Vajinismus bir çift sorunudur. Hem kadınlarda hem de erkek eşlerde ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Bazen erkek eşlerde çok daha fazla psikolojik sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Çözüme tam olarak kavuşmaması durumunda boşanmaya kadar gidebilen evlilik sorunlarına dönüşebilir. Bu nedenle sorun fark edildikten sonra mümkün olan en erken dönemde tedavi şarttır, ihmal edilmemelidir.

Vajinismus Eşleri İlişkide Neler Hisseder?

Vajinismus eşleri de ilişkide hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Sevdikleri eşleri ile birleşme anı geldiğinde “sanki o bölge tamamen kapalıymış, darmış, sanki penis içeri girerken duvara çarpıyormuş” gibi hisler yaşar ve bu duruma da bir türlü anlam veremezler.

Başarısız her ilişki denemeleri sonrasında ise iki taraflı hüzün, sıkıntı, çaresizlik ve pişmanlık duyguları çiftlerin tüm psikolojilerini etkiler. Zaman içinde vajinismus problemi yalnızca bir cinsel ilişki problemi olarak kalmayıp çiftlerin tüm sosyal hayatlarını ve evliliklerini etkileyecek boyutlara taşınmaktadır. Hem kadın hem de erkek eş arasında öfkelenmeler, sudan sebeplerle tartışmalar sık olarak izlenmektedir.

Evlilikte Cinsellik Önemlidir!

Cinsellik, aile bütünlüğünün temel unsurlarından birisidir. Bu nedenle cinselliğin eksikliği durumunda birbirini domino taşı gibi zincirleme olarak etkileyecek problemler ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus hastalığının üstesinden gelmek için evde kendi başlarına çalışan bayanlar zaman içinde sıkılabilmekte ve bu sorunun kendi başına çözülememesi kendilerinde olan umutsuzlukları, karamsarlıkları daha da artırabilmektedir.

Aşırı Anlayışlı Erkek Eşler, Çözümü Geciktirir!

Pek çok eş aşırı sabırlı ve aşırı anlayışlı davranmakta, sorunu kabul etmemekte, görmezlikten gelmekte, hatta böyle bir problem için tedaviye gerek olmadığını dahi düşünmektedir. Bu tür tedavi dirençleri boş yere yılların harcanmasına neden olur. Vajinismus mutlaka profesyonel destekle çözüme kavuşan bir problemdir.

Eşi Küçümseme, Aşağılama Asla Kabul Edilemez

Bazı erkeklerin eşlerine söyledikleri “Bu sorun sende bitiyor, bunu ancak sen aşabilirsin, başka kimse sana yardım edemez…” gibi söylemler maalesef yangına körükle gitmekten başka bir şey değildir. Bunun yerine bir an önce sorunu kabul etmek ve vajinismusun üstesinden gelmek için harekete geçmek daha doğru bir tavır olacaktır.

Hem evliliğin ileride gelişebilecek çözümsüz sorunları ile karşı karşıya kalmamak hem de bu problemin daha da büyümemesi açısından vajinismus hastalarına mutlaka profesyonel destek almalarını önermekteyiz.

Vajinismusta Eş Desteği

Vajinismus sorunundan kurtulmanın anahtarlarından birisi de çift olarak hareket etmektir. Vajinismusta erkek eşler daima pozitif, motive edici, destekleyici olmalıdır, bu şarttır.

Kliniğimizde hastalarımızın çift olarak tedaviye katılma zorunluluğu yoktur. İş yoğunluğundan ötürü vajinismus tedavisine katılamasalar bile eşlerini gün içinde arayarak destek vermeleri çok önemlidir. Erkek eşlerin tedaviler konusunda aktif olmaları, eşlerine bu konuda teşvik edici bir şekilde yaklaşmaları da önemlidir. Zira sorunun kendiliğinden düzelmeyeceği kesindir.