vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Cinsel Mitler

Cinsel Mitler

Başta vajinismus sorunu olmak üzere, cinsel mitler pek çok cinsel sorunun gelişiminde öncü rol oynar.

‘Cinsel mitler’ ne demek?
Cinsellikle ilgili yanlış, eksik veya abartılı bilgilenmelere “cinsel mit” adı verilmektedir.
(İngilizcede Myth: Hurafe, yanlış inanış, yanlış inanç anlamındadır)
Mitler, Türkçeye hurafeler şeklinde de tercüme edilebilir.
Cinsel mitler = Cinsel Hurafeler, Şehir efsaneleri

Diğer bir ifade ile cinsel mitler, cinsellikle ilgili tüm yanlış ve abartılı bilgilere verilen isimdir. Pek çok cinsellikle ilgili olay “kulaktan kulağa, ağızdan ağıza” dolaşırken birçok değişime uğramakta ve gerçeği yansıtmayan ifadelere dönüşmektedir.

Cinsel mitler, vajinismus haricindeki tüm cinsel sorunların oluşmasında bile önemli derecede rol oynayan pek çok “şehir efsaneleri” ni içerir.

Örneğin vajinismus ile ilgili korkular, en çok kadının simgesel olarak zihninde aşırı büyüttüğü bir penis yüzünden çok acı çekme, parçalanma, hatta ölme korkularıdır.

Vajinismus ile ilgili cinsel mitler neler?
Vajinismus ile ilgili cinsel mitler (hurafeler), şehir efsaneleri oldukça yaygındır.

Kişilerin küçüklük çağlarından itibaren bilinçaltına yazılan bu tür yanlış ve abartılı düşünceler ileriki dönemlerde vajinismus için adeta bir zemin hazırlamaktadır.

Vajinismus ile ilgili bazı cinsel mitler:

  • Dar vajina düşüncesi: “Benim vajinam çok küçük (veya çok dar) bu yüzden ilişkiye giremiyorum” diye bir kavram genelde yoktur, çünkü vajina oldukça esnek bir yapıdır ve doğumda bir çocuğun 10 cm’lik başını çıkaracak kadar genişleyebilir. Bu kadınların hiçbir yapısal anormallikleri olmamasına karşın böyle düşünmeleri de doğaldır. Vajinismusun ortaya çıkışı çoğunlukla genital organların anatomik yapısıyla ilişkisizdir. Vajinismus hastaları arasında ‘dar vajina düşüncesi’ oldukça yaygındır.
  • İlk gecenin çok ağrılı ve kanamalı olduğu düşüncesi: İlk gecede kişi kendini son derece rahat bıraktığı zaman kanama hiç olmayabilir veya çok az miktarda olabilir. Yine, ağrı da yok denecek kadar azdır veya hiç olmayabilir. Ama kendini sıkan/kasan kişilerde penisin içeriye girmesi sırasında yırtılmalara bağlı olarak ağrı ve kanamaların normalden daha fazla olması doğaldır.
  • İlk gecede kızlık zarının patladığı düşüncesi: Kızlık zarı patlayan, çatlayan, kırılan bir yapı değildir. Vajinal girişe 2 cm uzaklıkta yaklaşık olarak 2 mm kalınlığında son derece ince bir zardır. İlk ilişki ile birlikte hafif bir şekilde esnemeyle birkaç mm’lik yırtılma sonrasında bazen birkaç damla kan gelir, bazen de hiçbir şekilde kanamaz.
  • Penis Captivus (cinsel kilitlenme) olayı: İlginç olan cinsel mitlerden birisi de “penis captivus” olayıdır. Yani cinsel ilişkide kilitlenme – cinsel ilişki sırasında içeriye giren penisin, vajinadaki kasların kasılması sonucunda kilitlenerek dışarıya çıkamaması olayı. Penis captivus miti ‘ağız birliği etmişçesine’ sanki vajinismus hastalarımızın yarısı tarafından ifade edilen cinsel bir korkudur ve en büyük hurafelerden birisidir. Çünkü insanlarda oluşması mümkün olmayan bu durum hayvanlarda (özellikle köpeklerde) son derece normal (fizyolojik) bir durumdur. Hayvanlardaki penis captivus olayında, erkek köpeğin penisi dişi köpeğin vajinasına girdikten sonra boşalır (ejekulasyon). Vajina içine atılan spermlerin dişi vajinasından geçerek dişideki yumurtayı dölleyebilmesi için erkeğin prostat bezinden salgılanması gereken bir takım maddelere ihtiyaç vardır. Bu durumda erkek köpek penisinde oluşan şişlik sertleşmiş olan penisin dişi vajinası içerisinden çıkmasını yaklaşık bir saat süreyle engeller; böylelikle gebelik şansı arttırılmış olur. Bu şekilde bir hadisenin insanların üremesinde gereği olmadığı için görülmemektedir. Ancak arkadaşlar arasında fıkra gibi anlatılan bazı espri veya şakalar akıllarda korkular oluşturarak cinsel sorunlara zemin hazırlamaktadır.

Cinsel mitler, cinsel sorunların sebebidir
Cinsel mitler vajinismus problemi haricinde, orgazm olamama, ağrılı cinsel ilişki, erkeklerde erken boşalma ve ereksiyon sorunlarına kadar pek çok cinsel sorunda rol oynayabilir. Akıldaki yanlış bilgilerin düzeltilmesi (bilişsel terapi) cinsel terapiler için ilk ve belki de en önemli adımdır.