Vajinismus TedavisiVAJİNİSMUS TEDAVİSİCinselliği Ertelemeyin! ÖzğürleşinMenü
Cinsel Sorunlar

Ağrısız Ilişkiye Nasıl Girilir?

Sağlıklı bir cinsel ilişkide, acı, ağrı olmaz. Ağrı varsa da mutlaka en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Cinsellikte ağrı, tüm kadınların %10’unda gözlenir.

Ağrısız ilişkiye nasıl girilir?

Ağrısız cinsel ilişkiye nasıl girilir?

Cinsellik, fiziksel ve duygusal tatmin hissinin yaşandığı fizyolojik bir eylemdir. Sağlıklı bir cinsel ilişkide, acı, ağrı olmaz.

Ağrı varsa da mutlaka en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Bu yazıda da “ağrısız cinsel ilişki nasıl mümkündür, cinsel ilişkide ağrı sorunu nasıl tedavi edilir, çiftler bu durumla karşılaştığında neler yapmalıdırlar” konularına değinilecektir.

Cinsellikte ağrı, toplumumuzda sanıldığının aksine oldukça sık karşılaşılan bir durum olup, bazı patolojik (normal olmayan) durumlara bağlıdır. Çoğu zaman kadınlar bunun geçici bir hal olduğunu düşünüp dile getirmeseler de tekrar eden ağrı problemlerinde çözüm arayışı başlayacaktır.

Ağrılı cinsel ilişki nedir?

Cinsel birleşme sırasında, genital bölgede acı, ağrı, yanma veya batma gibi hoşnutsuzluk içeren durumların ortaya çıkmasına “ağrılı cinsel ilişki”, “ağrılı cinsel penetrasyon” veya tıptaki adıyla “disparoni” denir. Disparoni tüm kadınların %10’unda gözlenir.

Cinsel Ağrı Sınıflaması

Ağrı; kasıkta, vajinada veya vajina girişinde olabilir. Hangi nedenden kaynaklandığına ve nerede hissedildiğine göre sınıflara ayrılır.

Yüzeyel Cinsel Ağrı

Cinsel ilişkideki ağrının vajina girişinde hissedilmesidir.

Derin Cinsel Ağrı

Cinsel ilişkideki ağrının kasık bölgesinde hissedilmesidir.

Patolojik Cinsel Ağrı

Ağrının fiziksel bir sebep sonucu ortaya çıkmasıdır.

Psikolojik Cinsel Ağrı

Ağrının psikolojik kaynaklı olmasıdır. Yani, fiziksel bir sebep olmaksızın, emosyonel durumlara bağlı olarak ağrının hissedilmesidir. Vajinismus, psikolojik cinsel ağrının başında gelir.

Cinsel ilişkide ağrı neden olur? Disparoni nedenleri

Disparoni, yani cinsel ilişki ağrısının birçok sebebi vardır. Ağrının yüzeyel veya derin olmasına bağlı olarak nedeni değişir.

Yüzeyel Disparoni Nedenleri

 • Yeterince hazır olmadan cinsel birleşmeyi deneme ve buna bağlı oluşan tahriş.
 • Menopoz, doğum sonrası veya emzirme döneminde hormon eksikliğine bağlı oluşan vajinal değişiklikler ve vajinal kuruluk.
 • Doğum kontrol hapları, antidepresanlar, yüksek tansiyon ilaçları gibi ilaçların kullanımı. Bu ilaçlar cinsel istek ve uyarılmayı negatif yönde etkilediğinden dolayı vajinal kuruluk ve disparoniye yol açarlar.
 • Doğum sonrası veya vajinadan geçirilen bir operasyon sonrası oluşan yara dokusu.
 • Kızlık zarı yapısındaki anormallikler (kalın, sert, yüksek kenarlı ve ara bölmeli kızlık zarı yapısı).
 • Dış genital bölgede veya vajinada enfeksiyon varlığı.
 • Vulvar vestibulit sendrom.
 • Bazı cilt hastalıkları (Lichen sclerosus, Behçet sendromu gibi).

Derin Disparoni Nedenleri

 • Yumurtalık kistleri,
 • Endometrozis,
 • Rahim içi veya fallop tüplerinde olan kronik enfeksiyonlar,
 • İrritabl bağırsak sendromu,
 • Daha önce geçirilmiş karın ameliyatları (sezaryen, apendisit, barsak ameliyatları vs),
 • Kanser tedavisi görmek (cerrahi, kemoterapi ve radyoterapiye bağlı yapışıklıklar nedeniyle).

