Vajinismus TedavisiVAJİNİSMUS TEDAVİSİCinselliği Ertelemeyin! ÖzğürleşinMenü
Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Sonrası

İlişkileri mümkün olduğunca sıklaştırın. Bu güven duygunuzun zamanla daha fazla armasını sağlayacaktır. İlişkiler genelde 15-20 ilişkiden sonra daha da rahatlamaktadır.

Vajinismus Tedavisi Sonrası

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde hayatınızda pek çok olumlu gelişme sizi beklemektedir. Ancak tedaviden hemen sonraki süreçte veya tedavinin son seanslarında vajinismus hastaları bazı olumsuz düşüncelere kapılabilir.

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde neler gelişir?

Vajinismus tedavisi görüp ilişkinin başlaması çiftlerde son derece memnuniyet yaratan, yüzleri güldüren bir durumdur. Ancak özellikle tedavi sonrasında ilk ilişki denemelerinden önce kafalarda bir takım “acaba” düşünceleri vardır: “Acaba tam bir ilişki yaşayabilecek miyim, acaba eşimi tatmin edebilecek miyim, acaba haz alabilecek miyim, orgazm olabilecek miyim?”

Tam olarak bir ilişkiyi gerçekleştirebilme ile ilgili kaygılar kişilerin ilişkiden haz almalarından çok, ilişkiyi bir görev gibi algılamalarına neden olabilir. Bu nedenle vajinismus tedavisi sonrasında cinsel haz zaman içerisinde, kaygıların azalmasıyla başlamaktadır. 

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde artık cinsellikte haz almaya odaklanın…

Unutmayınız; cinsel ilişkinin ana amacı haz almak ve keyif almaktır; yalnızca çocuk doğurmak veya yalnızca eşinizi tatmin etmek değil. Eğer tek amaç çocuk doğurmak olsaydı, çocuk doğuran tüm çiftler bir daha birbirleri ile ilişkiye girmezlerdi. Bu nedenle vajinismus tedavisi sonrası, ilk cinsel deneyimlerinizi yaşayıp tam bir birliktelik sonrası üzerlerinizdeki stresi attıktan sonra hazza, keyif almaya odaklanmanız cinsel doyumunuzu çok daha olumlu kılacaktır.

İlişkileri sıklaştırın

İlişkileri mümkün olduğunca sıklaştırın. Bu güven duygunuzun zamanla daha fazla armasını sağlayacaktır. İlişkiler genelde 15-20 ilişkiden sonra daha da rahatlamaktadır. Bunun için mümkünse tedaviden sonra bir süre tatile çıkabilirsiniz.

Cinsel İlişkide hazzı arttırmak için oto-kontrolünüzü azaltın…

Vajinismus tedavisi sonrası bayanların yersiz bir şekilde “acaba kendi kontrolümü kaybeder miyim” tarzı korkularının olması, orgazm problemlerini yaşamamasına da sebep olmaktadır. Çünkü kendini tam manasıyla rahat bırakamayan bir kadının ilişkiden yeterince zevk alması veya orgazm olması beklenemez. Anorgazmi olarak bilinen orgazm olamama sorunundaki en büyük neden kişinin ilişkiden zevk alırken “kendi kontrolünü kaybetme” korkusudur.

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde cinselliğin tadını çıkarın…

Kesin bir kural olmasa da, Hera Klinik olarak vajinismus tedavi sonrası hastalarımıza 2-3 aylık bir periyotta gebe kalmamalarını, güvenilir bir aile planlaması yöntemi ile korunmalarını önermekteyiz. Bu süre zarfında her geçen gün ilişkiler tam olarak oturacak, çiftlerin kendilerine güvenleri artacak ve cinsel hazda artış yaşanacaktır.

Her ne kadar normal geçen bir hamilelikte cinsel ilişki kısıtlaması gerekmese de, gebeliğe bağlı ortaya çıkabilecek olası problemler; bulantılar, kanamalar, düşük ve erken doğum tehditleri sonucunda hekim tarafından cinsel ilişki kısıtlaması getirilebilir.

Vajinismus tedavisi sonrası kullanılabilecek aile planlaması yöntemleri prezervatif (kondom, doğum kontrol hapları veya geri çekme (dışarı boşalma) yöntemi olabilir. Bazı prezervatiflerin içlerinde “boşalmayı geciktirici” etki gösteren ilaçlar vardır ki bu özellikle erken boşalma problemi yaşayan erkeklerde işe yarayabilir.

Bazı çiftler vajinismus tedavisi sonrasında acele etmekte, bazıları ileri yaş, bazıları da çevrelerinden gelen "hadi artık çocuk yapın" baskıları ile bir an önce anne- baba olmak istediklerini dile getirmektedirler. Bu tür hastaların bir an önce gebe kalmalarında tam bir sakınca bulunmamaktadır.

