalar yapılmıştır.

Önceleri bu bölgenin HPV (Human Papilloma Virüs) ile enfeksiyonundan şüphelenilmiş ve yangısal alanın cerrahi olarak çıkarılması ile alınan dokular patolojik tetkike gönderilmiş, ancak yapılan incelemelerde HPV saptanmamıştır. Zaten bu yüzden, kesin olarak nedeni bilinemediğinden ötürü “hastalık” olarak değil “sendrom” olarak geçmektedir. Yine de tedavisi mümkündür.

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) Tanısı
Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) tanısı ancak uzman bir jinekolog tarafından muayene sonucu konulabilmektedir. VVS problemine sahip kadınlar genel olarak ilişki sırasında ağrı, acıma, batma, yanma gibi şikâyetler ile bir jinekoloğa başvurmaktadırlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, cinsel şikâyetlerle ilgili başvurulacak doktor tercihinin çok iyi yapılmasıdır. Jinekolog seçiminde özellikle cinsel problemler konusunda deneyimli olan ve alanında uzman doktorların tercihi son derece önemlidir.

Cinsel problem taşıyan kadınlar öncelikle cinsel terapiler konularında deneyimli bir jinekolog tarafından jinekolojik muayene olmalıdırlar.

!ÖNEMLİDİR !

Cinsel terapiler tıbbın spesifik (özel) bir alanıdır. Jinekologların pek çoğu cinsel sorunlarla ilgili çalışmadığından ötürü muayenelerde bir problem saptanmamakta, sorun gözden kaçmaktadır. Psikologların uyguladığı psikolojik yaklaşımlı tedaviler de çözümü sağlayamamaktadır.

Bu şekilde aylar hatta yıllarca gereksiz yere cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan kişiler,  maddi manevi pek çok kayıpla karşılaşmaktadır.

Cinsel işlev sırasında ağrı, acı, yanma, batma veya kasılma gibi problemler taşıyan kadınlar öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçirilerek altta yatan organik bir sorun açısından cinsel tedaviler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından değerlendirilmelidirler.

Vestibulit sendromun kesin tanısı için jinekolojik muayene şarttır.

Vestibulit sendromun (VVS) tanısı, jinekolojik muayene sırasında vestibulm bölgesindeki kızarık ve ödemli olduğu izlenen bölgeye pamuk uçlu bir çubuğun (kültür alma çubuğu) değdirilmesi sırasında kişi tarafından ağrı ve hassasiyet hissedilmesi sonucunda kolaylıkla konabilmektedir.

Bazen vulvar vestibul bölgesinde hiç bir kızarıklık olmadığı halde dokunmakla aşırı derece hassasiyet vardır.

Vulvar vestibulitis erkeklerde ne tür sorunlara yol açar?
VVS sorununa sahip kadınların eşleri genelde eşlerini seven, hoşgörü sahibi erkeklerdir. Ancak onlarda da azalan cinsel ilişkinin sıklığına paralel bir şekilde ereksiyon (sertleşme) problemleri, erken boşalma ve cinsel isteksizlik sorunları da ortaya çıkabilir.

Cinselliği işkence haline getiren ağrılar cinsellikten soğumaya da neden olabilir. Sorunu yaşayan çiftler zamanla birbirini kabul edip cinsellikten iyice uzaklaşabilirler, böylece “aseksüel” evlilikler ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise cinsel sorun zamanla evlilik sorunu haline dönüşüp, maalesef aldatma ve boşanmaya kadar giden bir süreç yaşanabilir.

Her cinsel ağrı problemi vulvar vestibulitis (VVS) midir?
Hayır. Cinsel ilişki sırasında ağrı problemi genel olarak “disparoni (dyspareunia)” olarak bilinir.

Vulvar vestibulitis de bir cinsel ağrı problemi olmasına rağmen, cinsel ağrı probleminin pek çok nedeni olabilir. Vajinismus sorununda da kasılmalara bağlı ağrı olabilir. Vajinismustaki ağrı cinsel ilişki sırasında “acı olacak düşüncesine” bağlıdır. Vulvar vestibulitte ise yaşanılan gerçek anlamda bir acıya bağlı kasılma, kasılmaya bağlı acının daha da artması gibi bir durum söz konusudur. Kesin ayırıcı tanı için tam bir jinekolojik muayene şarttır.

Günümüzde Vulvar Vestibulit Sendrom tedavisi artık mümkündür.