Ağrılı cinsel ilişkinin psikolojik nedenleri nelerdir?

Ağrılı cinsel birliktelik bazı psikolojik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Ağrılı cinsel ilişkinin psikolojik nedenleri arasında:

 • Cinsel isteksizlik,
 • Evlilik problemleri,
 • Stres, depresyon ve anksiyete,
 • Geçmişte yaşanan cinsel istismarlar,
 • Vajinismus yer almaktadır.

İlk gece nasıl ağrısız geçer?

Kadınların birçoğu, geçmişte duydukları yanlış ve abartılı “ilk gece hikayelerine” bağlı olarak, ilk gecenin ağrılı ve acılı geçeceğinden endişe duyarlar. Ancak, sanılanın aksine ilk gece ağrılı bir şekilde olmayacaktır.

Kadın kendini yeterince rahat bırakırsa, erkek de eşine karşı anlayışlı ve sabırlı davranırsa ağrısız bir ilk gece mümkündür. Bu süreçte ön sevişme son derece önemlidir. Çünkü kadın bu süre zarfında uyarılma ile yeterli düzeyde vajinal ıslaklığa ulaşacak, hem ruhen hem de bedenen cinsel birleşmeye hazır hale gelecektir.

Kızlık zarı yırtılması ağrı yapar mı?

Kızlık zarı yırtılması acı, ağrı veren bir olay değildir. Çoğunlukla esnek yapıda olduğundan ilk birleşmeyle birlikte, genellikle sadece yüzeyel zedelenmeler meydana gelmektedir. Bu da lekelenme tarzında pembe veya kırmızı renkte kanamaya yol açar. Bu durumda vajina girişinde hafif yanma ve hassasiyet hissedilebilir.

Ağrısız cinsel ilişki için erkek eşler neler yapmalıdır?

Sağlıklı bir cinsel ilişkide ağrı olması beklenmez. Ancak, ağrıya sebep olacak fiziksel durumlar olabilir. Her ilişkide veya ilişkilerin çoğunda ağrı hissediliyorsa, mutlaka ertelenmeden doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında ağrı psikolojik nedenlerden kaynaklı ise bir takım önlemler ile kadının korkularının önüne geçilebilir. Peki, erkek eşler peki bu durumda neler yapabilir?

Ağrısız bir cinsel ilişki için erkekler neler yapmalı:

 • Ön sevişme süresini yeterli düzeyde uzun tutmalıdırlar.
 • Bu durumda, kadın hazza odaklanacak ve vajina yeteri ıslaklığa ulaşacak, böylelikle birleşme rahat bir şekilde gerçekleşip, ağrı-acı olmayacaktır.
 • Vajinal kayganlaştırıcılar kullanabilirler.
 • Olası bir tahrişi önleyeceğinden birleşme kayganlaştırıcı sayesinde sorunsuz olacaktır.
 • Cinsel birleşme için ısrarcı olmamalı, anlayışlı olmalıdırlar.
 • Kadınlar kaygılı oldukları zaman birleşme anında tepkileri değişebilmektedir. Böyle durumlarda erkek eşler anlayışlı ve sabırlı olmalıdırlar.

Vajinal kayganlaştırıcıları kimler kullanmalıdır?

İlişki sırasında su bazlı ve asidik PH’a sahip kayganlaştırıcıların kullanılması zararlı değildir.

İlk cinsel ilişki deneyiminde de kayganlaştırıcı (lubrikant) kullanılması, kadını daha rahat hissettirecektir. Bunun dışında, vajinal kuruluk hissedildiğinde kullanılırsa vajinal tahrişi önler ve bu sayede cinsel birleşme de daha kolay olur.

İlişkinin süresi uzadığında veya menopoz döneminde vajinal kuruluk problemine sıkça rastlanmaktadır. Bu tür durumlarda vajinal PH’ a uygun, özellikle su bazlı kayganlaştırıcılar veya hindistan cevizi yağı tercih edilebilir.

Cinsel ilişkide nasıl davranmak gerekir?