Vajinismus tedavi sonrası folik asit

Vajinismus tedavi sonrası dönemde korunmayı kestikten sonra folik asit kullanmayı da ihmal etmeyin. Gebelikten önce en az üç süreyle "folik asit" (B9 vitamini) vitamini içeren hapların kullanılması bebeğin omurga ve beyin yapısının gelişimini olumlu yönde etkiler.

Vajinismus tedavisi sonrası doğum nasıl olmalı?

Vajinismus tedavisi sonrası hastalar rahat bir şekilde jinekolojik muayene olabilirler. Vajinal ultrasona girebilirler. Diğer taraftan gebelik veya bebek ile ilgili herhangi bir sorun yoksa, normal doğum da yapılabilirler. Yani, tüm jinekolojik yaklaşımlar vajinismus sorunu olmayanlardan farklı değildir.

Vajinismus tedavisi sonrası neler değişir?

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde hayatınızda son derece olumlu gelişmeler olacaktır. Bu bölümde kliniğimizde vajinismus tedavisi sonrası dönemde neler yaşayacağınızı ve neler hissedeceğinizi sizinle paylaşıyoruz.

Vajinismus “öğrenilmiş bir çaresizliktir”

Bizler vajinismus hastalığını kişilerin hayatlarında yaşadıkları “kazanılmış bir başarısızlık” veya ‘’öğrenilmiş çaresizlik’’ olarak görmekteyiz. Yani işlerinde, eğitim hayatında, profesyonel kariyerinde hep başarılara imza atan genel hayat akışında bu “başarılı insanların” cinsellik gibi aslında pek çok kişinin, hatta okuma yazma bilmeyen insanların bile yapabildiği işlevi yapamamaları kendilerine olan güvenini sarsmakta, öz güven yitimine neden olmakta, kendilerini mutsuz ve başarısız hissetmelerine sebep olmaktadır. Vajinismus zaman içinde yalnızca cinsel hayatlarını değil, hayatlarının her alanını etkileyen bir probleme dönüşür.

Hayatlarında her ne kadar mutlu olmayı, gülmeyi, güzel işler yapmayı deneseler ve başarılı olmak için sürekli çalışsalar bile beyinlerindeki sabit bir düşünce kendilerini sürekli rahatsız etmekte ve huzursuzluk vermektedir. Bu sabit düşünce yaşanan vajinismus sorunu yani cinsel başarısızlık tır.

Vajinismus tedavisi sonrası eşleriyle rahat bir şekilde ilişkiye girebilmek vajinismus hastalarının “yaşamlarındaki bir dönüm noktası” olmaktadır. Hayata yeniden sımsıkı bağlanma, geçmişteki kötü anıları artık geride bırakma, evliliğe yeniden ve daha normal bir şekilde karı koca olarak devam edebilme evlilik veya beraberliklerdeki yeni yaşam enerjisi haline gelmektedir.

Vajinismus tedavi sonrası dönemde eşinizle ilişkileriniz daha iyiye gidecektir…
Kliniğimizde cinsel tedavi gören vajinismus hastalarımız tedavi sonrasında kendi cinsellikleri ile barışmakta, cinselliğe olan bakışları değişmekte, hem kendilerini hem de eşlerini çok daha fazla sevmektedir. Tedavi sonrası vajinismus hastalarımızın kocaları da eşlerini daha çok sevmekte, eşlerine duydukları sevgi- saygı ve güven artmaktadır. Bu şekilde cinsel terapi sonrası aile bütünlüğünün devamlılığı daha güçlü bağlarla yeniden şekillenmektedir.

İlginçtir ki cinsel terapi sonrası vajinismus sorununu yenen hastalarımızın kendilerine bakışları dahi değişmektedir. Cinsel tedavi sonrası hastalarımız kendilerini daha “feminen” görmekte, giyimleri, duruşları, makyajları, oturuşları dahi değişmekte, hayatlarındaki bu en büyük korkularını yenmenin verdiği rahatlık ve mutluluk tüm ruhlarına işlemektedir.

Bu değişiklikleri dışarıdan bile fark etmek rahatlıkla mümkün olmaktadır. Hatta hastalarımızdan vajinismus tedavisi sonrası aldığımız geri bildirimlerde iş arkadaşları tarafından “sende değişiklikler görüyorum, eskisi gibi sinirli ve gergin değilsin, artık çok daha sakin ve rahat bir halin var, hayırdır hayatında ne değişti?” gibi değerlendirmeler yapıldığını ve bunları da hastalarımızın kendi içlerinde tatlı bir gülümseme ile cevap verdiklerini işitmekteyiz.

