Ağrılı cinsel ilişki, tıpta “disparoni” olarak geçer. Bu rahatsızlık, cinsel ilişki anında acı, yanma, batma gibi hoşnutsuzluk hisleri ile tanımlanır.

Cinsel ilişkide acı duyma sorunu ülkemizde her 10 kadından birinin problemidir. Vajinismus probleminde çoğu zaman cinsel ilişki hiç mümkün değilken, disparonide sancılı, kasılmalı da olsa mümkün olabilmektedir. Disparoni sorunu, ağrılı cinsel penetrasyon olarak da bilinmektedir. Penetrasyon veya cinsel penetrasyon terimleri, penisin vajina içerisine girmesi anlamına gelir.

Büyük şehirlerde kadınların cinsel ilişkiden beklentilerinin artması ile birlikte cinsellik artık bir görev olmaktan çıkmıştır. İlişkiden haz almak, rahatlamak ve tatmin olmak hem erkek hem de kadın için önemlidir. Yine de özellikle Anadolu’da kırsal kesimlerde geleneksel kültürel yapı halen ağırlığını sürdürmektedir.

Disparoni Nasıl Sınıflandırılır?

Cinsel ilişkide ağrı sorununu aşağıdaki gibi sınıflandırmak mümkündür:

  • Primer ve Sekonder Disparoni
    Disparoni problemi ortaya çıkış nedenleri ve zamanına bağlı olarak iki şekilde sınıflandırılır: Primer(birincil) ve sekonder(ikincil) disparoni. Eğer sürekli(ilk cinsel ilişkiden sonra var olan ve devam eden) ise primer, daha sonradan ortaya çıktıysa sekonder disparoni olarak adlandırılır.  Bu sorunu yaşayan pek çok kadında ilk cinsel ilişkinin başlamasından itibaren ilişki esnasında ağrı vardır(primer disparoni). Bazı kadınlarda ise normal şekilde devam eden cinsel hayat daha sonralarda ağrılı, ıstıraplı bir hal almıştır(sekonder disparoni).
  • Fiziksel ve Psikolojik Disparoni
    Disparoni şikâyeti kadınlarda hem organik hem de psikolojik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Vulvar vestibulitis, ağrılı kızlık zarı, bartholin kistleri, genital enfeksiyonlar fiziksel sebepli disparoniye verilebilecek örneklerdir. Vajinismus problemi de psikolojik cinsel ağrının en büyük nedenidir.
  • Yüzeysel ve Derin Disparoni
    Başka bir sınıflandırma şekli de cinsel birleşmede ağrının hissedildiği yere göre yapılmıştır. Yüzeyel disparoni vajina girişindeki ağrıyı tarif ederken, derin disparoni yukarılarda(yani kasık bölgesindeki) ağrıyı tanımlar. Bu iki ağrı çeşidinin ayrılması tanı için önemlidir. Özetle yüzeysel disparoni, penisin vajinaya girişi sırasında ağrının vajinanın dış kısmında hissedilmesidir. Derin disparonide ise ağrı, ilişki esnasında daha derinlerde(yukarılarda) hissedilmektedir.

Disparoni Tedavisi İçin Hangi Doktora Gitmek Gereklidir?

Ağrılı ilişki problemi yaşayan kişiler bu problemlerinin teşhisi için ilk olarak bu konuda uzmanlaşmış bir jinekolog hekime başvurarak tam bir jinekolojik muayeneden geçmelidirler. Çünkü disparoniye neden olan problemlerin pek çoğu jinekolojik hastalıklardır ve disparoninin kesin nedeni de ancak deneyimli bir jinekolog tarafından uygulanan jinekolojik muayene sonucunda bulunabilir.