Fizyolojik ve hormonal nedenlere bağlı olarak, kadın ve erkek için cinsel ilişki kavramı bir takım farklılıklar göstermektedir. Cinsellikte kadınlar için duygusallık, erkekler için ise fiziksel tatmin biraz daha ön plandadır. Ancak, karşılıklı rıza ve uyum içerisinde yaşandığında her iki taraf için de ilişki rahat ve haz dolu olacaktır.

Önemli olan konulardan birisi de dokunmalara odaklanma ve anda kalabilmektir. Herhangi bir nedenle acı hissediliyor veya kaygı varsa ilişki sağlıklı bir şekilde tamamlanamaz. Bu nedenle, çiftler birbirlerine karşı taleplerini, varsa kaygılarını açık bir şekilde dile getirmeli, birbirlerine karşı hiçbir şey için zorlayıcı olmamalı, anlayışı ve sabırlı bir şekilde ilişkilerini sürdürmelidirler.

Ön sevişmenin yeterli sürede ve kaliteli olması da oldukça önemlidir. Uzun bir ön sevişme sayesinde her iki taraf da cinsellikten daha fazla haz alacak, ruhen ve bedenen birleşmeye hazır hale gelecektir.

Cinsel ilişkide kanama neden olur?

İlk cinsel ilişkide, kızlık zarının yüzeyel zedelenmesi sonucu lekelenme tarzında kanama oluşabileceği gibi, zedelenme kızlık zarında değil, vajina girişindeki yapılarda da gerçekleşebilir.

Çoğunlukla herhangi tedavi gerektiren bir durum değildir ve zedelenme zamanla kendiliğinden iyileşecektir. Ancak, devam eden ilişkilerde kanama ve ağrı sürekli şekilde oluyorsa mutlaka araştırılmalı ve nedene yönelik tedaviler uygulanmalıdır.

İlişki sonrası kanamaya sebep olabilecek diğer faktörler:

 • İlişki, adet dönemine denk geldiyse kanama buna bağlı olarak başlayabilir. 
 • Vajinal kuruluk sonucunda tahrişe bağlı kanama olabilir. Özellikle menopoz ve doğum sonrası dönemde gözlenir. Vajinal kayganlaştırıcı, lokal östrojen kremleri ve hyaluronik asit enjeksiyon uygulamaları ile şikayetlerin önüne geçilebilir.
 • Rahim ağzına ait hastalıklarda da ilişki sonrası kanama olabilir. Rahim ağzı iltihabı veya bu bölgede olan polipler en sık sebepleridir. Bunun dışında ’servikal ektropion’ ilişki sonrası kanamaya sebep olabilir. Servikal ektropion; hormonal değişiklikler sonucunda, aslında rahim ağzı kanalında olması gereken hücrelerin, vajinaya doğru olan kısma yer değiştirmesidir. Mutlaka uygun tedavi yapılmalıdır.
 • Rahim ağzı kanserinin ilk belirtisi de ilişki sonrası kanamadır. Bu nedenle ilişki sırası ve sonrası oluşan kanamalarda jinekolojik muayene şarttır.

Cinsel ilişkide ağrı varsa ne yapılmalıdır?

Her ilişkide veya çoğunda ağrı hissediliyorsa mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü çiftlerin, kendilerince bulacağı çözümler yeterli olmayacaktır. Aksine, bu şekilde deneyimlenen ilişkiler zamanla cinsel isteksizlik, anorgazmi ve evlilik içi çatışmalara sebep olacaktır. Bu aşamaya gelmeden mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır.

Ağrılı cinsel ilişki tedavisi var mıdır?

Günümüzde, nedeni ne olursa olsun, ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi mümkündür. Önemli olan sebebinin belirlenmesidir. Tecrübeli bir jinekolog doktor tarafından yapılan bir jinekolojik değerlendirme sonrasında uygulanan tedavilerle alınan sonuç kaçınılmazdır.

Kliniğimizde Cinsel İlişkide Ağrı Tedavileri

Kliniğimizde cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan hastalarda nedene yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Ağrı vajinal kuruluk problemine bağlıysa fraksiyene lazer, radyofrekans, genital PRP ve O-shot prosedürleri, ağrı psikolojik orijinli ise cinsel tedaviler ön planda uygulanmaktadır. Bazen hem sayılan bu prosedürler hem de cinsel tedaviler eş zamanlı olarak da yapılabilmektedir.

SORU SOR
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiCinselliği Ertelemeyin! Özğürleşin
0552 677 55 15
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası