vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Vajinismus Merkezi / Cinsel Terapiler & Evlilik Terapileri / Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık

Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık

Evlilik öncesi cinsel danışmanlık almak evlilikte ortaya çıkabilecek vajinismus, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki gibi problemlerin önüne geçebilir.

Cinsellik, mutlu bir evlilikte bulunması gereken en önemli unsurlardan biridir. Bu, evlilikte her şeyin cinsellikten ibaret olduğu anlamına gelmez, ancak cinselliğin evliliğin tamamlayıcısı olduğunu söylemek bu noktada daha doğru olacaktır.

Evlilik ve Cinsellik
Evliliklerde mutlu bir cinsel yaşam için, en önemli noktalardan biri cinsellik hakkında doğru bilgi sahibi olmaktır. Bu yüzden eşlerin sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaları için evlilik öncesi cinsel danışmanlık önemli bir yer tutmaktadır.

Cinsellik hakkında çiftlerin sahip olduğu yanlış ve eksik bilgiler cinsel yaşamlarında birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle toplumumuzda var olan cinselliğe bakış açısı çocukluk yıllarından itibaren kişilerin zihnine yerleşerek kişilerde birtakım cinsel işlev problemlerine neden olabilmektedir. Bu problemler de çiftlerin cinsel hayatlarına yansıyarak evlilik ilişkilerini de olumsuz etkileyebilmektedir.

İlk gece hikayeleri cinsel problemler ve vajinismus nedenidir…
Özellikle bizim toplumumuzda evliliğin ilk gecesinde yaşanacak cinsel ilişki çok fazla büyütülebilmektedir. Evlenmeden önce çevreden anlatılan ilk geceyle ilgili hikayeler, kişilerin cinsellik hakkında yanlış bilgiler edinmesine ve sonucunda cinsel ilişkiden korkmalarına neden olabilmektedir. Örneğin vajinismus hastalığı da bir ‘cinsel fobi’ olarak nitelendirilmektedir.

İlk gece hikayeleri ve Vajinismus
Kadınların ilk cinsel deneyim esnasında ağrı ve acı duyacağı, aşırı kanaması olacağı yönündeki inançları kendilerinde vajinismus, ağrılı cinsel ilişki, anorgazmi ve cinsel isteksizlik gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. İlk gece kaygısı yüzünden kadınların karşılaştığı bu tür cinsel problemler uzun yıllar sürebilmekte ve cinsel yaşamlarının yanı sıra evlilikte eşleriyle ilişkilerini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle ilk gece, çoğu çiftin hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Toplumumuzda ilk geceye verilen önem yüzünden ilişki denemelerinde ilk gece sorun yaşayan ve uzun yıllar bu sorunlarla mücadele etmek zorunda kalan çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle vajinismus hastalığı pek çok ülkeye göre ülkemizde daha sık olarak izlenmektedir.

Kadınların çocukluktan itibaren zihinlerinde ilk geceyle ilgili çok kanama olacağı, ağrı ve acının fazla olacağı, cinselliğin iğrenç ve acı veren bir şey olduğu, cinsellikten sadece erkeğin haz aldığı yönünde birtakım yanlış telkinler yer almaktadır. Bu korkuyla evlenen kadınlar ilk gecelerinde ve daha sonrasında cinsel hayatlarında büyük sorunlar yaşayabilmektedir.

Erkeklerdeki Cinsel Sorunlar İçin Cinsel Danışmanlık
Her ne kadar daha çok kadınlarda gözlemlense de, ilk gece korkusu yalnızca kadınlara özgü bir durum değildir. Erkeklerin de ilk geceyle ilgili birtakım endişe ve kaygıları bulunmaktadır. Erkeklerde var olan ilk ilişkide başarısız olma korkusu onlar için de ilk geceyi kabusa çevirebilmektedir. Bu durumda erkekler ilk ilişki deneyimlerinde yaşadıkları performans kaygısıyla sertleşme sorunu, erken boşalma ve cinsel isteksizlik gibi birtakım problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Hatta ilk gece yaşadıkları bu problem diğer kişilerin zihninde tüm ilişkilerinde bu sorunu yaşayacakları yönünde bir izlenim oluşturabilmektedir. Bunun sonucunda da erkekler de cinsel yaşantılarında uzun yıllar süren birtakım problemler yaşayabilmektedir.

Evlilik öncesi cinsellik ve cinsel danışmanlık
Toplumumuzda var olan değerler hala evlilik öncesi cinsel ilişkiye sıcak bakmamaktadır. Bu bakış açıları yüzünden çiftler çoğunlukla evlenmeden önce cinsel ilişki denemekten uzak durmaktadır. Hatta bazı çiftler aralarında hiç cinsellik yaşanmayacakmış gibi bu konular hakkında konuşmamakta ilk geceye kadar cinsellikle ilgili her meseleyi yok sayabilmektedir. Çiftler inandıkları kültürel değerler veya inançları yüzünden evlilik öncesinde cinsel deneyime sıcak bakmayabilirler, ancak evlilik öncesinde bu konuda konuşmaları, cinsellik adına birbirlerini tanımaları önemlidir. Bu sayede çiftler evlilik sonrasında sorun yaşamamak adına problemlerini tespit edip, çözüm arayışına girmelidirler.

Evlilik öncesi cinsel danışmanlık önemlidir…
Evliliklerde cinsel sorunlar yaşamamak için, çiftlerin cinsellikle ilgili doğru bilgilere sahip olması son derece önemlidir. Bu durumda evlilik öncesi cinsel danışmanlık önemli bir yere sahiptir. Çiftlerin ilk gecelerinde ve daha sonraki cinsel yaşantılarında sorun yaşamamak için cinsellik alanında uzman kişiler tarafından bilgilendirilmesi problemlerin ortaya çıkmasını engellemektedir.
Ülkemizde her ne kadar yaygın olarak kullanılmasa da evlilik öncesi cinsel danışmanlık hizmeti yeni yeni uygulanmaya başlamıştır. Çiftler, cinsel bilgilerinin yetersiz olduğunu düşünüyorlar ve ilk geceyle ilgili birtakım korku ve endişelere sahiplerse, cinsel danışmanlık hizmeti almaları, evliliklerinde cinsel sorunlar yaşamamaları ve cinselliklerini daha sağlıklı yaşayabilmeleri açısından şarttır.
Vajinismus, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki gibi sorunların evlilikte ortaya çıkmasının önlenmesinde evlilik öncesi cinsel danışmanlık, daha sonradan ortaya çıkan cinsel problemlerin tedavisine göre çok daha kolay ve zahmetsizdir.