Pek çok mail’de yurt dışında yaşayan vajinismus hastalarımızdan aşağıdakine benzer sorular almaktayız:

’Yurt dışında yaşıyorum ve vajinismus hastasıyım. Buradaki doktorlar beni anlamıyorlar ve halen vajinismusu yenemedim. Çözüm için Türkiye’ye gelebilir miyim?’’

Kesinlikle evet. Vajinismus her ne kadar tüm dünyada görülen bir cinsel işlev bozukluğu olsa da bizim ülkemizde çok daha yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle daha geniş hasta portföyüne sahip merkezler bu konuda çok daha fazla bilgi ve tecrübeye de sahiptir.

Türkiye’de Vajinismus Tedavisi

Batılı ülkelerde vajinismusun nedenleri arasında en sık olarak cinsel taciz, tecavüz, ve gizli eşcinsellik bulunmaktadır. Bizim kültürümüzde ise durum farklıdır.

Bizim ülkemizde vajinismus sebepleri olarak daha çok cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili yanlış bilgiler(cinsel mitler), toplumsal tabular, kültürel, ahlaki ve dini sebepler/baskılar yer alır. Bizim kültürümüz ve değer yargılarımız ile ilgili konuları yabancı hekimlerin anlaması çok kolay değildir. Bu nedenle vajinismus sorunu yaşayan yurt dışındaki yurttaşımızın, bu sorunu kendi öz kültürünü bilen bir terapist ile çözmeye çalışması başarı şansını artıracaktır.

Dil ve İletişim Sorunu

Diğer bir konu da yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızın yaşadıkları dil ve iletişim sorunudur. Terapilerde, dil engelinden dolayı anlaşamama, başarıyı engellemektedir. Çünkü cinsel terapilerde aynı dili paylaşma, hatta aynı kültürel özellikleri taşıma empati kurmayı sağlayan önemli konulardır.

Tedavi Masrafları

Yurt dışında yaşayan vajinismus hastaları, ülkemizdeki fiyatların daha ekonomik olmasından ötürü de ülkemizi tercih etmektedir. Yurtdışında vajinismus tedavileri daha maliyetlidir. Örneğin ABD’deki vajinismus tedavi fiyatları ortalama olarak 10.000 – 15.000 dolar civarındadır.

Tüm bu sebeplerden ötürü de yurt dışında yaşayan, başta vajinismus olmak üzere çeşitli cinsel sorunları olan pek çok hastamız kendi yıllık izinlerinde tedavi amacıyla ülkemize gelmektedirler. Ülkemizdeki sağlık sistemi ve hekimlerin pek çok alanlardaki bilgi ve deneyimleri birçok batılı ülkeden çok daha iyi konumdadır.

Yurt Dışından Ülkemize Gelecek Vajinismus Hastalarımıza

Hera Klinik’te 2003 yılından bu yana 8000’in üzerinde hastamız, başta vajinismus olmak üzere cinsel sorunlarını başarı ile tedavi ettirmiştir. Vajinismus terapileri ortalama 3 gün sürmekte, bu süre çok ileri(ağır) vajinismus hastalarında 5 güne kadar uzayabilmektedir. Yurt dışından gelecek olan hastalarımıza 5 ile 7 gün arasında gelinecek kliniğe göre İstanbul, İzmir veya Ankara’da geçirmek için zaman ayırmalarını öneririz. Terapiler her gün üst üste olmakta ve bunlara günde 1.5 – 2 saatinizi ayırmanız gerekmektedir.

Özellikle son yıllarda kliniğimize; başta Almanya olmak üzere Avusturya, Hollanda, Fransa, ABD, Orta Doğu ülkeleri, Azerbaycan, Körfez ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkelerinden pek çok vajinismus hastası başvurmaktadır. Vajinismus ve cinsel sorunlarla ilgili olarak Almanca, Arapça, Azerice ve İngilizce web sitelerimiz mevcuttur.

Yurtdışından vajinismus tedavisi için İstanbul, Ankara ve İzmir kliniklerimize gelen tüm hastalarımıza konaklama(otel rezervasyon) ve havaalanı-klinik ulaşımlarında da destek verilmektedir. Tüm merkezlerdeki tedavi yöntemlerimiz de birebir aynıdır.