Vajinismus tanısının doğru şekilde konulması, uygulanacak tedavi yönteminin seçimi ve tedavinin başarısı açısından son derece önemlidir.

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konur?

Vajinismus teşhisi, alanında uzman ve deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan, ortalama 15 saniye süren, son derece basit bir jinekolojik değerlendirme sonrasında konulabilmektedir. Jinekolojik inceleme sırasında herhangi bir alet kullanılmaz, yalnızca basit bir görsel değerlendirme yapılır.

Aslında ağrılı ilişki, cinsel isteksizlik ve orgazm sorunları gibi tüm cinsel ilişki problemlerinde, sorununun kaynağının tam olarak açığa çıkartılabilmesi öncelikle bir jinekolog muayenesi gerekir.

Jinekolog Korkusu Nasıl Yenilebilir?

Vajinismus sorunu olan kadınlar jinekolog doktora muayene olmakta sıkıntı çekebilirler. Aynen ilişkide olduğu gibi jinekolojik değerlendirme sırasında da gereksiz yere kontrolsüz, refleks hareketlerde bulunabilirler. Ne var ki bu kaygıların çoğu yersizdir. Muayenede yapılacakların dürüstçe hastaya tek tek anlatılacağı, jinekolojik muayene işleminin ağrısız olacağı, herhangi bir alet kullanılmayacağı ve değerlendirmenin yalnızca 15 saniye civarında süreceği düşünülürse, endişeye gerek olmadığı da görülebilir.

Pek çok genital anatomik problem çiftlerde cinsel ilişkiye girememeye sebebiyet verebilmektedir ki, bunun tespiti ile kişinin aylarca hatta bazen yıllarca gereksiz yere psikoterapi almasının önüne geçebilir.

Vajinismus Teşhisi Hastanın Kendisi Tarafından Bile Konulabilir

Cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayan pek çok hasta, vajinismus tanısını tamamen kendi başlarına internet sitelerindeki bilgilere bakarak koyabilmektedir. Ancak vajinismus teşhis ve tanısı kesin olarak bir jinekolojik değerlendirme sonrasında konulabilir. Jinekolojik değerlendirmede cinsel ilişkiye girememeye neden olan fiziksel sebeplerin varlığı da ortaya çıkartılabilir. Böylelikle uygulanacak doğru tedavi tekniği de belirlenmiş olacaktır.

Hastalarının pek çoğu vajinismus hastalığının ismini ilk kez, bu durum kendi başlarına geldiği zaman öğrendiklerini ifade etmektedirler. Pek çoğu da ince araştırmalarıyla vajinismus tanısını kendi başlarına yapabilecek kadar bilgi düzeyine ulaşmaktadır.