Vajinismus TedavisiVAJİNİSMUS TEDAVİSİCinselliği Ertelemeyin! ÖzğürleşinMenü
Cinsel Sorunlar

Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık

Evlilik öncesi cinsel danışmanlık almak evlilikte ortaya çıkabilecek vajinismus, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki gibi problemlerin önüne geçebilir.

Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık

Evlilik öncesi cinsel danışmanlık almak evlilikte ortaya çıkabilecek vajinismus, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki gibi problemlerin önüne geçebilir. Cinsellik, mutlu bir evlilikte bulunması gereken en önemli unsurlardan biridir. Bu, evlilikte her şeyin cinsellikten ibaret olduğu anlamına gelmez, ancak cinselliğin evliliğin tamamlayıcısı olduğunu söylemek bu noktada daha doğru olacaktır.

Evlilik ve Cinsellik

Evliliklerde mutlu bir cinsel yaşam için, en önemli noktalardan biri cinsellik hakkında doğru bilgi sahibi olmaktır. Bu yüzden eşlerin sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaları için evlilik öncesi cinsel danışmanlık önemli bir yer tutmaktadır.

Cinsellik hakkında çiftlerin sahip olduğu yanlış ve eksik bilgiler cinsel yaşamlarında birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle toplumumuzda var olan cinselliğe bakış açısı çocukluk yıllarından itibaren kişilerin zihnine yerleşerek kişilerde birtakım cinsel işlev problemlerine neden olabilmektedir. Bu problemler de çiftlerin cinsel hayatlarına yansıyarak evlilik ilişkilerini de olumsuz etkileyebilmektedir.

İlk gece hikayeleri cinsel problemler ve vajinismus nedenidir…

Özellikle bizim toplumumuzda evliliğin ilk gecesinde yaşanacak cinsel ilişki çok fazla büyütülebilmektedir. Evlenmeden önce çevreden anlatılan ilk geceyle ilgili hikayeler, kişilerin cinsellik hakkında yanlış bilgiler edinmesine ve sonucunda cinsel ilişkiden korkmalarına neden olabilmektedir. Örneğin vajinismus hastalığı da bir ‘cinsel fobi’ olarak nitelendirilmektedir.

İlk gece hikayeleri ve Vajinismus

Kadınların ilk cinsel deneyim esnasında ağrı ve acı duyacağı, aşırı kanaması olacağı yönündeki inançları kendilerinde vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, anorgazmi ve cinsel isteksizlik gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. İlk gece kaygısı yüzünden kadınların karşılaştığı bu tür cinsel problemler uzun yıllar sürebilmekte ve cinsel yaşamlarının yanı sıra evlilikte eşleriyle ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle ilk gece, çoğu çiftin hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Toplumumuzda ilk geceye verilen önem yüzünden ilişki denemelerinde ilk gece sorun yaşayan ve uzun yıllar bu sorunlarla mücadele etmek zorunda kalan çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle vajinismus hastalığı pek çok ülkeye göre ülkemizde daha sık olarak izlenmektedir.

Kadınların çocukluktan itibaren zihinlerinde ilk geceyle ilgili çok kanama olacağı, ağrı ve acının fazla olacağı, cinselliğin iğrenç ve acı veren bir şey olduğu, cinsellikten sadece erkeğin haz aldığı yönünde birtakım yanlış telkinler yer almaktadır. Bu korkuyla evlenen kadınlar ilk gecelerinde ve daha sonrasında cinsel hayatlarında büyük sorunlar yaşayabilmektedir.

Erkeklerdeki cinsel sorunlar İçin cinsel danışmanlık

Her ne kadar daha çok kadınlarda gözlemlense de, ilk gece korkusu yalnızca kadınlara özgü bir durum değildir. Erkeklerin de ilk geceyle ilgili birtakım endişe ve kaygıları bulunmaktadır. Erkeklerde var olan ilk ilişkide başarısız olma korkusu onlar için de ilk geceyi kabusa çevirebilmektedir. Bu durumda erkekler ilk ilişki deneyimlerinde yaşadıkları performans kaygısıyla sertleşme sorunu, erken boşalma ve cinsel isteksizlik gibi birtakım problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Hatta ilk gece yaşadıkları bu problem diğer kişilerin zihninde tüm ilişkilerinde bu sorunu yaşayacakları yönünde bir izlenim oluşturabilmektedir. Bunun sonucunda da erkekler de cinsel yaşantılarında uzun yıllar süren birtakım problemler yaşayabilmektedir.

