Vajinismus tedavileri ülkemizde genelde özel merkezler tarafından verilmektedir. Vajinismus tedavisi fiyatları, merkezden merkeze göre değişebilmektedir.

Bazı vajinismus merkezleri seans ücretlendirmesi, bazıları ise tedavinin tamamı için bir paket ücret tarifesi uygulamaktadırlar:

  • Seans ücretlendirme: Vajinismus tedavileri çoğu merkez için uzun sürmektedir. Bu yüzden uzayan tedaviler maddi açıdan sorun teşkil edebilir. Toptan bakıldığında paket ücretlendirmeye oranla çok daha pahalıya gelebilir. Maliyetler uzayan tedavilere bağlı olarak artmaktadır. Vajinismus tedavi seansları genelde 40 – 45 dakikadır.
  • Paket ücret tarifesi: Paket ücretlendirme ilk seansta yapılan jinekolojik değerlendirme sonucunda vajinismusun derecesine göre belirlenmektedir. Bu sistemde, vajinismus tedavi süresi uzasa da maliyet artışı ortaya çıkmaz.

Görüldüğü üzere vajinismus tedavi ücretleri için paket ücretlendirme tarifesi daha mantıklıdır.

Vajinismus tedavisi fiyatları, tüp bebek işlemleri ile kıyaslandığında daha ucuzdur

Vajinismus tedavisi, tüp bebek uygulamalarına göre daha ucuzdur. Cinsel terapiyi kabul etmeyerek yalnızca tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen vajinismus hastaları vardır. Tüp bebek tedavi masrafları ortalama olarak 8.000 ile 12.000 TL arasında değişmektedir. Bu da vajinismus tedavi ücretlerine göre çok daha fazla bir meblağdır. Kaldı ki; tüp bebek tedavilerinde gebelik başarı oranı %40’larda iken, vajinismus tedavileri doğru ve bilimsel tekniklerle uygulandığında %100 başarı sağlar.
Ayrıca, tüp bebek tedavilerinde kullanılan hormon ilaçlarının pek çok yan etkileri mevcuttur ve tüp bebek tedavileri sonrası oluşan gebeliklerdeki riskler normal yolla olanlara göre çok daha fazladır. Tüm bu nedenlerle vajinismus sorunu nedeni ile çiftlere tüp bebek tedavileri gibi kısırlık tedavilerini asla önermemekteyiz. Vajinismus bir üreme sorunundan çok, cinsel sağlık problemidir.