Vajinismusta tedavi amacıyla klinikler tarafından en sık olarak verilen çalışmalar parmak egzersizleridir. Her ne kadar kliniğimizdeki hastalara parmak egzersizleri yaptırmıyor olsak da, hastalar tarafından sıkça sorulduğu için bu konuyu ele aldık.

Vajinismus tedavisi için parmak egzersizlerinde amaç nedir?

Çoğu vajinismus hastası genital bölgesini ve vajinasını tanımamaktadır. Çoğu zaman, onlar için oraya bakmak ve dokunmak bile sıkıntı vericidir. Parmak egzersizlerindeki amaç kişinin genital alanı ile barışması ve kendi kendisini keşfetmesini sağlamaktır. Ayrıca vajinal kasları kontrol edebilmeyi de öğretir.

Vajinismusta parmak egzersizleri nasıl yapılır?

Vajinismusta parmak egzersizleri ortalama olarak her hafta bir boğum olmak üzere ve serçe parmaktan başlanarak, vajina içerisine parmağın sokulması esasına dayalı bir tedavi tekniğidir.

Serçe parmağın üç boğumu da sokulduktan sonra orta parmak ve işaret parmağına geçilir. Egzersizler sırasında doğru nefes tekniği önemlidir. İyice rahatlama ve gevşeme sağlandıktan sonra da kişinin iki parmağının aynı anda vajinaya sokulması istenilir. Daha sonrasında da eşle çalışmalar yapılır. Eşin iki parmağı vajina içerisine girdikten sonra bu parmakları içeride açması istenilir. Parmaklar içeride rahat bir şekilde açılabilir hale geldikten sonra da ilişki önerilmektedir.

Vajina içerisi kıvrımlı bir organdır. Vajinal kıvrımların hissedilmesi kişinin kendi organını tanıması açısından önemlidir.

Vajinismusta parmak çalışmaları yaparken rahatlamayı unutmayın

Vajinismus hastaları parmak çalışmaları sırasında tam bir rahatlık ve pozitif duygu durumunda olmalıdırlar. Aşırı düzeyde gergin, sinirli bir ruh halindeyseniz asla parmak çalışmaları veya diğer vajinismus egzersizlerini yapmayı denemeyin. Öncelikle tam bir gevşeme ve rahatlık içinde olmalısınız. Aksi takdirde istenmeyen kasılmalar parmak çalışmaları gibi egzersizlerin tam olarak yapılmasına engel olacaktır.

Parmak egzersizleri vajinismus tedavisinde yeterli midir?

Vajinismus tedavisinde uygulanan parmak egzersizleri pek çok hasta tarafından itici, sıkıcı bulunmakta ve yapılamamaktadır. Hatta parmak egzersizlerinde başarı sağlayan pek çok vajinismus hastaları cinsel ilişkide yine başarısız olabilirler. Her başarısız tedavi denemesi vajinismus hastalarındaki umutsuzlukları bir kat daha arttırmaktadır.

Vajinismusta ‘Hasta Dostu Tedaviler’

Bizim kliniğimizde vajinismus tedavisi amacıyla hastalarımız için parmak egzersizleri yoktur. Vajinismus hastalığı tedavisinde daha kolay ve çok daha modern tedavi yaklaşımları bulunmaktadır. Hastalar açısından son derece kolay ve rahat uygulanan tedavi yöntemleri ile 3 – 4 gün içerisinde kalıcı sonuca ulaşılabilmektedir. Kendi geliştirdiğimiz bu tedavi yöntemlerine hasta dostu tedaviler adı verilmektedir.

Hera Klinik ile Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus hastalığı tedavisinde pek çok uygulama ve egzersizler yer almaktadır. Burada unutulmaması gereken nokta; her hastanın tedavisinin kendisine özel olması, yani cinsel sorun tedavisinin kişiye uygun biçimde “bireyselleştirilmesi” dir.
Master ve Johnson yaklaşımda olduğu gibi, vajinismus terapilerini “hasta odaklı” yani kişiye özel şekilde sunulmalıdır. Yani cinsel sorunlarda uygulanan cinsel terapiler mutlaka hem hastanın durumuna hem de problemin derecesine uygun hale getirilmektedir. Bu durum tıptaki ‘hastalık yoktur, hasta vardır’ felsefesi ile de örtüşür.

Biz de klinik olarak vajinismus terapilerini hasta odaklı yani kişiye özel şekilde sunmaktayız. Yani cinsel sorunlarda uygulanan cinsel terapiler hem hastanın durumuna, hem de problemin derecesine uygun hale getirilmektedir. Kliniğimizde kadın asistanlarımız eşliğinde kişiye özel olarak sunulan vajinismus egzersizlerinde ağrı, acı, zorluk yoktur. Ortalama tedavi süresi 3 gündür, bazı durumlarda bu süre 4-5 güne uzayabilir.

Özet olarak; vajinismus egzersizleri içerisinde yer alan parmak egzersizleri ile ilgili uygulamalar, bazı hastalar için rahatlamayı sağlamakla birlikte, bazı vajinismus hastaları için son derece itici ve sıkıcı gelebilir. Bu hastalarda alternatif yöntemler denenmelidir.

Günümüzde uygulanan modern ve yoğunlaştırılmış cinsel terapi yöntemleri ile vajinismus hastalığında kısa sürede kalıcı sonuca ulaşmak mümkün hale gelmiştir.