Evlilik öncesi cinsellik ve cinsel danışmanlık

Toplumumuzda var olan değerler hala evlilik öncesi cinsel ilişkiye sıcak bakmamaktadır. Bu bakış açıları yüzünden çiftler çoğunlukla evlenmeden önce cinsel ilişki denemekten uzak durmaktadır. Hatta bazı çiftler aralarında hiç cinsellik yaşanmayacakmış gibi bu konular hakkında konuşmamakta ilk geceye kadar cinsellikle ilgili her meseleyi yok sayabilmektedir. Çiftler inandıkları kültürel değerler veya inançları yüzünden evlilik öncesinde cinsel deneyime sıcak bakmayabilirler, ancak evlilik öncesinde bu konuda konuşmaları, birbirlerini tanımaları önemlidir. Bu sayede çiftler evlilik sonrasında sorun yaşamamak adına problemlerini tespit edip, çözüm arayışına girmelidirler.

Evlilik öncesi cinsel danışmanlık önemlidir…

Evliliklerde cinsel sorunlar yaşamamak için, çiftlerin cinsellikle ilgili doğru bilgilere sahip olması son derece önemlidir. Bu durumda evlilik öncesi cinsel danışmanlık önemli bir yere sahiptir. Çiftlerin ilk gecelerinde ve daha sonraki cinsel yaşantılarında sorun yaşamamak için cinsellik alanında uzman kişiler tarafından bilgilendirilmesi problemlerin ortaya çıkmasını engellemektedir.

Ülkemizde her ne kadar yaygın olarak kullanılmasa da evlilik öncesi cinsel danışmanlık hizmeti yeni yeni uygulanmaya başlamıştır. Çiftler, cinsel bilgilerinin yetersiz olduğunu düşünüyorlar ve ilk geceyle ilgili birtakım korku ve endişelere sahiplerse, cinsel danışmanlık hizmeti almaları, evliliklerinde cinsel sorunlar yaşamamaları ve cinselliklerini daha sağlıklı yaşayabilmeleri açısından şarttır.

Vajinismus, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki gibi sorunların evlilikte ortaya çıkmasının önlenmesinde evlilik öncesi cinsel danışmanlık, daha sonradan ortaya çıkan cinsel problemlerin tedavisine göre çok daha kolay ve zahmetsizdir.

Evlilik Terapileri

Bu bölümde vajinismus gibi cinsel sorunlar sonrası veya cinsel sorunlar olmaksızın ortaya çıkan evlilik ile ilgili sorunlarda "evlilik terapileri" ele alınmaktadır.

Evlilik, birbirini seven iki insanın yeni bir hayata başlamak için attıkları aslında sadece ilk adımdır. Her çift evliliklerine başlarken mutlu ve sorunsuz bir evliliğin hayalini kurmaktadırlar. Ancak, hayatın her alanındaki ilişkilerde olduğu gibi evliliklerde de başarılı bir ilişki kolay değildir. Aslında her insan, doğuştan yarım ve yalnızdır. Evlilik ise insanın kayıp olan yarısını bulma arayışıdır. Bu yüzden evliliği bütünleşmek, tamamlanmak olarak da tanımlayabiliriz.

Evlilik terapisi veya çift terapisi çiftlerin birbirleriyle olan etkileşimleri sonucunda yaşanan anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmada kullanılır. Evlilik terapileriyle çiftler bir terapist eşliğinde ilişkilerini etkileyen durumları, ilişkideki problemlerinin yanı sıra güçlü olan yanlarını da görebilme fırsatı bulur.

Mutlu bir şekilde kurulmuş evlilikler bile zaman içinde birtakım sorunlara maruz kalabilmektedirler. Her evlilikte sorunlar yaşanır, ancak bazı sorunlar çiftlerin kendi başlarına çözemeyeceği bir hale dönüşür ve bunun sonucunda çiftler birbirlerini çok sevseler bile evliliklerini bitirmeyi düşünebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen her çift evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Problemler kendi başlarına çözülemeyecek bir hal aldığında çiftlere en önemli tavsiyemiz bir uzman tarafından profesyonel destek almak amacıyla evlilik terapilerine başvurmalarıdır.

Vajinismus ve diğer cinsel sorunlar evlilik problemlerine neden olabilir!

Vajinismus gibi cinsel sorunlar evlilik sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle vajinismus gibi cinsel problemleri yaşayanların erken dönemde davranarak bir profesyonel destek almaları şarttır. Vajinismus sorunu günümüzde doğru tedavi teknikleri ile %100 tedavi edilmektedir.

Birbirini severek evlenen çiftler bile evliliklerinde birtakım problemler ve anlaşmazlıklar yaşayabilirler. Bu problemler çözülmediği takdirde zaman içinde birbirlerine ve evliliklerine zarar vermeye başlayabilir. Bu durumda da çiftlerin birçoğu maalesef sorunu çözmek yerine sorunlardan kaçmak için en kestirme yol olan boşanmaları tercih edebilmektedir. Günümüzde fazlasıyla artan boşanma oranları maalesef evlilik kurumunun yavaş yavaş önemini yitirdiğini gözler önüne sermektedir. Özellikle vajinismus, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunu yaşayanlarda cinsel sorunlar zamanla büyümekte ve bir evlilik sorunu haline gelebilmektedir.

