Vajinismus TedavisiVAJİNİSMUS TEDAVİSİCinselliği Ertelemeyin! ÖzğürleşinMenü
Cinsel Sorunlar

Cinsel Terapi Ve Tedavi

Vajinismus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, ereksiyon problemleri, ağrılı cinsel ilişki gibi problemler ülkemizde en fazla cinsel terapi uygulanan sorunlardır.

Cinsel Terapi ve Tedavi

Cinsel terapi günümüzde cinsel sorunlarla karşılaşan pek çok çift veya kişi için umut kaynağı olmuştur.

Cinsel terapi nedir?

Cinsel terapi ile cinsel tedavi eş anlamlıdır (Terapi = Tedavi). Cinsel sorunların çözümü için alınan tedavileri içerir. Vajinismus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, ereksiyon problemleri, ağrılı cinsel ilişki gibi problemler ülkemizde en fazla cinsel terapi uygulanan sorunlardır.

Cinsel sorunlar kadın erkek herkesin hayatı boyunca başına gelebilecek problemler arasındadır. Maalesef pek çok kişi (özellikle de erkekler) cinsel sorunlarını aşma yönünde “cinsel terapi” almayı reddetmektedirler.

Hâlbuki ki cinsel sorunların önemli bir kısmı cinsel terapi almaksızın aşılamamaktadır. Hatta zamanla kişinin tüm psikolojisini ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.  O yüzden erken dönemde bir cinsel terapi merkezinin araştırılarak bulunması elzemdir.

Cinsel terapi merkezinin seçimi önemlidir!

Ülkemizde pek çok insan cinsel sorununu gizlediği için kendisi için uygun terapist seçiminde interneti kullanmaktadır. Gerçekten de internet cinsel terapiye başlamayı düşünen kişiler için oldukça yol gösterici olmaktadır. Ancak doğru adresi bulmada çok iyi bir araştırmanın yapılması şarttır.

Cinsel terapi merkezin bilimsel çalışması, konu ile ilgili bilimsel yayınları, temizliği, hijyeni, personelin iletişimi, yaklaşımı tedavi öncesi güveninizin oluşmasında önemli faktörler arasında olmalıdır.

Yanlış cinsel terapiler kişilerde maddi manevi zararlara sebep olmakta, problemin daha da büyümesine neden olmakta, tedaviye ve hekimlere güvenini kaybetmiş bir hastanın başka merkezlerde tedavi olma arzusunu bitirmektedir.

Tedaviye başlayan kişiler terapistine güvenmeli, azimli-kararlı ve sabırlı bir şekilde cinsel terapistinin kendisine verdiği "cinsel tedavi ev ödevlerini" uygulamalıdır.

Okul hayatımızda bize verilen “ev ödevleri” gibi görülen cinsel tedavi için verilen ödevler "görev haline geldiğinde" genelde sıkıcı ve bunaltıcı bulunmaktadır. Belki de can sıkıcı ev ödevleri tabiri yerine “aşk oyunları” tabirini kullanmak daha uygun olacaktır.

Cinsel terapilerde verilen aşk oyunlarının amacı cinsel ilişki öncesi egzersizler ile cinsellikte yeni oluşturulan duygu ve davranışların pekiştirilmesidir. Bu şekilde eşli veya bireysel olarak yapılan egzersizlerle cinsel ilişki bir yerde önce hayal edilerek fantezileştirilmekte, daha sonra da davranışlarla ilişkiye bir model haline gelmektedir.

Cinsel tedavi başarısında eş faktörü

Cinsel tedavilere eşlerin onay vermesi de son derece önemlidir. Eşlerin cinsel problemleri karşısında birbirinin yanında olması, motive edici olmaları, tedaviye karşı birbirine destek vermesi tedavi başarısı açısından önemli unsurlardır.

Cinsel terapi sırasında eşlere verilen bazı ev ödevlerine, her iki eşin de katılması istenebilmektedir. Özellikle vajinismus terapilerinde eş faktörü önemlidir.

Cinsel terapiler “kişiye özel” olmalıdır!

Evet. Cinsel terapiler bireyselleştirilmeli yani kişiye özel şekle getirilmelidir. Çünkü herkesin cinsel sorunu birbirinden farklı iken bu sorunun oluş biçimi, oluş nedenleri, sorunun gelişimi ve derecesi de birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir.

Cinsel terapiye başvuran çiftlerde davranışçı ve bilişsel psikoterapi, çift terapisi veya evlilik terapisi teknikleri birlikte kullanılmalıdır. Bu şekilde başarı şansı en yüksektir. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerimizde uyguladığımız hipnoterapi (hipnoz tedavisi),akupunktur tedavisi, EMDR gibi ek yöntemler ile cinsel terapiler daha da hızlandırılabilir. Bu şekilde hem tedavi süresi kısalacak hem de tedaviler kolaylaşacaktır.

Vajinismus için cinsel terapide eşe verilen egzersizler önemlidir!

Hera Kinik olarak 2003 yılından bu yana kendi gözlemlerimize göre, vajinismus gibi bir cinsel sorunu uzun bir süredir yaşayan bir kadının zaman içinde eşinde de erken boşalma, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu durumda yalnızca kadının kendi pelvik taban kaslarını kontrol etmesini sağlamak cinsel ilişki için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle vajinismus eşlerinde sık görülen erken boşalma, sertleşememe gibi cinsel sorunlarda da destek sağlanmalıdır. Tedavilerde bilişsel davranışsal cinsel terapiler ve bazı ilaç destekleri uygulanmaktadır.

SORU SOR
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiCinselliği Ertelemeyin! Özğürleşin
0850 303 2000