Hayatınızdaki ve evliliğinizdeki bu en büyük sıkıntıyı bu vajinismus hastalığını yendikten sonra evliliğiniz çok daha anlam kazanacak, kendinizi ve eşinizi çok daha fazla seveceksiniz. Eşiniz de sizi çok daha fazla sevecek ve tüm bu olumlu etkiler dalga dalga iş hayatınıza ve sosyal hayatınıza yansıyacak, kendinize olan öz güveniniz artacak, işinizde ve kariyerinizde çok daha başarılı bir insan konumuna geleceksiniz.

Ayrıca Hera Klinik’te cinsel terapilerle vajinismus hastalığını yendikten sonra;

  • Vajina içine fitil, tampon yerleştirebileceksiniz,
  • Sağlıklı kadınlar gibi jinekolog kontrollerine gidebilecek; rahat bir şekilde vajinal (jinekolojik) muayene ve pap smear tetkiklerinizi yaptırabileceksiniz,
  • Dilerseniz ileriki zamanlarda normal doğum dahi yapabileceksiniz,
  • Zaman içinde cinsel ilişkide duyduğunuz haz ve tatmin artacak, cinselliğin önemini ve anlamını çok daha iyi kavrayacaksınız.

Kliniğimizde vajinismus tedavisi görüp, 3-4 gün gibi çok kısa bir süre içinde yıllardır yaşadıkları bu sorunlarından kalıcı olarak kurtulan hastalarımızın hepsi kendilerine aynı soruyu sormaktadır:
 “Biz niye bu kadar beklemişiz, bu kadar kolay mı olacaktı, keşki çok daha önce gelseydik”…

Maalesef vajinismus sorunlarının üzerini örtüp cinsel tedavilerini erteleyen, tedavilerden yıllarca kaçınan ve yıllarca bu ağır yükü gereksiz yere omuzlarında taşıyan hastalar, bu kadar kolay ve kısa bir zaman içinde sorunları çözüldüğünde “keşke çok daha önceden gelseydik, kendi başımıza aşacağımız bir durum değilmiş” demekten kendilerini alamazlar.

Yanlış veya eksik tedaviler umut kırıcıdır

Hastaların pek çoğu maalesef gittikleri yanlış yerlerde uygulanan, tecrübe ve bilgi sahibi olmayan hekimler tarafından yanlış tedavilerin kurbanı olmakta, sorunları çözülmek bir yana daha da büyümekte, hekim ve cinsel terapistlere olan güvenleri azaldığından ötürü de ileriki zamanlarda tedavileri düşünmemekte, evliliklerini “aseksüel” şekilde sürdürmeyi tercih etmektedirler.

Eğitim düzeyi yüksek olsa bile, hastalarımız arasında cinci hocalara, türbelere, şarlatanlara giden pek çok çift bulunmaktadır. Maddi ve manevi kayıplara uğramamak için vajinismus ve diğer cinsel sorunlar ile ilgili bilimsel çalışan doğru adresi baştan bulmak son derece önemlidir.

Vajinismus ve diğer cinsel sorunlar doğru merkezde, doğru cinsel tedavi ile % 100 çözümü olan problemlerdir.

İlk yapmanız gereken bu konuda bilimselliği olan merkezleri araştırmak, daha sonra da bir an önce tedaviye karar vererek harekete geçmek yani “tedaviye başlamak”. Göreceksiniz ki; siz de tedavi ettiğimiz tüm hastalarımız gibi bu sorununuzdan en kolay ve en rahat bir şekilde kurtulacaksınız.

Zaman içinde hamile kalmanız ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz geçmişte yaşamış olduğunuz tüm bu sıkıntıların üzerini örtecektir.

Vajinismus tedavisi sonrası dönem farklıdır…

Vajinismus tedavisi sonrası hayatınızda yepyeni bir sayfa açılacak; evliliğiniz çok daha iyi bir şekilde düzene girecek, hem kendinizi daha çok sevecek ve beğenecek, hem de eşinizin size olan sevgisi ve bağlılığı katlanarak artacaktır.

Daha fazla ertelemeden, artık yardım alma zamanı...

SORU SOR
Merkezimiz HakkındaVajinismus TedavisiCinselliği Ertelemeyin! Özğürleşin
0552 677 55 15
Bu web sitesi, web sitemizin kalitesini artırmak için istatistikler oluşturmak amacıyla veri toplamak için tanımlama bilgileri kullanır. Aşağıdaki butonlara tıklayarak veya Çerez Politikası sayfasını ziyaret ederek çerezlerimizi kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Herhangi bir seçim yapılmaması durumunda varsayılan "izin yok" seçeneği geçerlidir ve reddetme kullanıcı deneyiminizi sınırlamaz.
Kabul EtReddetÇerez Politikası