vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Ağrılı Cinsel İlişki / Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni Nedir?)
Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni Nedir?)

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni Nedir?)

Ağrılı cinsel ilişki; yani cinsel ilişkide birleşme sırasında ortaya çıkan ağrı problemi tıpta “disparoni” (dyspareunia)olarak geçer.

Ağrılı cinsel ilişki / ağrılı cinsel birleşme sorunu ülkemizde her 10 kadından birisinin problemidir.

Ağrılı cinsel birleşme / Disparoni Nedir?
Cinsel ilişkide birleşme yani penetrasyon sırasında vajina girişinde ya da kasık bölgesinde ağrı, acı, batma veya sancı hissedilmesi ile kendisini gösteren patolojik (normal dışı) bir durumdur.

Ağrılı Cinsel İlişki – Disparoni
Büyük şehirlerde kadınların cinsel ilişkiden beklentilerin artması ile birlikte cinsellik artık bir görev olmaktan çıkmaya yüz tutmuştur. Yine de özellikle Anadolu’da ve kırsal kesimlerde geleneksel kültürel yapı halen ağırlığını sürdürmektedir.

Ağrılı cinsel ilişki veya tıbbi literatürdeki ismiyle disparoni sorunu, ağrılı cinsel penetrasyon (ağrılı birleşme) olarak da bilinmektedir.  ‘Penetrasyon’ veya cinsel penetrasyon terimleri, ‘penisin vajina içerisine girmesi’ olayıdır. Disparoni, ‘’dyspareunia, disporoni, disparunia, disparöni, ağrılı birleşme, ağrılı penetrasyon” olarak geçmektedir.

Vajinismus sorunundan farklıdır
Disparoni, vajinismus probleminden farklıdır. Vajinismus probleminde çoğu zaman pelvis kaslarının kasılmasına bağlı olarak cinsel ilişki mümkün değildir. Bu nedenle vajinismus hastalarının pek çoğu bakiredirler.

Ağrılı cinsel ilişki probleminde ise ilişki sırasındaki ağrıya bağlı olarak sancılı, kasılmalı da olsa ilişkiler mümkün olabilmektedir.

Çok nadiren vajinismus hastalarının bir kısmı ağrı çekerek de olsa eşleri ile ilişkiye girebilmektedir. Yani, cinsel ilişki korkularından dolayı kadın kendisini kasar, ancak bu kasılma penisin vajina içine girmesini engelleyecek düzeyde değildir. Böylelikle zar zor da olsa cinsel birleşme gerçekleşmektedir. Yani vajinismus ve disparoni problemleri bir yerde çakışmakta, iç içe girmektedir.

Ağrılı cinsel ilişki sınıflandırması
Disparoni problemi ortaya çıkış nedenleri ve zamanına bağlı olarak iki şekilde sınıflandırılır:
Primer (birincil) ve sekonder (ikincil) disparoni. Eğer sürekli (ilk cinsel ilişkiden sonra var olan ve devam eden) şekildeyse primer, daha sonradan ortaya çıktıysa sekonder disparoni olarak adlandırılır.

Diğer bir ifade ile pek çok kadında ilk cinsel ilişkinin başlamasından itibaren ilişki esnasında ağrı sorunu vardır (primer disparoni). Bazı kadınlarda ise normal şekilde devam eden cinsel hayat daha sonralarda ağrılı, ıstıraplı bir hal almıştır (sekonder disparoni).

Diğer taraftan problemin kaynağı ve nedenleri kişiden kişiye değişen birtakım faktörlere bağlıdır. Bu şikâyet kadınlarda hem organik hem de psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir.

Başka bir sınıflandırma şekli ise cinsel birleşmede ağrını hissedildiği yere göre olanıdır. Yüzeyel disparoni vajina girişindeki ağıyı tarif ederken, derin disparoni yukarılarda (yani kasık bölgesindeki) ağrıyı tanımlar. Yani ağrının oluştuğu yere göre disparoni; yüzeyel ve derin disparoni olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki ağrı çeşidinin ayrılması tanı için önemlidir.

Özetle yüzeyel disparoni, penisin vajene girişi sırasında ağrının dış kısımda hissedilmesidir. Derin disparonide ise ağrı ilişki esnasında daha derinlerde (yukarlarda) hissedilmektedir.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi için hangi doktora gitmek gereklidir?
Ağrılı ilişki problemi yaşayan kişiler bu problemlerinin teşhisi için ilk olarak bu konuda uzmanlaşmış bir jinekolog hekime başvurarak tam bir jinekolojik muayeneden geçmelidirler. Çünkü disparoniye neden olan problemlerin pek çoğu jinekolojik hastalıklardır ve disparoninin  nedeni de ancak deneyimli bir jinekolog tarafından uygulanan jinekolojik muayene sonucunda konulabilir.

Özetle; ağrılı cinsel birleşmenin  tanısı ve cinsel birleşmede ağrıya neden olan sebepler, ancak cinsel tedaviler konusunda uzman ve deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan jinekolojik muayene sonrasında anlaşılmaktadır. Disparoni probleminde yapılan jinekolojik bir değerlendirme sonucunda sorunun kaynağı anlaşılabilir. Eğer neden, altta yatan bir jinekolojik bir rahatsızlığa bağlı değilse psikolojik nedenler düşünülmelidir.