Vajinismus TedavisiVAJİNİSMUS TEDAVİSİCinselliği Ertelemeyin! ÖzğürleşinMenü
Cinsel Sorunlar

Kadınlarda Cinsel Uyarılma

Cinsel uyarılma bozukluğu belirgin bir sıkıntıya ya da kişiler arası ilişkilerde zorluklara neden olur. Bölgedeki kanlanma yeterli değildir, bu nedenle vajinal ıslanma yok veya çok azdır.

Kadınlarda Cinsel Uyarılma

Kadınlarda sık görülen cinsel sorunlardan birisi de “cinsel uyarılma problemi” dur.

Cinsel uyarılma problemi nedir?

Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, cinsel uyarılmanın yeterli bir ıslanma-kabarma tepkisini sağlayamama veya cinsel etkinlik bitene dek bunu sürdürememe durumudur.

Cinsel uyarılma bozukluğu belirgin bir sıkıntıya ya da kişiler arası ilişkilerde zorluklara neden olur. Genital bölgedeki kanlanma yeterli değildir, bu nedenle vajinal ıslanma yok veya çok azdır.

Vajinal ıslanma ve genital alan kan akımının azalması cinsel ilişkideki haz ile paralellik gösterir. Bu kadınların çoğunun orgazm olamama sorunu da vardır.

Cinsel uyarılma nasıl olur?

Seksüel içerikli dokunma, görme, tat (öpüşme),koku ve işitme ile beyinde başlayan uyarı, omurilik aracılığıyla genital organlara ulaşır. Bu bölgedeki kan akımının artışı ile kadınlarda vajinal ıslanma, erkeklerde ise penisin büyümesi, şişmesi gerçekleşmektedir. Seksüel uyarı devam ettikten bir süre sonra ‘orgazm’ gerçekleşmektedir. Orgazm, genital alandaki duyarlılık artışının yeniden beyine giden sinirler ile bu bölgedeki rahatlama, mutluluk hissi ile kendisini gösterir.

Vajinismus ile birlikte cinsel uyarılma sorunu

Vajinismus ile cinsel uyarılma bozukluğu bazen bir arada olabilir. Genelde vajinismus problemindeki kasılmalara bağlı olarak ‘öğrenilmiş çaresizlik’ nedeniyle gerçekleşmektedir. Vajinismus sorunu aşılınca problem genelde zaman içinde çözümlenecektir.

Cinsel uyarılma problemi tedavisi

Kliniğimizde cinsel istek / uyarılma bozukluklarının tedavilerinde hastalara bilişsel-davranışsal terapiler uygulanmaktadır.  Cinsel uyarılma problemi tedavisi genelde 10-15 seans kadar sürer. Cinsel terapilere bazı medikal uygulamalar da eklendiğinde alınan sonuçlar oldukça hızlıdır.

Tedavilerde ne tür medikal uygulamalar vardır?

Cinsel terapilere vajinal lazer, genital radyofrekans veya genital PRP (Platelet reach Plasma) enjeksiyonu gibi yöntemler eklenebilmektedir.

Cinsel isteksizlik, vajinismus, cinsel uyarılamama, cinsel ilişkide ağrı ve orgazm olamama (anorgazmi) sorunları uzman hekimler tarafından uygulanan modern tedavi yöntemleri ve bazı medikal uygulamalarla başarıyla tedavi edilebilmektedir.

SORU SOR
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiCinselliği Ertelemeyin! Özğürleşin
0850 303 2000