Boşanmak tek çare değil…

Evliliklerin bitmesi hem maddi hem de manevi anlamda çiftler açısından aslında çok büyük bir yıkımdır. Problemler çözülmemiş, sadece olduğu yerde bırakılmış ve hatta bu problemler yüzünden kişi yıllarını paylaştığı en yakın dostu, hayat arkadaşından vazgeçmiştir. Evliliğin bitmesi sonucunda yaşanan en üzücü durum ise evliliğin değerinin eşler tarafından çok geç anlaşılmış olmasıdır. Bu durumda evliliklerine belki de son bir şans vermek, sevdiği insandan vazgeçmemek için son bir şansı denemek gerekmektedir. Bu durumda çiftlerin problemlerini çözmede kendilerine aslında yol gösterici olacak profesyonel bir destek almaları son derece önemlidir.

Vajinismus ve evlilik terapisi

Eğer çift bir cinsel ilişkiye girememe problemi olan vajinismusa bağlı bazı ailesel sorunlar yaşıyorsa vajinismus sorununun tedavisi ile evlilik sorunları da ortadan kalkacaktır. Ancak evlilik sorunları oldukça artmış ve vajinismus sorunundan daha öteye geçmişse öncelikle ‘evlilik terapisi’ uygulanmalıdır. Bu şekilde çiftlerin öfkesi azalacak ve daha sonra uygulanan vajinismus tedavisi ile problem kökten çözümlenecektir. Vajinismus problemi çözümünde geç kalınmaması önemlidir.

Evlilik terapileri neden gereklidir?

  • Her şeyden önce çiftler evlilik terapilerine başvurarak sorunlarını tarafsız bir kişinin gözetiminde konuşabilme imkanına sahip olurlar. Çiftler evlilik terapileri sayesinde ilişkileri içinde kendi pozisyonlarını, evliliğe katkılarını ya da verdikleri zararları tarafsız bir şekilde daha net olarak görebilirler.
  • Bir evlilik terapisti veya danışmanı, çiftlere evlilikte var olan sorunlarının aslında tek tek bireysel sorunlar değil de çiftlerin ortaklaşa sorunları olduğunu görmelerine yardımcı olur.
  • Evliliklerde problem yaşayan çiftlerin bu problemlerini kendi aralarında konuşmaları çok önemlidir. Ancak çoğu zaman çiftler bu konuşmayı tek başlarına başaramazlar ve konuşmalar tartışma ve kavga halini alır. Evlilik terapileri çiftlerin birbiriyle iletişim kurmalarında bu sayede problemlerini çözüme kavuşturmalarında destek sağlar.
  • Evlilik ve çift terapilerinin en güzel yanı çözümlerin etkisinin uzun vadeli olmasıdır. Terapiye katılan kişiler kendileri ve eşleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaktadırlar. Evlilik terapileri sonucunda çiftler, problemlerle baş edebilme becerileri kazanarak sadece o anda yaşanan durumun değil, sonrasında yaşanacak problemlerle de baş edebilme yeteneği kazanırlar.

Evlilik terapileri için profesyonel bir destek almaktan çekinmeyiniz…

Evlilik terapilerine düzenli olarak katılan pek çok çiftin ilişkilerini kurtarmak ve geliştirmek anlamında birlikteliklerine fayda sağladığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Unutulmamalıdır ki; evlilik kişilerin hayatında verdikleri en önemli kararlardan biridir. Evliliği başlatmak kadar sürdürmek de büyük bir meziyettir. Bu yüzden anlaşmazlıkları tek başlarına çözemeyen çiftlerin evliliklerini sürdürmeleri için bir uzman tarafından destek almaları da son derece önemlidir.

Evlilik terapileri mi cinsel terapi mi öncelikli olmalı?

Vajinismus gibi bir cinsel soruna bağlı evlilik problemleri ile yüz yüze kaldığınızı düşünüyorsanız, vajinismus tedavisi ile sorununun tam olarak çözüldükten sonra evlilik ile ilgili sorunlarınızın pek çoğu da kendiliğinden çözüme kavuşacak, belki de evlilik terapisi almanıza bile gerek kalmayacaktır. Ancak evlilik ile ilgili sorunlarınızın çok fazla arttığını düşünüyorsanız, vajinismus tedavisine geçilmeden önce evlilik terapileri almanızda fayda olacaktır.

SORU SOR
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiCinselliği Ertelemeyin! Özğürleşin
0552 677 55 15
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası