vaginismus centerAzərbaycan VaginizmArabia Vaginismuscentre vaginismeDie Vaginismus – Behandlung

Evlilik Terapileri

Bu bölümde vajinismus gibi cinsel sorunlar sonrası veya cinsel sorunlar olmaksızın ortaya çıkan evlilik ile ilgili sorunlarda ‘evlilik terapileri’ ele alınmaktadır.

Evlilik, birbirini seven iki insanın yeni bir hayata başlamak için attıkları aslında sadece ilk adımdır. Her çift evliliklerine başlarken mutlu ve sorunsuz bir evliliğin hayalini kurmaktadırlar. Ancak, hayatın her alanındaki ilişkilerde olduğu gibi evliliklerde de başarılı bir ilişki kolay değildir.

Aslında her insan, doğuştan yarım ve yalnızdır. Evlilik ise insanın kayıp olan yarısını bulma arayışıdır. Bu yüzden evliliği bütünleşmek, tamamlanmak olarak da tanımlayabiliriz.

Evlilik Terapisi Nedir?
Evlilik terapisi veya çift terapisi çiftlerin birbirleriyle olan etkileşimleri sonucunda yaşanan anlaşmazlıkları çözmelerine yardımcı olmada kullanılır. Evlilik terapileriyle çiftler bir terapist eşliğinde ilişkilerini etkileyen durumları, ilişkideki problemlerinin yanı sıra güçlü olan yanlarını da görebilme fırsatı bulur.

Mutlu bir şekilde kurulmuş evlilikler bile zaman içinde birtakım sorunlara maruz kalabilmektedirler. Her evlilikte sorunlar yaşanır, ancak bazı sorunlar çiftlerin kendi başlarına çözemeyeceği bir hale dönüşür ve bunun sonucunda çiftler birbirlerini çok sevseler bile evliliklerini bitirmeyi düşünebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki, hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen her çift evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Problemler kendi başlarına çözülemeyecek bir hal aldığında çiftlere en önemli tavsiyemiz bir uzman tarafından profesyonel destek almak amacıyla evlilik terapilerine başvurmalarıdır.

Vajinismus ve diğer cinsel sorunlar evlilik problemlerine neden olabilir
Vajinismus gibi cinsel sorunlar evlilik sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle vajinismus gibi cinsel problemleri yaşayanların erken dönemde davranarak bir profesyonel destek almaları şarttır. Vajinismus sorunu günümüzde doğru tedavi teknikleri ile %100 tedavi edilmektedir.

Birbirini severek evlenen çiftler bile evliliklerinde birtakım problemler ve anlaşmazlıklar yaşayabilirler. Bu problemler çözülmediği takdirde zaman içinde birbirlerine ve evliliklerine zarar vermeye başlayabilir. Bu durumda da çiftlerin birçoğu maalesef sorunu çözmek yerine sorunlardan kaçmak için en kestirme yol olan boşanmaları tercih edebilmektedir. Günümüzde fazlasıyla artan boşanma oranları maalesef evlilik kurumunun yavaş yavaş önemini yitirdiğini gözler önüne sermektedir. Özellikle vajinismus, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunu yaşayanlarda cinsel sorunlar zamanla büyümekte ve bir evlilik sorunu haline gelebilmektedir.

Boşanmak tek çare değil…
Evliliklerin bitmesi hem maddi hem de manevi anlamda çiftler açısından aslında çok büyük bir yıkımdır. Problemler çözülmemiş, sadece olduğu yerde bırakılmış ve hatta bu problemler yüzünden kişi yıllarını paylaştığı en yakın dostu, hayat arkadaşından vazgeçmiştir. Evliliğin bitmesi sonucunda yaşanan en üzücü durum ise evliliğin değerinin eşler tarafından çok geç anlaşılmış olmasıdır. Bu durumda evliliklerine belki de son bir şans vermek, sevdiği insandan vazgeçmemek için son bir şansı denemek gerekmektedir. Bu durumda çiftlerin problemlerini çözmede kendilerine aslında yol gösterici olacak profesyonel bir destek almaları son derece önemlidir.

Vajinismus ve evlilik terapisi
Eğer çift bir cinsel ilişkiye girememe problemi olan vajinismusa bağlı bazı ailesel sorunlar yaşıyorsa vajinismus sorununun tedavisi ile evlilik sorunları da ortadan kalkacaktır. Ancak evlilik sorunları oldukça artmış ve vajinismus sorunundan daha öteye geçmişse öncelikle ‘evlilik terapisi’ uygulanmalıdır. Bu şekilde çiftlerin öfkesi azalacak ve daha sonra uygulanan vajinismus tedavisi ile problem kökten çözümlenecektir. Vajinismus problemi çözümünde geç kalınmaması önemlidir.

Evlilik terapileri neden gereklidir?
– Her şeyden önce çiftler evlilik terapilerine başvurarak sorunlarını tarafsız bir kişinin gözetiminde konuşabilme imkanına sahip olurlar. Çiftler evlilik terapileri sayesinde ilişkileri içinde kendi pozisyonlarını, evliliğe katkılarını ya da verdikleri zararları tarafsız bir şekilde daha net olarak görebilirler.

– Bir evlilik terapisti veya danışmanı, çiftlere evlilikte var olan sorunlarının aslında tek tek bireysel sorunlar değil de çiftlerin ortaklaşa sorunları olduğunu görmelerine yardımcı olur.

– Evliliklerde problem yaşayan çiftlerin bu problemlerini kendi aralarında konuşmaları çok önemlidir. Ancak çoğu zaman çiftler bu konuşmayı tek başlarına başaramazlar ve konuşmalar tartışma ve kavga halini alır. Evlilik terapileri çiftlerin birbiriyle iletişim kurmalarında bu sayede problemlerini çözüme kavuşturmalarında destek sağlar.

– Evlilik ve çift terapilerinin en güzel yanı çözümlerin etkisinin uzun vadeli olmasıdır. Terapiye katılan kişiler kendileri ve eşleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaktadırlar. Evlilik terapileri sonucunda çiftler, problemlerle baş edebilme becerileri kazanarak sadece o anda yaşanan durumun değil, sonrasında yaşanacak problemlerle de baş edebilme yeteneği kazanırlar.

Evlilik terapileri için profesyonel bir destek almaktan çekinmeyiniz…
Evlilik terapilerine düzenli olarak katılan pek çok çiftin ilişkilerini kurtarmak ve geliştirmek anlamında birlikteliklerine fayda sağladığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Unutulmamalıdır ki, evlilik kişilerin hayatında verdikleri en önemli kararlardan biridir. Evliliği başlatmak kadar sürdürmek de büyük bir meziyettir. Bu yüzden anlaşmazlıkları tek başlarına çözemeyen çiftlerin evliliklerini sürdürmeleri için bir uzman tarafından destek almaları da son derece önemlidir.

Evlilik terapileri mi cinsel terapi mi öncelikli olmalı?
Vajinismus gibi bir cinsel soruna bağlı evlilik problemleri ile yüz yüze kaldığınızı düşünüyorsanız, vajinismus tedavisi ile sorununun tam olarak çözüldükten sonra evlilik ile ilgili sorunlarınızın pek çoğu da kendiliğinden çözüme kavuşacak, belki de evlilik terapisi almanıza bile gerek kalmayacaktır. Ancak evlilik ile ilgili sorunlarınızın çok fazla arttığını düşünüyorsanız, vajinismus tedavisine geçilmeden önce evlilik terapileri almanızda fayda olacaktır.