Vajinismus ve gebelik kelimeleri yan yana geldiğinde size biraz garip gelebilir. Nitekim vajinismus problemi yaşayıp eşleriyle hiçbir şekilde cinsel ilişkiye giremeyen kadınların normal yollarla gebe kalma olasılıkları son derece azdır. Çünkü gebelik oluşabilmesi için yeterli bir miktarda spermin vajina içerisine bırakılması gereklidir. Ancak yine de vajinismus kadınları, birleşmesiz sevişme sonrası eşlerinin vajina dışına boşalması ve spermlerin yüzme hareketinin bir sonucu olarak, oldukça nadir de olsa gebe kalabilirler.

Tam Bir Cinsel İlişki Olmadan Gebelik Nasıl Oluşuyor?

Vulva(dış genital alan) bölgesine ejekulasyon(meninin boşalması) sonucu atılan spermler yüzme kabiliyetleri ile vajinaya, vajina içinden de rahim ve sonrasında tüplere ulaşır. Tüplere ulaşan bu spermler, eğer yumurtlama dönemi ise yumurtalıklardan atılmış bir yumurtayı dölleyip gebeliği başlatabilir.

Bu şekilde, bakire birisi bile hamile kalabilir. Bu son derece ender görülen bir durum olmasına rağmen, mucizevi bir şekilde, tedavi olmamış vajinismus hastalarında da bu yolla hamilelik ortaya çıkabilmektedir.

Ancak şans eseri gebe kalıp çocuk sahibi olsa dahi, Hera Klinik’e başvuran pek çok kadın, ikinci bir doğumu düşündüğünü ve sorunlarını aşmak için cinsel tedavi görmek istediğini belirtmektedir.

Özetle, nadiren de olsa, vajinismus hastaları da aşağıdaki şekillerde hamile kalabilirler:

  • Dışa boşalma ile dökülen menideki spermlerin yüzme kabiliyeti ile,
  • Yarım ilişki olması, yani penisin yalnızca bir kısmının vajina içine girmesi ile,
  • Evlilik süresinde yalnızca bir veya birkaç ilişkinin olması ve bu ilişkilerden sonra gebelik ortaya çıkması ile,
  • Sancılı, ağrılı bir şekilde de olsa ilişki yaşanabilmesi ile…

Vajinismus ve Kısırlık Tedavileri

Vajinismus hastalarının bir kısmı da tüp bebek ve aşılama tedavileri ile gebelik şanslarını artırma yoluna gitmektedir. Bu yanlıştır. Çünkü hem kısırlık tedavileri daha uzun ve tedavi sırasında kullanılan ilaçların yan etkileri daha fazla, hem de tüp bebek tedavilerindeki maliyetler daha yüksektir. Kaldı ki; aşılama ile gebelik başarısı ortalama %10, tüp bebek tedavisi ile de %40’lardadır.

Vajinismus problemi, 2003 yılında kurulan; İstanbul, Ankara ve İzmir’de faal olan kliniklerimizde bilimsel ve yoğunlaştırılmış bir tedavi programı ile ortalama olarak 3 günde aşılmaktadır. İleri düzeydeki vakıalarda ise tedaviler 5 – 6 güne kadar uzayabilir.

Unutulmamalıdır ki vajinismus her ne kadar çocuk edinmeye engel bir durum ise de, öncelikle bir cinsel sorundur. Ve direkt olarak bir kısırlık(infertilite) problemi değildir.

Gebelikte Vajinismus Tedavisi

Vajinismus sorunu yaşayan, hiç ilişkiye girmeden gebelik sürprizi ile karşılaşan çiftlerden bahsetmiştik. Vajinismus sorunu mevcutken gebelik oluşması durumunda vajinismus tedavileri doğumdan sonraya ertelenebilmektedir. Bununla birlikte, günümüzde gebeliği riskli grupta olmayanlarda, gebelik döneminde bile vajinismus tedavisi mümkündür.