Vajinismus ve vajina kelimeleri çoğu kez birbirine çağrışım yapmaktadır. Peki vajinismus bir vajina sorunu mudur?

Vajinismus, istem dışı kasılmalara bağlı olarak gelişen bir cinsel sorundur. Kasılmalar tüm vücutta olabileceği gibi genelde vajinanın 1/3 alt kısmında yer almaktadır. Bu yüzden ilişki gerçekleşemez. Bir başka tarife göre de, vajinismus, vajina içine yabancı cisim alamamadır. Bu yabancı cisim parmak, fitil, tampon veya eşin penisi olabilir.

Vajina Nasıl Bir Organdır?

Vajina 8 ile 10 cm arasında uzunluğunda, enleme ve uzunlamasına genişleme kapasitesine sahip, bağ ve kas dokularından oluşan bir organdır. Cinsel ilişki ve doğumun gerçekleştiği bir geçiş bölgesidir. Aynı zamanda rahimden çıkan adet kanı da vajina yolu ile dışarı taşınmaktadır.

Vajina içinde “ruga vagina” adı verilen cilt katlantıları bir taraftan cinsel ilişkideki hazzı arttırmakta, diğer taraftan kanalın esnemesine, genişlemesine neden olmaktadır.

Vajina içinde hazzın en yoğun yaşandığı alanlar giriş kısmıdır. Derine inildikçe haz azalmaktadır. Vajinanın en dip kısmı rahim ağzı tarafından kapatılmakta ve en derindeki dört kısmı da “forniks vajina” adı verilen kör ceplerle sonlanmaktadır.

Vajinismusta Problem Beyinde mi, Vajinada mı?

Vajinismus kelimesi her ne kadar vajinayı çağrıştırsa da, aslında çoğu zaman beyin ile ilişkilidir. Beyinden kalkan sinirlerin uyarısı ile oluşan vajinal kas kasılmaları sonucunda cinsel ilişki gerçekleşememektedir. Cinsel birleşmenin vajinanın doğuştan gelen kusurlarına bağlı olarak gerçekleşememesi son derece nadir görülmektedir.

Vajina Darlığı, Doğuştan Gelen Vajina Problemleri ve Vajinismus

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların pek çoğu vajinalarının dar olduğu yönünde bir düşünceye sahiptir. Yapılan jinekolojik muayenelerde vajina darlığı çok nadir görülmektedir. Bu nedenle vajina darlığı kuruntularının çoğu boştur.

Doğuştan gelen vajina yapısı ile ilgili kusurlar ise oldukça nadirdir. Bunlar:

  • Vajinanın doğuştan dar olması(müllerian agenezi),
  • Vajina içerisinde yer alan bölmeler(vajinal septum),
  • Vajina içerisinde yer kaplayan oluşumlar(bartholin kistleri, vajinal kistler, vajina içine doğmuş myomlar, genital dev kondilomlar) şeklinde sayılabilir.

Ancak bu durumlar tüm vajinismus hastaları içerisinde %1’den daha az bir oranda izlenmektedir. Vajinismus hastalarının daha ilk seanslarında yapılan jinekolojik incelemelerinde, vajina ile ilgili doğuştan gelen sorun görülürse cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Vajinismus sorununa yol açabilecek vajina darlığı varsa genişletme ameliyatları, vajina içerisinde “septum” adı verilen ara bölmeler varsa bunların ameliyatla kesilip çıkartılması gibi cerrahi işlemler tercih edilmektedir.

Vajinismus Genelde Vajina İle İlgili Bir Sorun Değildir

Vajinismus çoğu zaman bir vajina veya kızlık zarı sorunundan çok, geçmişte alınmış negatif cinsel mesajlara bağlı bir kaygı sorunudur. O yüzden vajinismus hastalarına daha ilk seansta yapılan basit bir jinekolojik muayene kesin tanı koydurucudur. Muayene ile kızlık zarı veya vajina ile ilgili anatomik engellerin olup olmadığına bakılmaktadır.

Özet olarak; vajinismus sorunu vajina veya kızlık zarı ile ilgili doğuştan problemlere bağlıysa mutlaka cerrahi yöntemlerle tedaviye başlanmalıdır. Ancak çoğu zaman bu tür ameliyatlara gerek kalmaksızın, uygulanan cinsel tedaviler ile kalıcı çözüme ulaşılabilmektedir.