Toplumumuzda cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı hakkında pek çok yanlış ve abartılı bilgi, inanış vardır. Bu bilgiler gelişim döneminde kişilerin bilinçaltında yer ederek birtakım cinsel problemlere yol açabilir.

Başta vajinismus sorunu olmak üzere, cinsel mitler pek çok cinsel sorunun gelişiminde öncü rol oynamaktadır.

Cinsel Mit Ne Demek?

Cinsellikle ilgili yanlış, eksik veya abartılı bilgi ve inanışlara “cinsel mit” adı verilmektedir. Mit, İngilizcedeki “Myth”(Hurafe, yanlış inanış, batıl inanç anlamındadır.) kelimesinden gelir. Cinsellikle ilgili pek çok bilgi kulaktan kulağa, ağızdan ağıza dolaşırken birçok değişime uğramakta ve gerçeği yansıtmayan ifadelere dönüşmektedir. Böylelikle ortaya çıkan cinsel mitler, vajinismus dahil pek çok cinsel sorunun ortaya çıkmasında önemli rol oynar.

Örneğin vajinismus ile ilgili korkular, en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma, hatta ölme benzeri korkulardır. Cinsel hurafeler aslında sayılamayacak kadar çoktur. Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan vajinismus ve cinsellikle ilgili yanlış bilgilerin bir kısmı aşağıda ele alınmıştır.

En Sık Görülen Cinsel Mitler

Popüler cinsel mitlerden bazıları:

 • İlk gecenin çok ağrılı, acılı olacağı düşüncesi:
  İlk gecede çok ağrısı olanlar var, ilişkiden sonra 3 gün oturamayan, yürüyemeyenler var…” gibi söylentiler en sık duyulan cinsel mitler arasındadır. Kendisini ilk cinsel deneyimde rahat bırakan, ön sevişmede hazza ve gevşemeye odaklananlarda ağrı, acı diye bir şey yoktur. Vajina ve dış genital alan(vulva) haz sinirleri ile doludur.
 • “Vajinam normalden küçük ve dar”
  “Anahtar deliği kadar küçük bir delikten, bir salatalık büyüklüğünde bir organ nasıl geçecek” diyen gruptur. Vajina dışarıdan bakıldığında görülebilen bir organ değildir ve içerideki vajinal kanalı görmeniz pek mümkün değildir. Normalde alt ve üst duvarı bitişik duran vajinanız ilişki sırasında açılmakta ve genişlemektedir. Bu bölgedeki düz kaslarınız ve elastiki bağ dokunuz sayesinde vajinanız adeta bir akordeon gibi genişleme özelliğine sahiptir. Nitekim ortalama 8-10 cm uzunluğunda ve S harfi şeklinde olan vajina ilişkide düzleşerek 16-18 cm uzunluğuna kadar ulaşmaktadır. Yine vajina doğum sırasında bebeğin yaklaşık 10 cm çapındaki başı ile 48-52 cm uzunluğundaki bedeninin çıktığı kanaldır. Bu yüzden bu kadar esneyebilen bir bölgenin dar veya küçük olduğunu düşünmek son derece yanlıştır. Unutulmamalıdır ki vajinismus ismi öyle düşündürse de bir vajina problemi değil, bilinçaltı problemidir.
 • İlk gecenin çok kanamalı olduğu düşüncesi:
  İlk gecede kişi kendini son derece rahat bıraktığı zaman kanama hiç olmayabilir veya çok az miktarda olabilir. Ama kendini sıkan/kasan kişilerde penisin içeriye girmesi sırasında yırtılmalara bağlı olarak ağrı ve kanamaların normalden daha fazla olması doğaldır.
 • İlk gecede kızlık zarının patladığı düşüncesi:
  Kızlık zarı patlayan, çatlayan, kırılan bir yapı değildir. Vajinal girişe 2 cm uzaklıkta yaklaşık olarak 2 mm kalınlığında son derece ince bir zardır. İlk ilişki ile birlikte hafif bir şekilde esnemeyle birkaç mm’lik yırtılma sonrasında bazen birkaç damla kan gelir, çoğu zaman ise hiçbir şekilde kanamaz.
 • Penis Captivus(cinsel kilitlenme) olayı:
  İlginç olan cinsel mitlerden birisi de “penis captivus” olarak da bilinen, halk arasında cinsel kilitlenme denen olaydır. Yani cinsel ilişki sırasında içeriye giren penisin, vajinadaki kasların kasılması sonucunda kilitlenerek dışarıya çıkamaması olayı. Bu durum ağız birliği etmişçesine sanki vajinismus hastalarımızın yarısı tarafından ifade edilen cinsel bir korkudur ve en büyük hurafelerden birisidir. Çünkü hayvanlarda(özellikle köpeklerde) son derece normal olan cinsel kilitlenmenin, insanlarda oluşması mümkün değildir. Hayvanlardaki penis captivus olayında, erkek köpeğin penisi dişi köpeğin vajinasına girdikten sonra boşalır(ejekulasyon). Vajina içine atılan spermlerin dişi vajinasından geçerek dişideki yumurtayı dölleyebilmesi için erkeğin prostat bezinden salgılanması gereken bir takım maddelere ihtiyaç vardır. Bu durumda erkek köpeğin penisinde oluşan şişlik, sertleşmiş olan penisin dişi vajinası içerisinden çıkmasını yaklaşık bir saat süreyle engeller; böylelikle gebelik şansı artırılmış olur. Bu şekilde bir hadise, insanların üremesinde tabii ki görülmemektedir. Ancak bu konuda arkadaşlar arasında fıkra anlatır gibi yapılan bazı şakalar, akıllarda korkular oluşturarak cinsel sorunlara zemin hazırlamaktadır.
 • “Kızlık zarının kesilmesi ile tedavi olunabilirmiş” düşüncesi:
  Maalesef pek çok jinekolog tarafından yapılan kızlık zarının kesilerek çıkarılması operasyonu(hymenektomi) vajinismusu tedavi etmez, tam aksine problemi daha da büyütür. Kızlık zarı ameliyatla çıkartılan bir kadın durumunda hiç bir değişiklik görmeyince daha da hayal kırıklığına uğrayacak ve maddi-manevi olarak bir yıkım yaşayacaktır. Çünkü vajinismus bir vajina veya kızlık zarı problemi değil, bir bilinçaltı problemidir ve tedavi de bilinçaltındaki korkuların giderilmesine yönelik olmalıdır.
  Bu durumun istisnası, kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen problemlerdir. Kızlık zarı ile ilgili anatomik(fiziksel) sorunların varlığında cerrahi bazı operasyonlarla tedavi yoluna gidilebilir.
 • ”Vajinismus neden yalnızca bende var” düşüncesi:
  Vajinismus tüm dünyada sık olarak görülen bir cinsel işlev problemidir. Özellikle bizim ülkemizde dünya ülkelerine oranla çok fazla karşılaşılan bir problemdir. Bu problemin ülkemizde görülme oranı %10 civarlarındadır. Ülkemizde yaşayan kadınlarda görülen cinsel işlev bozuklukları içinde tedavi amacıyla merkezlere başvuranlarda en fazla rastlanılanı vajinismus rahatsızlığıdır.

Cinsel hurafeler vajinismus problemi haricinde, orgazm olamama, ağrılı cinsel ilişki, erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon sorunlarına kadar pek çok cinsel sorunda da rol oynayabilir. Cinsel hurafelerin birikimi olan, akıldaki yanlış ve olumsuz düşüncelerin düzeltilmesi, tedavilerdeki ilk ve en önemli adımdır.