Klitoris, vajinada her iki küçük(iç) dudağın üstte birleştiği noktada; dışarıdan bakıldığında görülen baş kısmı, doku içerisine gömülü gövdesi ve her iki yöne uzanan bacak kısımları ile kadınlarda cinsel hazzı ve orgazmı sağlayan temel organdır.

Cinsel ilişki sırasında aynı erkeğin penisi gibi kanla şişerek genişlemekte, ve buradan aldığı uyarının beyne taşınması ile orgazm fonksiyonu gerçekleşmektedir.

Klitoral Orgazm ve Vajinal Orgazm

Kadınların bir kısmı yalnızca klitoris uyarısı ile dıştan sürtünerek orgazmı yaşayabilirler. Buna klitoral orgazm adı verilir. Sürtünme genelde elle, penisle, yabancı bir cisimle veya partnerin vücudu ile olur. Vajinismus olan kadınların büyük kısmı cinsel birleşme denemeksizin yalnızca dıştan sürtünme yolu ile bu şekilde orgazm yaşarlar.

Kadınların bir diğer kısmı ise ilişki sırasında penis vajina içerisinde gidip gelirken orgazm olabilirler. Buna vajinal orgazm adı verilir.

Vajinismus Çiftlerinde Cinsel Hayat

Vajinismus sorunu yaşayanların pek çoğu cinsel ilişkiye giremediği için vajinal orgazmı yaşayamazken, dışarıdan elle uyarı ile klitoral orgazm olabilmektedirler. Eş ile veya kendi başına klitoris uyarısı ile yaşanan orgazm tam olmasa bile, iyi düzeyde bir tatmin duygusu yaşatabilir. Yıllarca evli olup, yalnızca bu şekilde tatmin olma yoluna giden pek çok çift vardır.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların pek çoğu tam bir birleşme olmasa bile eşleri ile renkli sayılabilecek bir cinsel hayata sahiptirler. Hatta vajinal birleşme denemeksizin; oral seks, anal ilişki gibi pek çok kişi için sıra dışı sayılabilecek ilişkiler dahi gerçekleşebilmektedir.

Bazı vajinismus çiftleri ise zamanla tamamen cinsel ilişkiden uzaklaşmaktadır. Erkek ve kadında cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkabilir. Cinsel isteksizlik ve uyarılma azlığı kadında vajinal kuruluk, erkekte ise sertleşme problemleri ile kendisini gösterebilir.

Klitoris, erkek penisinden bile çok sayıda sinir hücresine sahiptir. Bu nedenle belki de kadınların cinsel ilişki sırasında hissettikleri haz erkeklerden daha fazla olabilir. Ancak genital alanına asla dokunmak istemeyen, hatta aynaya bile bakamayan vajinismus kadınında hazzın zamanla azalması normaldir.

Vajinismus sorunu olsa bile kadının kendisini mastürbasyon yolu ile keşfetmesi, kendi vücudunu mutlaka tanıması gereklidir. Aşırı tabularla yetiştirilmiş kadınlarda ise bu son derece zor ve zahmetlidir. Yetiştirme tarzındaki yanlışların giderilmesi, doğru cinsel bilgilendirmenin sağlanması, klitoris, kızlık zarı ve cinsellik ile ilgili yanlış bilgilerin düzeltilmesi vajinismus hastalarının tedavisindeki belki de ilk aşama olmalıdır.